Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Переваги, і недоліки форфейтування

Характерна ознака
1. звільнення експортера від боргів, які мають бути сплачені іноземним покупцем; поліпшення стану ліквідності експортера, оскільки він негайно отримує готівку; зростання шансів експортера отримати банківську позику, оскільки форфейтинг не впливає на інший кредит, що надається банком;
2. зменшення можливості втрат, пов’язаних з частковим державним або приватним страхуванням, і можливих ускладнень з ліквідністю, неминучих у період пред’явлення застрахованих раніше вимог;
3. відсутність ризиків, пов’язаних із коливанням процентних ставок;
4. відсутність ризиків, пов’язаних з курсовими коливаннями валют і зміною фінансового становища боржника;
5. відсутність ризиків і витрат, пов’язаних з діяльністю кредитних органів і стягненням грошей за векселями та іншими платіжними документами.

Специфічною формою кредитного обслуговування зовнішньоекономічних Зв’язків є лізингові операції

Лізингові операцій — підприємницька діяльність, яка спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів і полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування лізингоодержувачу на визначений строк майна, що є власністю лізингодавця або насувається ним у власність за дорученням і погодженням з лізингоодержувачем у відповідного продавця майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Об’єктом лізингу може бути будь-яке нерухоме і рухоме майно, яке може бути віднесене до основних фондів. Суб’єктами лізингу можуть бути:

лізингодавець — суб’єкт підприємницької діяльності, у тому числі банківська або небанківська фінансова установа, який передає в користування об’єкти лізингу за договором лізингу;

лізингоодержувач — підприємство, яке одержує в користування об’єкти лізингу за договором лізингу;

продавець лізингового майна — підприємство, що виготовляє майно (машини, устаткування тощо) та/або продає власне майно, яке є об’єктом лізингу.

Розрізняють такі види лізингу (рис. 4.4).

 

Лізинг
Фінансовий лізинг
Оперативний лізинг

Рис. 4.4. Види лізингу.

Фінансовий лізинг — це договір лізингу, в результаті укладення якого лізингоодержувач на своє замовлення отримує в платне користування від лізингодавця об’єкт лізингу на строк, не менший строку, за який амортизується 60 % вартості об’єкта лізингу, визначеної в день укладення договору. Сума відшкодування вартості об’єкта лізингу в складі лізингових платежів за період дії договору фінансового лізингу має включати не менше 60 % вартості об’єкта лізингу, визначеної в день укладення договору. Після закінчення строку договору фінансового лізингу об’єкт лізингу, переданий лізингоодержувачу згідно з договором, переходить у власність лізингоодержувача або викуповується ним за залишковою вартістю.

Оперативний лізинг — це договір лізингу, в результаті укладення якого лізингоодержувач на своє замовлення отримує в платне користування від лізингодавця об’єкт лізингу на строк, менший строку, за який амортизується 90 % вартості об’єкта лізингу, визначеної на день укладення договору. Після закінчення строку договору оперативного лізингу він може бути продовжений або об’єкт лізингу підлягає поверненню лізингодавцю і може бути повторно переданий у користування іншому лізингоодержувачу за договором лізингу.

Є різні форми лізингу (див. таблицю 4.10)

Таблиця 4.10

Форми лізингу

 

Форми лізингу Зміст
Зворотний лізинг. Договір лізингу, який передбачає набуття лізингодавцем майна увласника і передачу цього майна йому у лізинг.
Пайовий лізинг. Здійснення лізингу за участю суб’єктів лізингу на основі укладення багатостороннього договору та залучення одного або кількох кредиторів, які беруть участь у здійсненні лізингу, інвестуючи свої кошти. При цьому сума інвестованих кредиторами коштів не може становити більше 80 % від вартості набутого для лізингу майна.
.Міжнародний лізинг. Договір лізингу, що здійснюється суб’єктами лізингу, які перебувають під юрисдикцією різних держав, або в разі, якщо майно чи платежі перетинають державні кордони.
.Експортний лізинг. Угода, за якою лізингова компанія купує об’єкт лізингу в національної компанії і передає його закордонному лізингоодержувачу.
.Імпортний лізинг. Угода, за якою лізингодавець купує предмет лізингу в іноземного підприємства і надає його вітчизняному лізингоодержувачу.
Сублізинг. Операція, у якій беруть участь основний лізингодавець, зареєстрований в одній країні, і посередник іншої країни, що передає об’єкт лізингу лізингоодержувачу.

Варто зазначити, що істотними умовами договору лізингу є: найменування сторін; об’єкт лізингу (перелік і вартість майна), умови та строки його поставки; строк, на який укладається договір лізингу; розмір, структура та графік сплати лізингових платежів, умови їх перегляду; умови переоцінки вартості об’єкта лізингу згідно з чинним законодавством; умови повернення об’єкта лізингу в разі банкрутства лізингоодержувача; умови страхування об’єкта лізингу; умови експлуатації та технічного обслуговування, модернізації об’єкта лізингу та надання інформації щодо його технічного стану; умови реєстрації об’єкта лізингу; умови повернення об’єкта лізингу чи його викуплення після закінчення дії договору; умови дострокового розірвання договору лізингу; умови надання відомостей про фінансовий стан лізингоодержувача; відповідальність сторін; дата і місце укладення договору.

На відміну від традиційної оренди об’єкт лізингової угоди обирається лізингоодержувачем, а лізингодавець купує устаткування за свій рахунок. Термін лізингу коротший за термін фізичного зносу устаткування. Після закінчення терміну лізингу клієнт може продовжувати оренду на пільгових умовах або купити майно за залишковою вартістю. У світовій практиці лізингодавцем звичайно є лізингова компанія, а не комерційний банк.

Сьогодні лізинг є одним із основних фінансових інструментів, що дозволяє здійснювати великомасштабні капітальні інвестиції в розвиток матеріально-технічної бази будь-якого виробництва.

Порівняно з іншими способами придбання устаткування (оплата за фактом постачання, покупка з відстрочкою оплати, банківський кредит тощо) лізинг має низку істотних переваг (див. таблицю 4.11).

Таблиця 4.11.




Переглядів: 291

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація кредитів, що застосовуються у зовнішньоторговельні практиці | Перелік переваг лізингу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.