Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Фінансова середа та ресурси в охороні здоров'я

ТЕМА №9 ФІНАНСОВО-КРЕДИТНА СИСТЕМА.

ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я В УКРАЇНІ

Фінансова середа та ресурси в охороні здоров'я

В умовах формування і розвитку ринку послуг охорони здоров’я особли­вого значення набувають фінансові відносини лікувально-профілактичних установ. Вони реалізуються в певному фінансовому середовищі.

Основні структурні елементи фінансового середовища охорони здоров’я показані на рис. 1.

 

Фінансове забезпечення діяльності лікувально-профілактичних установ є визначальним чинником фінансової стабільності, платоспроможності, а головне - конкурентоспроможності медичних послуг. Основою для цього є фінансові ресурси.

З економічної точки зору фінансові ресурси - це сукупність грошових ко­штів (власних, привернутих і позикових), що знаходяться в господарському обороті і що використовуються в процесі підприємницької діяльності.

У практичній діяльності фінансові ресурси виступають у двох основних видах:

· довгострокові фінансові кошти (у формі основних фондів - капіталу, будівель, споруд, медичного устаткування)

· короткострокові фінансові кошти (для поточної діяльності, в основно­му у формі оборотних фондів - ліки, паливо, енергія, заробітна плата).

Крім того, фінансові ресурси розрізняють за джерелами формування:

· внутрішні джерела формування фінансових ресурсів - статутний ка­пітал, прибуток, амортизаційні відрахування;

· зовнішні джерела формування фінансових ресурсів - субсидії, дотації (бюджет), кредити, ОМС, ДМС, спонсорство, добродійність і т.д.

За формою власності фінансові ресурси розділяють так:

· державні ресурси - державний і місцевий бюджети, ОМС;

· позабюджетні ресурси - ДМС, платні послуги, добродійні внески.

За ступенем приналежності фінансові ресурси можуть бути:

власні фінансові кошти;

позикові (привернуті) фінансові кошти.

Власні засоби - це сукупні грошові ресурси, що знаходяться в господар­ському обороті і що належать лікувально-профілактичній установі. їх рух забезпечується за рахунок внутрішніх джерел розвитку. До них можна від­нести нерозподілений прибуток і амортизаційні відрахування. Вони стабіль­ні, але обмежені терміном експлуатації медичного устаткування і техніки, швидкістю обороту грошових коштів, величиною поточних витрат і темпа­ми медичних послуг, що надаються.

Позикові засоби (привернуті) - це грошові ресурси, що не належать лі­кувально-профілактичній установі, але тимчасово знаходяться в його розпо­рядженні разом з власними. До них можна віднести кредити банків, випуск акцій, власних боргових зобов’язань і ін.

На сучасному етапі розвитку існують і інші способи залучення недостаючих фінансових коштів, більш вигідних, ніж кредити. Це - лізинг і факто­ринг

Лізинг- один із способів фінансування підприємницької діяльності; дов­гострокова оренда машин і устаткування. Лізинг покликаний підвищувати ефективність підприємницької діяльності в усіх областях суспільного гос­подарства, у тому числі і включаючи охорону здоров’я. Лізинг є видом під­приємницької діяльності, направленої на інвестування тимчасово вільних або привернутих фінансових коштів, коли за договором фінансової оренди (лізингу) орендодавець (лізингонадавач) зобов’язав придбати у власність обумовлене договором майно у певного продавця і надати це майно орен­дарю (лізингоотримувачу) за плату в тимчасове користування для підпри­ємницьких цілей. Лізингові операції розглядаються діловим миром як но­вий і перспективний вид фінансування. Не тільки тому, що вони надають фінансову допомогу потребуючим в ній установам, а й також тому, що вони забезпечують економічні вигоди для установ: це - збереження ліквідності, неомертвляння власного капіталу, міцна основа для розрахунків, балансові переваги, вигода страхування.

Новим видом послуг в галузі фінансування є факторинг. Основний прин­цип факторингу полягає в тому, що фактор-фірма купує у своїх клієнтів їх вимоги до інших клієнтів, тобто клієнтам клієнтів, протягом 2 - 3 днів оплачує їм від 70 до 90% вимог у вигляді авансу. Залишаються 10 - 30 %, які клієнт одержує після того, як до нього поступає рахунок від партнера. Перевага такої форми послуг полягає у збільшенні ліквідності, а достатньо високий рівень ліквідності є передумовою для швидкого зростання. Факто­ринг є новою ефективною системою поліпшення ліквідності і зменшення фінансового ризику для лікувально-профілактичних установ з швидкорос­лим оборотом, які не хочуть брати на себе виконання адміністративної робо­ти з перевірки платоспроможності своїх клієнтів, веденню бухгалтерського обліку і відносно своїх вимог, і зацікавлені в швидкому отриманні грошей з своїми рахунками.

Фінансове забезпечення діяльності лікувально-профілактичних установ дозволяє сформувати не тільки фінансові ресурси ЛПУ, але і матеріальні і трудові ресурси.

Матеріальні ресурси - це сукупність природних і інвестованих ресурсів. У структурному відношенні вони включають: медикаменти, медичне устат­кування, апаратуру, медичні інструменти, перев’язувальні засоби і засоби догляду за хворими і т.п.

Трудові ресурси - медичні кадри: лікарі, медичні сестри і т.д.

Економічне забезпечення діяльності ЛПУ повинно базуватися на певних принципах. Важливе значення в ефективному рішенні проблеми задоволення потреб в економічних ресурсах займає оцінка стану виробничої бази ЛПУ Сюди включається аналіз розмірів виробничої площі, наявного устат­кування і медичної техніки, чисельності працюючих.

Капітал - це відношення між людьми з приводу створення і розподілу конкретно-економічних форм доходу підприємства, заснованого на наймі персоналу. Згідно фінансового визначення капіталом називають всі акти­ви (засоби) установи. За функціональним визначенням, це тільки реальний об’єкт, тобто засоби виробництва. Капітал як засоб виробництва ділиться на засоби праці і предмети праці, тобто на основний капітал і оборотний капітал.

Схема основного і оборотного капіталу ЛПУ показана на рис. 2.




Переглядів: 587

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Фінансування охорони здоров'я в Україні.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.