Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Мозаїчність фітоценозу

5.

Синузіальність

Синузіяце екологічно й просторово відособлена частина рослин­ного угруповання. З точки зору ярусного почленування, можна сказати, що кожний ярус агрофітоценозу, по суті, э синузією, оскільки він має чіткоокреслене просторове виявлення та геоморфологічну приуроченість, яка, в свою чергу, відзначається власними екологічними зонами місце­зростання. Нерідко синузії виділяються у вигляді окремих невеликих ділянок, наприклад, знижень, покритих жовтецем повзучим чи чистецем однорічним, гірчаком шорстким, які приурочені до ще вологіших зни­жень. Подібного роду синузії називаються просторовими, тобто приуроченими до певних ділянок території. Другою категорією можуть служити ценотичні синузії, зумовлені ценотичними властивостями рослинних угруповань. Вони можуть бути то більш широкими, то вузькими. Так, на­приклад, синузія наземних лишайників у багатьох регіонах тісно пов'язана тільки із сухими чи свіжими сосновими лісами, тоді як синузії ліщини звичайної - з лісами, утвореними цілим рядом видів листяних порід, а місцями – хвойно-листяних. У зв'язку з цим відособлені екологіч­но і ценотично обумовлені яруси фітоценозу розглядаються в лісових екосистемах як окремі синузії, хоч і не всі геоботаніки визнають подіб­ний підхід вірним. Як особливі синузії розглядають сукупність епіфітів, ліан. Епіфітні лишайники, мохи, напівпаразити, папороті також слід роз­глядати як самостійну синузію, що займає специфічну стовбурну або кронову екологічну нішу.

Синузії у часі тісно пов'язані з часовими вимірами: віковими, тимча­совими, короткотривалими, довготривалими тощо. В агрофітоценозах не­рідко виділяють ряд часових синузій: ранньовесняну синузію створює вес­нянка рання, літню – фіалка польова, пізно літню – галінсога дрібноквіткова. Всі ці синузії тісно пов'язані з сезонною ритмікою агрофітоценозу.

У широколистяних лісах також виділяється ряд чітко відособлених синузій: ранньовесняну створюють ефемери з числа неморальних видів – ряст Галлера, анемона жовтецева, фіалка запашна; ранньолітню – зубниця бульбиста, медунка темна, вороняче око, маренка запашна; пізньо-осінню –яглиця звичайна, осока лісова, тонконіг дібровний та інші.

У складних агрофітоценозах синузія і ярус можуть співпадати. При­кладом можуть бути покривні культури для багаторічних трав складних агрофітоценозів типу тимофіївково-конюшинових, в яких злак є покрив­ною культурою для конюшини, або кукурудзяно-бобових, де кукурудза є покривною культурою для кінських бобів тощо.

Ще одним видом горизонтальної структурованості фітоценозу є йо­го мозаїчність. Будь-який фітоценоз неоднорідний за своєю природою і, по суті, складається з флористично, морфологічно, екологічно і ценотично відмінних мікроценозів, як їх назвав Б.О. Биков, або мікрофітоценозів – за Лавренко, мікроасоціацій – за Гросгеймом, чи мікроугруповань – за Ярошенком. У сосново-дубовому лісі можна знайти ділянки, де біля стов­бурів дерев ростуть веснівка дволиста або одинарник європейський, а біля дуба – конвалія травнева чи грушанка однобока. На відкритих більш зво­ложених площах поміж сосново-різнотравними і дубово-різнотравними мікроценозами чергуються ділянки, зайняті трав'янистими мікроценозами з домінуванням горлянки женевської, буквиці лікарської та інших. На оліготрофному болоті чергуються мікроценози трьох типів:

1. Сосново-журавлиново-сфагнові, які заселяють найбільш підви­щені і добре аеровані пристовбурні горби.

2. Сосоново-пухівкові, які становлять невеликі однорідні за струк­турою пухівкові купини, що виникають під шатром сосни.

3. Сосново-сфагнові, що заселяють найбільш обводнені ділянки поміж деревно-чагарничково-сфагновими і деревно-трав'янистими ку­пинястими мікроценозами.

Для сосново-лишайникового бору М.І. Сахаров (1950) наводить такі мікроценози:

1. Бір із зімкнутою сосною, де майже відсутній лишайниковий покрив.

2. Бір з розрідженим деревостаном, де в наземному покриві виді­ляються лишайники і синузії зеленого моху – плевроцію Шредера.

3. Бір з дуже розрідженим деревостаном і рясно розвиненим лишайниковим покривом.

Ці мікроценози чергуються між собою і не порушують уяву про лишайниковий бір як єдине ціле, тип лісу. У результаті в усіх цих та подібних до них типах лісу спостерігається мозаїчний розподіл рослинного покриву, який властивий не лише для лісів, але в ще більшій мірі для лук, степів, полів, трав'яних боліт.

Отже, мозаїчність – це горизонтальне почленування фітоценозу на морфологічні та еколого-ценотичні мікроценози.

Характерною ознакою мозаїчності є те, що однорідні мікроценози взаємопов'язані між собою. їх певна відособленість виявляється лише по границі фітоценозу. Не менш істотною ознакою мозаїчності є й те, що інтегральним, об'єднуючим для всіх мікроценозів, що входять до фітоцено­зу, є едифікатор або співедифікатор основної життєвої форми рослин.

Складення кожного окремого фітоценозу на всій протяжності неод­накове, а значить неоднорідне його екологічне середовище, оскільки в кожному з мікроценозів чи на кожній окремій ділянці будуть різні умови освітлення, температури повітря і фунту, рух повітря, товщина снігового покриву, кількість опадів, потужність підстилки тощо.

У геоботаніці при розгляді мозаїчності (Миркін та ін., 2001) виділя­ють дві особливості:

1. Мозаїчність обумовлена фітоценотичними причинами, біотичною трансформацією життєдіяльності самих ценобіонтів.

2. Мозаїчність формується закономірно повторюваними поєднан­нями видів.

Мозаїчність фітоценозів неоднорідна і може бути репрезентована наступними варіантами:

- регенераційними, зумовленими відновними процесами. На антро­погенно порушених територіях, у розріджених фітоценозах з'являються неоднорідні за видовим складом і місцезростанням мікроугруповання;

- клоновими, що формуються завдяки вегетативному розмноженню дернинних видів рослин шляхом артикуляції або в інший спосіб, що призводить до виникнення ценотичної неоднорідності рослинності;

- алелопатичними, причиною виникнення мозаїчності рослинності якої є кореневі виділення, що стимулюють розвиток одних, а пригнічу­ють його в інших видів або ж забезпечують різнодостатню трофічність певних груп рослин, від чого і виникають різнорідні мікроугруповання;

- зоогенні, котрі виникають під впливом дії тварин, у результаті неоднорідності випасання, витоптування, пасовищного навантаження, дії гризунів, комахозапилювачів.


Читайте також:

  1. Структурність фітоценозу. Біогоризонти і фітогоризонти




Переглядів: 1320

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурність фітоценозу. Біогоризонти і фітогоризонти | Комплексність

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.