Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 13. Циліндричні зубчасті передачі із зачепленням Новікова. Особливості передач із зачепленням Новікова. Параметри. Особливості розрахунків.

 

Особливості зачеплення. Евольвентна система зачеплення, незважаючи на її беззаперечні переваги, має і суттєві недоліки в т. ч.: малі зведені радіуси кривизни робочої поверхні; підвищена чуйність до перекосів; втрати на тертя в зачепленні у зв’язку із значним ковзанням. Ці недоліки зменшено в зачепленні М.Новікова з круговим профілем зуб’їв.

Передачі М.Новікова мають підвищену (в 1,5...1,7 рази при Н = 350НВ) навантажувальну здатність за контактною напругою і використовуються в редукторах загального призначення, в авіа-, суднобудуванні й інших галузях машинобудування.

Недоліки передачі - підвищена чуйність до зміни міжосьової відстані; порівняно складний вихідний контур інструмента (див. ГОСТ 15023-76); деяке зниження міцності на злом порівняно з евольвентним профілем; велика чуйність до коливання навантаження і до перевантаження.

При круговому профілі зуб’їв один зуб виконується угнутим з радіусом r2, другий - опуклим з декілька меншим радіусом r1 (рис. 11.3). Тут контакт опуклих евольвентних профілів замінено контактом опуклого й угнутого кругових профілів з малою різницею радіусів кривизни. При цьому контактна напруга в зачепленні значно знижується.

Для збереження безперервності зачеплення передачі М. Новікова виготовляються лише косозубими з коефіцієнтом торцевого перекриття εβ > 1.

У перерізі площиною n - n бокові поверхні косих зуб’їв мають великі радіуси кривизни гвинтових ліній ρ1 і ρ2 (див. рис. 11.3). При обертанні коліс косі зуб’я перекатуються в площині n - n як циліндри. Точка контакту a переміщується вздовж зуб’їв від одного краю до іншого (рис. 11.4). На рисунку штриховою лінією показано початкові циліндри d1 і

d2. Лінія дотику циліндрів - полюсна лінія ПП1. Контурними лініями показано циліндри, які проходять через точку контакту а. Ці циліндри перерізують поверхню зуб’їв по гвинтових лініях ас, ас',... Точка контакту гвинтових ліній і зуб’їв переміщується по лінії аа1. До контакту послідовно входять точки 2 і 2', 3 і 3',...

Так як у всіх поперечних перерізах форма зуб’їв не змінюється, то відстань точок контакту від полюсної лінії ПП1 є постійною. Це означає, що лінія аа1 - пряма, що паралельна полюсній лінії. Лінія аа1 є лінією зачеплення в передачах М. Новікова. Її довжина дорівнює ширині колеса bw, а коефіцієнт торцевого перекриття

(11.7)

де px - осьовий крок.

 

Якщо лінія зачеплення коліс розміщується за полюсною лінією (за напрямком обертання ведучого колеса, див. рис.11.3), то зачеплення називається заполюсним, якщо до полюса - дополюсним (див. рис. 11.4). Та ж сама пара зубчастих коліс передачі Новикова може мати заполюсне або дополюсне зачеплення в залежності від того, яке із них є ведучим. Ознакою заполюсного зачеплення є опуклий профіль у ведучого зуба й угнутий - у веденого; ознакою дополюсного зачеплення - угнутий профіль у ведучого зуба і опуклий - у веденого. В передачах із двома лініями зачеплення розміщується одна лінія зачеплення до ( точка а), а друга (точка b) за полюсом. Ця передача називається дозаполюсною. Відповідно до числа ліній зачеплення в два рази збільшується і число контактів зуб’їв. У таких передачах зуб’я шестерні і колеса мають однаковий профіль: опуклий у головки та угнутий у ніжки зуба (рис. 11.5). Дозаполюсне зачеплення має більшу навантажувальну здатність, для нарізання зуб’їв шестерні і колеса необхідно лише один інструмент.

В машинобудуванні поширені передачі Новикова з двома лініями зачеплення і вихідним контуром за ГОСТ 15023-76. Цей контур поширюється на передачі з твердістю Н £ 320 НВ, з m £ 16 мм і V £ 20 м/с.

 

Основні геометричні параметри для дозополюсного зачеплення. Число зуб’їв вибирається звичайно в діапазоні z1 = 10...25 – менші значення при великих передаточних числах і малих швидкостях.

Модуль нормальний m у відповідності із ГОСТ 14186-69 вибирається за 1-м або 2-м рядом:

1-й ряд: 1,6; 2; 2,5; 3,15; 4;5; 6,3; 8; 10; 12,5; 16;

2-й ряд: 1,8; 2,25; 2,8; 3,55; 4,3; 5,6; 7,1; 9; 11,2; 14; 18.

Кут нахилу зуб’їв b = 10...25° для косозубих передач і b = 20...45° для шевронних.

Діаметри ділильного кола d і кола западин df:

d = mt Z; df = d + mn h*a;

df = d – 2mn (ha* + c*).(11.8)

Міжосьова відстань

Позначення ті ж самі, що і для евольвентних передач; β = 10...22˚; h*a = 0,9; c* = 0,15.

 

Критерії роботоздатності і розрахунку передач. Новікова: міцність за контактною і згинальною напругою.

 

Для циліндричних передач дозаполюсного зачеплення (ГОСТ 15023-76) за контактною напругою:

(11.10)

 

напруга згинання:

(11.11)

де d1, Езв, Т1, z1, u, KHv, KFv, mn, εβ, β, [σH], [σF] - ті ж самі, що і для евольвент них передач; εβ' - найближче ціле число в значенні εβ; КВ і КИ - коефіцієнти, які залежать від кута β (рис. 8.55 [9]); ψ - коефіцієнт, який залежить від (рис. 8/55 /9/); YF - коефіцієнт форми зуба, який визначається в залежності від еквівалентного числа зуб’їв (див. табл. с. 196 /9/).

 

 




Переглядів: 925

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розрахунок міцності прямозубої конічної передачі | Тема 14. Загальні відомості про гвинтові та гепоїдні зубчасті передачі.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.