Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Видоутворення

Розвиток уявлення про вид:

Вид, за К Ліннеєм, - це сукупність подібних за будовою особин, що вільно схрещуються між собою та дають плодючих нащадків. Види реально існують у природі і не змінюються із часом.

За Ж.-Б. Ламарком, реально існують не види, а лише групи особин, подібність яких між собою визначається тим, що вони мешкають в однакових умовах. Зміна умов приводить до змін у будові особин, тобто до виникнення нових груп, які людина називає видами.

Ч.Дарвін - види реально існують у вигляді сукупності особин, подібних за будовою. Вид має певні властивості і ареал. Види змінюються в процесі еволюції: будь-який вид має ланцюжок предкових форм. Зоолог В.О.Ковалевський описав декілька філогенетичних рядів непарнокопитних, зокрема сучасного коня.

Американський вчений Е.Майр та інші дослідники розробили біологічну концепцію виду.Вона грунтується на уявленні про популяцію як одиницю еволюції та понятті про репродуктивну ізоляцію - явище , коли різні види розмежовані внаслідок нездатності до гібридизації між собою.

Гібридизація (схрещуваність) представників одного виду забезпечується подібністю генетичного матеріалу, тобто співпадінням кількості і структури хромосом і наявності видоспецифічних генів. Особини одного виду відрізняються переважно лише алелями своїх генів. Таким чином, вид являє собою сукупність подібних і здатних до схрещування між собою особин, в репродуктивному відношенні ізольовану від інших подібних сукупностей.

Види розділені репродуктивними бар’єрами – особливостями, які запобігають схрещуванню. Це відмінності у формах поведінки, несумісність гамет, стерильність гібридних особин (не утворюються повноцінні гамети або статеві органи). Якщо критерій схрещуваності не можна застосувати (вид розмножується нестатево або партеногенетично), то для розділення двох симпатричних (які зустрічаються в одній місцевості) видів достатньо щоб між ними не було неперервного ряду морфологічних переходів.

Вид (згідно біологічної концепції) — сукупність популяцій особин, що подібні між собою будовою, функціями, положенням у біогеоценозах (екологічна ніша), населяють певну частину біосфери (ареал), вільно схрещуються між собою (якщо їм притаманне перехресне запліднення),і дають плодюче потомство, і не гібридизують з особинами інших видів в природних умовах.

Популяції –окремі угрупування всередині виду, які вільно схрещуються, володіють спільним генним фондом (генофондом). У певних видів популяції групуються у підвиди.

 

Внаслідок існування в природі дуже близьких морфологічно та екологічно видів-близнюків, а також поліморфізму видову приналежність певної групи особин встановлюють за різними критеріями виду, тобто за характерними ознаками і властивостями.

1. Морфологічний критерій — це подібність особин за будовою. Він включає в себе морфологічні ознаки — від будови хромосом до особливостей будови органів та їх систем. Морфологічні ознаки, унікальні для певного виду (роду, родини, тощо) називають діагностичними.

Наприклад, діагностичними ознаками широкопалого та довгопалого річкових раків є будова клешень першої пари ходильних ніг.

У видів-близнюків є відмінність в складі хромосом (каріотипів). Види-двійники відомі серед комах, безхвостих земноводних, землерийок, мишоподібних гризунів.

2. Фізіологічний критерій — подібність й відмінність в процесах життєдіяльності організмів одного чи інших видів. До них належать здатність до парування та народжування плідного потомства, або нездатність до парування між собою особин протилежної статі різних видів, або, якщо запліднення можливе, — зародок не розвивається чи гібридні нащадки безплідні.

3. Генетичний критерій - особини одного виду мають подібний геном, різних - відмінний. Чим філогенетично ближчі між собою види, тим більше в них спільних генів. Для визначення спорідненості видів досліджують послідовність нуклеотидів рРНК малої субодиниці рибосом, послідовності ДНК, що кодують певні білки, використовують метод гібридизації ДНК.

4. Біохімічний критерій — особливості будови та складу хімічних молекул і перебігу біохімічних реакцій. Особини, що належать до одного виду, мають велику подібність хімічного складу їх організму. Наприклад, білковий вуглеводний, ліпідний, сольовий склад їх клітин. Близькі види мають різний набір генів, тому відрізняються за білковим складом.

4. Географічний критерій — популяції одного виду займають певну частину біосфери (ареал), яка відрізняється від ареалів близьких видів.

5. Екологічний критерій — кожен вид має свою екологічну нішу в біо­геоценозі. Екологічні ніша — місце виду у природі, яке включає не лише положення його в просторі, а й функціональну роль у біогеоценозі та ставлення до абіотичних факторів середовища існування. Характеризує ступінь біологічної спеціалізації (адаптації) даного організму (популяції), зо­крема його місце в ланцюгах живлення. Екологічна ніша — це результат взає­модії популяції певного виду та екологічних факторів в екосистемах. Поняття екологічної ніші охоплює всі попередні критерії виду. Наприклад, деякі види-близнюки квіткових рослин, які зростають в одній екосистемі, чітко відрізняються термінами цвітіння тощо. Морфологічно близькі види людська і свиняча аскариди розрізняють за видами хазяїв.

6. Етологічний критерій - вивчення особливості поведінки: шлюбної, соціальної, будівельних, мисливських інстинктів, міграцій

7. Цитологічний критерій - вивчення будови клітин, особлива увага приділяється хлоропластам та мітохондріям.

Отже, вид – це реально існуюча категорія. Його загальний генофонд з одного боку є єдиним і може забезпечувати гомеостаз виду, а з іншого забезпечує достатню мінливість.

Еволюційні зміни в межах виду називають внутрішньовидовою еволюцією (мікроеволюцією); зміни, які виходять за межі виду – надвидова еволюція (макроеволюція). В їх основі лежать одні механізми.

 

Порівняння дії і результатів штучного і природного доборів.

Штучний добір Природний добір
Зберігаються тільки корисні для людини ознаки. Зберігаються ознаки необхідні в даних умовах середовища.
Добирає людина за видимими, цікавими для неї ознаками. Добираються фактори живої та не­живої природи незалежно від того, помітні чи непомітні ознаки.
Діє на користь людини. Діє на користь організму, популяцій і всього виду.
Відбувається з часів первісної людини. Відбувається з часів виникнення життя на Землі. В ряді випадків дія його виявляється за короткий час.
Утворюються сорти і породи. Утворюються нові види.

Читайте також:

  1. Видоутворення як основне явище еволюційного процесу.




Переглядів: 2077

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Природний добір та його форми. | Макроеволюція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.