Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Право апеляційного оскарження.

Однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом (п.8 ч.3 ст. 129 Конституції України).Апеляційне оскарження судових рішень є складовою права кожного на судовий захист, оскільки перегляд таких рішень в апеляційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина (п.2.1. мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 28.04.2010 р. № 12-рп/2010[82]).

Відповідно до змісту ч.3 ст. 14, ст. 292 ЦПК України право на апеляційне оскарження судових рішень мають:

1) сторони;

2) інші особи, які беруть участь у справі;

3) особи, які не брали участі у справі, за умови, що суд вирішив питання про їхні права та обов’язки.

Особи, які не брали участі у справі, за умови, що суд вирішив питання про їхні права та обов’язки, відповідно до ч.9 ст. 6 ЦПК України мають право одержувати копії рішень і ухвал, а при розгляді справи в апеляційній інстанції вони набувають права осіб, які беруть участь у справі, зокрема, брати участь у розгляді справи, заявляти клопотання, знайомитися з матеріалами справи, подавати докази тощо.

Особі, яка не брала участь у справі, не може бути відмовлено у прийнятті апеляційної скарги, лише з тих підстав, що рішення суду не порушує прав цієї особи, оскільки це питання вирішується лише в судовому засіданні при перегляді судового рішення по суті[83].

Особи та органи, які брали участь у справі, згідно зі ст.ст. 27, 292 ЦПК України мають право на апеляційне оскарження судових рішень. Представнику сторони чи третьої особи або заявника не може бути відмовлено в прийнятті апеляційної скарги, поданої від імені особи, яку він представляє, з підстав недолучення до апеляційної скарги документа про його повноваження, якщо в повноваженнях, за якими він брав участь у справі, не було застережене про відсутність у нього права на апеляційне оскарження (п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку»).

Органи та особи, які за законом мають право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси (ч.2 ст. 3, ст.ст. 45, 46 ЦПК України), але не брали участі в справі, мають право на апеляційне оскарження судових рішень, якщо таке право передбачено законом. Наприклад, згідно зі ст.37 Закону України від 05.11.1991 р. № 1789-XII «Про прокуратуру»[84] право апеляційного оскарження мають Генеральний прокурор України, прокурор АРК, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур (на правах обласних), міжрайонний прокурор, прокурор міст, районів, районів у містах та прирівняних до них спеціалізованих прокуратур, їх перші заступники і заступники, незалежно від їхньої участі в розгляді справи в суді першої інстанції. У п.10 ст.13 Закону України від 23.12.1997 р. № 776/97-ВР «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»[85] передбачено право Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на апеляційне оскарження судових рішень, ухвалених у справі за його зверненням.

Відповідно до ст.37 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, зміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках зміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, якщо правонаступництво допускається, воно може мати місце на будь-якій стадії цивільного процесу, у тому числі на стадії апеляційного оскарження судового рішення. Тому право апеляційного оскарження судових рішень належить і правонаступнику. На стадії апеляційного провадження питання процесуального правонаступництва вирішує суд апеляційної інстанції.

Інші учасники цивільного процесу (ст.47 ЦПК України) не мають права на апеляційне оскарження.

Окрім права на подання апеляційної скарги ЦПК України передбачає право приєднання до вже поданої апеляційної скарги. Відповідно до ст. 299 ЦПК України приєднатися до поданої апеляційної скарги можуть особи, які брали участь у справі на стороні особи, яка подала скаргу, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права та обов’язки і їхні вимоги не є іншими. Заяви про приєднання до апеляційної скарги можуть бути подані лише до початку розгляду справи в апеляційному суді.

У заяві про приєднання до апеляційної скарги можуть міститися лише додаткові обґрунтування, уточнення вже поданої апеляційної скарги, у тому числі як питання факту, так і питання права(п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку» від 24.10.2008 №12). У разі, якщо в заяві про приєднання до апеляційної скарги фактично містяться інші вимоги або інші мотиви, ніж ті, що зазначені в апеляційній скарзі, то така заява вважається окремою апеляційною скаргою зі всіма наслідками, які з цього випливають, а саме: вона залишається без руху для усунення її недоліків як апеляційної скарги відповідно до вимог ст. 295 ЦПК України.

За подання заяви про приєднання до апеляційної скарги на судове рішення сплачується судовий збір у тому ж розмірі, що і у разі подання апеляційної скарги (п.п. 8, 14 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.2011 р. № 3674-VI «Про судовий збір»[86]).

Право на доповнення чи зміну апеляційної скарги може бути реалізоване лише протягом строку на її апеляційне оскарження. Відповідні заяви, подані після визначеного законом строку, не повинні прийматися до розгляду, а повертаються заявникові ухвалою судді-доповідача.

Від доповнення апеляційної скарги слід відрізняти наведення додаткових аргументів до апеляційної скарги, що пов’язані з поданням заперечень на апеляційну скаргу і які не змінюють первинні мотиви та вимоги апеляційної скарги[87]. Це може бути здійснено у межах права на подачу письмових пояснень.

Відкликати апеляційну скаргу можна до початку розгляду справи в апеляційному суді. При цьому, перевірка обґрунтованості відповідної заяви не вимагається і суддя-доповідач постановляє ухвалу про повернення апеляційної скарги (ч.2, ч. 3 ст. 300 ЦПК України). Це не позбавляє права на повторне подання апеляційної скарги.

Відмовитися від апеляційної скарги особа, яка її подала, має право протягом усього часу розгляду справи, і це питання вирішується апеляційним судом у судовому засіданні (ч.4 ст.300 ЦПК України). При цьому апеляційний суд відповідно до ч.4 ст.10 ЦПК України має роз’яснити передбачені ч.4 ст. 300 ЦПК України наслідки прийняття відмови від скарги, а саме те, що особа не зможе повторно оскаржити це судове рішення.

Прийнявши відмову від апеляційної скарги, суд закриває апеляційне провадження за цією скаргою, а за наявності інших апеляційних скарг – продовжує апеляційне провадження за цими скаргами (скаргою).

Як при відкликанні апеляційної скарги, так і при відмові від апеляційної скаргивтрачається можливість розгляду заяви про приєднання до апеляційної скарги, оскільки така заява не має самостійного значення. Зазначені особи не позбавлені права в загальному порядку подати апеляційну скаргу з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційних скарг на судове рішення кількома особами, які беруть участь у справі, за результатами їх розгляду ухвалюється одне рішення (постановляється одна ухвала).

Якщо під час розгляду справи за апеляційною скаргою однієї з осіб, яка бере участь у справі, іншою особою, яка має право на апеляційне оскарження, заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження разом з апеляційною скаргою, апеляційний суд відкладає розгляд справи для вирішення питання про поновлення пропущеного строку та розгляду всіх апеляційних скарг в одному провадженні.




Переглядів: 496

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 24. АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ | Судові рішення, що можуть бути оскаржені у апеляційному порядку.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.