Тема 14. Загальні відомості про гвинтові та гепоїдні зубчасті передачі.
Гвинтові та гепоїдні передачі застосовують за необхідністю передавати обертовий рух між валами, осі яких мимобіжні у просторі. При такому положенні осей валів опори можна розміщувати по обидва боки від зубчастих коліс, передавати обертовий рух від одного ведучого вала декільком веденим. Гвинтові і гепоїдні передачі використовують у спеціальних виробах. Їх недоліки: значне ковзання у зачепленні зуб’їв, їх підвищене спрацювання, здатність заїдання.
Гвинтовими передачами називають передачі, які складаються із косозубих циліндричних коліс з мимобіжними осями (рис. 11.6). Початкові циліндри коліс дотикаються в точці, тому зуб’я мають точковий контакт в умовах значного ковзання. Це приводить до швидкого спрацювання і заїдання зуб’їв. У зв’язку з цим гвинтові передачі використовують головним чином у кінематичних передачах приладів.
Гепоїдна передача реалізується за допомогою конічних коліс з косими або криволінійними зуб’ями і мимобіжними осями (рис. 11.7). Контакт зуб’їв цієї передачі здійснюється по лінії, швидкості ковзання менші порівняно з гвинтовими, тому вони мають підвищену навантажувальну здатність.
Гепоїдні передачі використовують в автотракторному і текстильному машинобудуванні (редуктор заднього мосту автомобіля, передача руху від одного ведучого вала десяткам веретен прядильних машин). Недоліки - підвищені вимоги до точності виготовлення і монтажу.
Розрахунок зуб’їв на міцність можна виконувати за методикою розрахунку конічних зубчатих коліс