Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Кризи та циклічність економіки, взаємозв’язок та взаємозалежність

Сучасна економіка циклічність за своїм характером. Циклічність (від грецького – коло, круговерть) - це форма розвитку ринкової економіки від однієї макроекономічної рівноваги до другої на більш високому її рівні. Циклічність фіксується в економічних кризах, які і встановлюють рівновагу. Тому цикл в економіці – це рух від однієї кризи до іншої. Кризи повторюються періодично, тому з’ясування причин криз по суті розкриває і причини циклічних коливань у економіці [22].

В економічній теорії близько 200 концепцій, які по-різному розглядають причини криз та засоби для їх втримання чи подолання. Всі теорії економічних криз можна звести до двох груп – екстернальні та інтернальні теорії.

Естернальні теорії пояснюють економічні кризи і циклічність в цілому зовнішніми причинами, які знаходяться за межами економічної системи (поява плям на Сонці, природні та соціальні катаклізми, тощо).

Інтернальні теорії розглядають економічний цикл як породження внутрішніх причин, які знаходяться в самій економічній системі (надлишок заощаджень, бідність, нерівномірність у розподілі багатства, порушення грошового обігу, тощо).

За характером причин, які пояснюють кризи, всі інтернальні теорії можна поділити на дві групи. Перша група – це теорії, які розглядають кризи як явища локального, галузевого характеру. До них відносять недоліки у кредитно-грошовій системі, сфері розподілу, інвестування та ін. Звідси запобігти економічним кризам можливо через наведення прядку в цих сферах. Друга група – це теорії, які пов’язують причини криз з самою ринковою економікою. Це означає, що економічні кризи органічно притаманні капіталістичній економіці і позбавитися від них в її межах неможливо. Найбільш логічною і цілісною щодо основної причини економічних криз вважається думка К. Маркса. Згідно з теорією Маркса кризи – не випадкове явище, а об’єктивна, внутрішня закономірність капіталістичного розвитку [22].

Важливою особливістю ринкової економіки є її нестабільність, що проявляється в циклічному чергуванні піднесень і спадів у економіці.

А. Гальчинський виділяє наступні основні принципи циклічного розвитку:

1. Циклічність завжди кореспондується із принципом історизму кожного суспільного явища (всі без винятку системи історичні у своїх функціональних межах, їхній розвиток має початок і кінець, тобто – генезису, зрілості, занепаду і кризи);

2. Принцип взаємозалежності і субординованості різнотипних за своїм змістом циклів;

3. Цивілізаційні цикли (цикли глобально-цивілізаційного процесу, соціальні цикли, економічні цикли);

4. Вплив зовнішніх чинників (можуть стимулювати або стримувати).

Згідно економічної теорії причинами циклічності є: періодичне виснаження автономних інвестицій; ослаблення ефекту мультиплікації; коливання обсягів грошової маси; і т.д.

Економічний цикл – постійне повторення періодів підйому і спаду економічної активності, що відбивається через зміни взаємозалежних показників – темпу економічного росту, рівнів зайнятості, виробництва й інфляції. Основними характеристиками циклу є його причини, фази (пожвавлення, бум, спад, підйом), динамічні параметри, частота повторення, амплітуда показників ділової активності.




Переглядів: 506

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТИПОЛОГІЗАЦІЯ ТА ФОРМИ ПРОЯВУ СВІТОВИХ ЕКОНОМІЧНИХ КРИЗ | Причини економічних циклів.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.