Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Специфіка прояву валютної кризи і кризи платіжного балансу

Сучасний кризовий стан міжнародної фінансової системи характеризується нашаруванням трьох пов’язаних за своєю природою, але різних за характеристиками і термінами криз: кризи ліквідності, фінансової кризи та кризи капіталістичної економіки як соціальної моделі. Таке поєднання є надто рідкісним, що й пояснює серйозність сьогоднішньої кризи, яку не можна порівнювати з кризою 1929 р. Ці три кризи нашарувалися одна на одну в умовах особливої кон’юнктури, яка відзначається завершенням періоду домінування у світі однієї соціально-економічної моделі, нерозривно пов’язаної з гегемонією США.

Розвиток цих трьох криз відбувається на різних швидкостях. Проте водночас вони залишаються тісно пов’язаними між собою, оскільки криза моделі породжує фінансову кризу, яка, у свою чергу, спричинила кризу ліквідності. Виникнення цих трьох криз змусило критично оцінити американську модель як найдосконалішу, а також поставити під сумнів доцільність існування деяких міжнародних установ. Так, метою заснування МВФ і Світового банку було забезпечення світу необхідною ліквідністю для фінансування післявоєнної відбудови. І якщо сьогодні світові знову потрібна ліквідність, то зовсім на інші цілі, ніж у повоєнний період.

Криза платіжного балансу (довгостроково існуючий накопичений дефіцит платіжного балансу) нерідко виникає в результаті того, що країна тривалий час відкладала врегулювання дефіциту по поточним операціях і виснажила свої офіційні валютні резерви. Можливості кредитування за рубежем вичерпані, тому що порушений графік обслуговування зовнішнього боргу і країна не в змозі його погасити. Макроекономічне коректування є єдиним способом подолання кризи платіжного балансу і кризи зовнішньої заборгованості [6].

Фактором збільшення кризи платіжного балансу є недовіра економічних агентів до політики уряду і Центрального банку

У короткостроковому періоді нерівновага платіжного балансу припустима. Але при пасивному платіжному балансі слід запобігати збільшенню дефіциту автономних операцій і дефіциту фінансування платіжного балансу. Дефіцит фінансування платіжного балансу є перевищенням дефіциту автономних операцій над обсягом валютних резервів або над бажаним обсягом їхнього скорочення. Наслідками дефіциту фінансування платіжного балансу можуть бути:

• збільшення товарних кредитів;

• зростання неплатежів і зовнішньої чистої кредиторської заборгованості підприємств країни;

• збільшення іноземних і внутрішніх позик та процентних ставок по них;

• прискорене зростання чистого зовнішнього боргу і сум його обслуговування;

• припинення імпортних поставок через відмову постачальників;

• передача виробленої продукції, землі, майна, акцій та інших активів нерезидентам в рахунок погашення заборгованості.

Для попередження кризи платіжного балансу необхідно підтримувати обсяг валютних резервів на достатньому рівні. Достатнім вважається обсяг валютних резервів, здатний забезпечити оплату імпорту країни протягом 3-х місяців.

На рівновагу платіжного балансу впливають різноманітні кон'юнктурні, сезонні, циклічні, структурні та інші фактори. Найважливішими довгостроковими факторами є структурні особливості національного господарства: галузева структура, ефективність, експортно-імпортна орієнтація виробництва; якість та імпортомісткість продукції, місце країни в міжнародному поділі праці; ступінь її залежності від певних ринків збуту та постачання, схильність населення до споживання імпортних товарів та послуг. Основними чинниками короткострокового впливу є зовнішні шоки й заходи економічної політики, які діють на платіжний баланс через реальний обмінний курс, процентні ставки, заощадження та інвестиції.

Криза платіжного балансу (довгостроково існуючий накопичений дефіцит платіжного балансу) нерідко виникає в результаті того, що країна тривалий час відкладала врегулювання дефіциту по поточним операціях і виснажила свої офіційні валютні резерви. Можливості кредитування за рубежем вичерпані, тому що порушений графік обслуговування зовнішнього боргу і країна не в змозі його погасити1. Макроекономічне коректування є єдиним способом подолання кризи платіжного балансу і кризи зовнішньої заборгованості.




Переглядів: 414

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СВІТОВІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ КРИЗИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ: ЕМПІРИЧНИЙ АНАЛІЗ ФАКТОРІВ ВИНИКНЕННЯ | Криза зовнішньої заборгованості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.