Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Прийняття позовної заяви.

Подана позовна заява в день надходження реєструється працівниками апарату у автоматизованій системі документообігу суду першої інстанції з дотриманням порядку, встановленого ч.ч. 2, 3 ст. 11¹ ЦПК України, та не пізніше наступного дня передається визначеному судді.

Визначення судді для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних документів за принципом вірогідності, який ураховує кількість справ, що перебувають у провадженні суддів, заборону брати участь у перегляді рішення для судді, який брав участь в ухваленні судового рішення, про перегляд якого ставиться питання, перебування суддів у відпустці, на лікарняному, у відрядженні та закінчення терміну повноважень. Справи розподіляються з урахуванням спеціалізації суддів, якщо така наявна у суді. Після визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи, внесення змін до реєстраційних даних щодо цієї справи, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду не допускається, крім випадків, установлених законом.

На стадії відкриття провадження у справі суддя може постановити ухвалу про: 1) залишення заяви без руху; 2) повернення заяви; 3) відмову у відкритті провадження у справі; 4) відкриття провадження.

Підстави постановлення цих ухвал визначаються характером виявлених порушень або передумов права на позов, або умов його здійснення. Відсутність передумов обумовлює об’єктивну неможливість розгляду справи, процес взагалі не може бути початий. Недотримання порядку пред’явлення позову – це лише тимчасова перешкода, що може бути усунута заінтересованою особою, після чого процес у справі можливий[27].

Залишення позовної заяви без руху є тимчасовим заходом, який застосовується судом шляхом постановлення відповідної ухвали з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання[28].

Залишення позовної заяви без руху – це тимчасове зупинення вчинення процесуальних дій, спрямованих на відкриття провадження у справі[29].

Відповідно до ст.121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 119 і 120 ЦПК, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 5 днів з дня отримання позивачем ухвали

Тривалість строку для усунення недоліків визначається в кожному конкретному випадку з урахуванням характеру недоліків, реальної можливості їх виправлення (п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 р. №2).

Відповідно до п. 7.2 Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 27.06.2006 р. № 68, позивачу не пізніше наступного дня після постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про його одержання копія цієї ухвали (копія супровідного листа зберігається з позовною заявою та ухвалою).

Позивач на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху має усунути зазначені в ній недоліки, зокрема, подати позовну заяву з приведеним у відповідність до вимог ст.119 ЦПК України змістом, або додати необхідні документи, наприклад, квитанції або платіжні доручення щодо оплати судового збору або доплату, якщо сбір сплачений у меншому розмірі, документ, що посвідчує підставу для звільнення від сплати судового збору, копію довіреності представника позивача тощо. Цивільний процесуальний кодекс України не визначає, яким чином мають бути оформлені дії позивача щодо усунення недоліків позовної заяви. Вбачається, що позивач має подати заяву, в якій зазначити найменування суду, суддю, який постановив відповідну ухвалу, данні про позивача та відповідача, та зазначити, що ним на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху подаються певні документи. Позивач має також надати і копії додаткових документів для відповідачів і третіх осіб (за винятком документів щодо судового збору, копій довіреності представника позивача).

На практиці виникають випадки, коли позивач не може виконати ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху з огляду на певні обставини. Наприклад, якщо суддя вимагає сплатити судовий збір, проте позовні вимоги заявлені на захист прав споживачів, а отже, судовий збір сплачуватися позивачем не повинен. Або суддя вказує на необхідність уточнення ціни позову з огляду на те, що позивач у позовній заяві визначає її виходячи з інвентарної оцінки нерухомого майна, а не його реальної оцінки, проте позивач не може виконати таку ухвалу з огляду на відсутність доступу до спірної будівлі, що виключає можливість проведення оцінки ринкової вартості об’єкту. Як зауважується у листі Верховного Суду України від 24.11.2008 р. «Практика розгляду судами цивільних справ про визнання правочинів недійсними», якщо неможливо встановити точну ціну позову в момент прийняття позовної заяви, розмір збору має визначати суддя відповідно до правил ст. 80 ЦПК України.

У таких випадках позивачу доцільно подати письмові пояснення щодо неможливості виконати ухвалу суду.

Залишення позовної заяви без руху можливе лише до відкриття судом провадження у справі. Після постанови ухвали про відкриття провадження у справі залишення позовної заяви без руху неможливе. Недоліки, виявлені пізніше, усуваються на наступних стадіях процесу, наприклад, у формі уточнення позовних вимог при підготовці справи до судового розгляду або при судовому розгляді[30].

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені у ст.ст. 119 і 120 ЦПК України, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві (ч.2 ст.121 ЦПК України).

Повернення позовної заяви – це неприйняття заяви до провадження суду[31].

Заява повертається у випадках, коли:

1) позивач не виконав ухвалу про залишення позовної заяви без руху;

2) позивач до відкриття провадження подав заяву про повернення позову;

3) заяву подано недієздатною особою;

4) заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи;

5) справа не підсудна цьому суду. Цивільний процесуальний кодекс України поклав на суд обов’язок перевіряти данні щодо реєстрації місця проживання чи перебування фізичної особи - відповідача шляхом запитів до відповідних органів. Якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд повертає позовну заяву на підставі п.4 ч.3 ст. 121 ЦПК України. У разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення у пресі;

6) подана заява про розірвання шлюбу під час вагітності дружини або до досягнення дитиною одного року без дотримання вимог, встановлених Сімейним кодексом України. Так, згідно з ч.ч. 2-4 ст.110 СК України такий позов може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини. Чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. Чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини;

7) не дотриманий порядок, визначений у ч.3 ст.118 ЦПК України.

Про повернення позовної заяви суддя постановляє ухвалу.

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви(ч.5 ст.121 ЦПК України).

Копія ухвали про повернення позовної заяви не пізніше другого дня надсилається позивачу рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про його одержання (п. 7.5 Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді).Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України можуть бути оскаржені ухвала про відкриття провадження у справі знедотриманням правил підсудності (п.5), про повернення заяви позивачеві (п.3), про відмову у відкритті провадження (п.4).Якщо апеляційна скарга на ухвалу про повернення позовної заяви не надійшла, не пізніше трьох діб після закінчення строку, наданого позивачу для апеляційного оскарження ухвали, позовна заява разом з усіма документами надсилається рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про його одержання позивачу. Оригінали ухвал про залишення позовної заяви без руху, про повернення позовної заяви з копіями супровідних листів про надіслання копій цих ухвал, про повернення позовної заяви підшиваються в обкладинку і зберігаються в порядку, визначеному для розглянутих судових справ (п. 7.7. Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді). Якщо порушення правил ст.ст.119, 120 ЦПК України виявлені під час розгляду справи, вони усуваються в ході судового розгляду або мають наставати наслідки, передбачені п.8 ч.1 ст. 207 ЦПК України.



Переглядів: 2376

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Форма і зміст позовної заяви, порядок пред’явлення. | Відкриття провадження по цивільній справі: правові наслідки, процесуальне оформлення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.