Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Співпраця з неурядовими організаціями

 

У процесі інституціоналізації громадянського суспільства в його структурі сформувався цілий сектор громадських організацій, які покликані артикулювати інтереси різних суспільних груп.

Проте, розглядаючи такий інститут громадянського суспільства як громадська організація, необхідно, перш за все, дати тлумачення понять “громадська організація”, “неурядова організація”, “недержавна організація”, „третій сектор”, оскільки в науковій літературі ці поняття вживаються як тотожні. У сучасних міжнародних правових документах щодо громадських організацій використовується назва “неурядові організації” (non-governmental organizations, NGOS).

Все ж потрібно зазначити, що поняття “неурядова організація” та "недержавна організація" не зовсім коректно ототожнювати, адже уряд не уособлює повністю всю державну владу.

Громадська організація – це формалізоване самодіяльне (неурядове) неприбуткове об'єднання громадян, спрямоване на реалізацію різноманітних колективних інтересів і захист колективних прав. У такому значенні до розряду громадських організацій потрапляють досить різні за суттю інституції – політичні партії, власне громадські організації, органи місцевого самоврядування, благодійні фонди тощо.

Неурядова організація (НУО) – громадське об'єднання індивідів або груп, яке бере участь також у політичній діяльності. Міжнародні неурядові організації поширюють свою діяльність за межі державних кордонів. Найвідоміші з них правозахисні НУО: Amnesty International (Міжнародна амністія), Human Rights Watch (Нагляд за правами людини), International Commission of Jurist (Міжнародна комісія юристів) і Minority Rights Group (Група захисту прав меншин). Неурядова організація – локальне, національне чи міжнародне об'єднання людей, діяльність яких здійснюється з ініціативи громадян, а не із санкції чи вказівки уряду, й не має на меті отримання прибутку.

Найпоширенішими і найтиповішими серед них є групи асоціативного типу, що створюються для захисту, реалізації інтересів та задоволення власних потреб. Вони мають чітку формальну структуру і правовий статус. До таких груп належать профспілки, бізнесові спілки, молодіжні, жіночі, етнічні, релігійні об'єднання, товариства споживачів, асоціації для проведення вільного часу та інші. Іноді до громадських організацій відносять лобістські організації та групи тиску. Але специфіка останніх полягає в їхньому посередництві (а не захисті своїх власних інтересів), зорієнтованості на політичну владу та відсутності неполітичних форм діяльності.

Утворення громадських об'єднань підприємців в Україні є частиною розвитку “третього сектора” громадянського суспільства, так званих неприбуткових чи то некомерційних організацій, основною метою яких є забезпечення і захист особистих немайнових прав своїх членів або певних груп у цілому. Дедалі частіше підприємці об'єднуються між собою за професійними ознаками: наприклад, Асоціація приватних пекарів та кондитерів України, Асоціація фермерів України, Ліга нафтопромисловців України (ЛНУ), Федерація професійних бухгалтерів і аудиторів України, Спілка молочних підприємств України тощо.

В цілому, третій сектор виконує широкий спектр функцій і має за головну мету забезпечення добробуту громадян. Неурядові організації сприяють цьому безпосередньо чи опосередковано. Безпосередньо надають чимало послуг як своїм членам, так і широкому колу людей або суспільству в цілому. Це здійснення профілактичних, культурно-просвітницьких заходів, надання соціальних послуг на місцевому рівні до інституційної допомоги, проведення досліджень, участь у розробці нормативних документів, консультування уряду чи бізнес-організацій.

Зокрема, НУО надають послуги соціальної, психологічної реабілітації та соціальної адаптації інвалідам та їхнім рідним, безпритульним громадянам, що повернулися з місць позбавлення волі, та іншим групам людей; забезпечують бездомних притулком, теплим одягом та їжею; здійснюють сімейне консультування, навчання та надають психологічну допомогу сім’ям у кризі; здійснюють догляд у громаді за дітьми-сиротами, дітьми-інвалідами, дорослими інвалідами, тяжко хворими; організовують денну зайнятість інвалідів із важкими фізичними порушеннями; надають послуги трудової реабілітації та адаптації тощо. Послуги некомерційних неприбуткових організацій надають як добровольці, так і висококваліфіковані спеціалісти, вони можуть бути платні або безплатні для користувачів.

Особливістю послуг НУО є їх соціальна й суспільна спрямованість, що базується на принципі пріоритету людини, солідарності та відповідальності, використанні отриманих доходів заради суспільного добробуту та задоволення інтересів громади.

Опосередковано НУО впливають на забезпечення добробуту громадян шляхом взаємодії з органами державного управління, здійснюють адвокатування та лобіювання, проводять дослідження або виступають як громадські радники чи експерти.

У більшості країн світу недержавним неприбутковим організаціям дозволено здійснювати економічну діяльність, тобто фінансувати свою діяльність за рахунок власних доходів від продажу товарів та послуг клієнтам. Різноманітні громадські організації та фонди працюють на отримання найвищих прибутків, що потім спрямовують на ті ж самі послуги, покращуючи таким чином їхню якість.

Так, неурядові сервісні організації у Великобританії отримують від держави 26% фінансування, власних доходів – до 35%. НДО Фінляндії мають до 57% державного фінансування та до 38% власних доходів. У Німеччині функції надання соціальних послуг передані недержавним суб’єктам і тому відсоток державного фінансування НДО у цій країні – 83%, власні доходи становлять 10% загального бюджету організації.

Економічна діяльність НДО практично не розвинена в Україні. Лише 10% українських організацій мають доходи від комерційної діяльності, наприклад, соціального підприємництва. Частка доходів від такої діяльності становить в середньому 4% бюджету.

 




Переглядів: 1162

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Участь компаній у життєдіяльності громад | Оригінали та зображення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.038 сек.