Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Особливості структури й організації галузей економіки

 

Приблизно десять років тому з’явився журналістський термін «Джапэн Інк». Він відбив сутність сформованої в Японії соціально-економічної системи, що фундаментально відрізняється від існуючих у США й інших промислово розвинених державах.

Японська система – її визначення варіює від корпоративного капіталізму до японського соціалізму – заявила про себе на початку
40-х років ХХ ст. Її відрізняють яскраво виражене державне регулювання, особлива організація корпорацій (з пріоритетом інтересів працівників, а не власників акцій), рівність суспільства. Ця система підтердила свою життєздатність і має на своєму рахунку видатні досягнення в розвитку японського суспільства. Однак, починаючи приблизно із середини 80-х рр. ХХ ст., вона все частіше дає збої, а на сьогодні практично вичерпала свій ресурс, оскільки змінилися умови її
функціонування.

Японія має розвинену індустріальну базу, яка подана практично усіма видами сучасного промислового комплексу – від галузей з виробництва базисних матеріалів (метали, хімікати, продукція нафтохімії, папір і целюлоза й ін.) до підрозділів, що випускають усю гаму машинотехнічної продукції.

Особливою рисою японської економіки можна вважати її промислові групи, що не мають аналогів у світі. Говорячи про ефективність виробництва, необхідно відзначити, що в Японії існують поруч найефективніші виробництва і найзбитковіші, які підтримує держава, використовуючи політику протекціонізму.

Існує два різновиди промислових груп (які мають назву «кейрецу») – горизонтальні та вертикальні.

Горизонтальна група складається із сімейних корпорацій, що охоплюють численні галузі та сконцентровані навколо банків. В Японії існує 6 горизонтальних кейрецу – Сумімото, Міцуї, Міцубіши, Санва, Дай-Ічі Кангьо і Фуйо. Три перших до другої світової війни входили в одне з колишніх дзайбацу. Кейрецу мають величезні розміри. Наприклад, кейрецу Сумімото складається з фірм, що працюють у банківській сфері, у виробництві електроніки, нафтопродуктів, металів, торгівлі. Загальна вартість її активів і обсяги її збуту виміряються сотнями мільярдів доларів США. У кожному кейрецу існують об’єднані директорати, а компанії, що входять до її складу, можуть мати акції одна одної. Кожна з компаній може одержувати позики в банках під низькі відсотки, а президенти всіх компаній спільно керують стратегією бізнесу.

Вертикальні кейрецу формуються з промислових груп та їхніх дочірніх компаній. Існує приблизно 39 вертикальних кейрецу, що працюють в автомобільній, електротехнічній промисловості. Наприклад, Тойота фінансово пов’язана з усіма своїми постачальниками і має значні пакети акцій своїх суміжників.

Ще одним різновидом організації бізнесу в Японії є торговельні компанії, що називаються “сого шоша». Вони можуть входити до складу кейрецу (наприклад, Сумімото), проводять різні власні торговельні операції, забезпечують сировиною, розподіляють продукцію, фінансують деякі ділові справи фірм-членів. П’ять найбільших японських компаній мають доходи вище, ніж Дженерал Моторс, що вважається однією з найбільших промислових фірм світу.

Важливе місце в системі економіки Японії посідає її банківська система. Вона подана кількома банками, що контролюються державою. Характерною рисою банківської системи Японії є її високий
рівень централізації. За розмірами – це найбільші банки світу
(9 з 10 найбільших), але вони мають досить скромні прибутки, а частка з них (наприклад, банк Сумімото) належить до збиткових банків.

Значне місце в банківській системі Японії належить Японському банку, що реалізує фінансову політику уряду. Саме він разом з міністерством фінансів, зовнішньої торгівлі та промисловості визначає пер-спективні галузі розвитку економіки і здійснює кредитування. Розвиток банківської системи Японії та її успіхи у сфері економічного розвитку вплинули на становлення м. Токіо як міжнародного фінансового центру, що разом з Лондоном і Нью-Йорком відіграє значну, можна сказати, вирішальну роль у світовому господарстві.

Ще однією з характеристик структур господарства Японії є неприбуткове сільське господарство. Уряд підтримує цю галузь шляхом видачі дотацій, регулювання (заборони) імпорту сільського сподар-ських продуктів. Такий стан приводить до того, що сільськогосподарські продукти в Японії одні з найдорожчих у світі. У наш час ситуація на цьому ринку змінюється, й імпорт продуктів зі США й інших країн збільшується.

Японська економіка має чимало переваг, до яких можна віднести:

· державне регулювання економічного розвитку, що сприяло розвитку і зміцненню японської економіки;

· функціонування механізму швидкого впровадження нових технологій і продукції у виробництво;

· високий рівень освіченості та кваліфікації робочої сили,
менеджерів, науковців;

· висока норма заощаджень (приблизно 14,5% особистого
доходу);

· високий рівень конкурентоспроможності (позиції світового лідера щодо технологій виробництва відеомагнітофонів, роботів,
фотографічної оптики, чистої кераміки, сучасних композитних матеріалів; однаковий із США рівень розвитку елементів пам’яті, комп’ютерів, мікропроцесорів, копіювальних пристроїв, супутникового зв’язку).

Безумовно, Японія має і слабкі сторони економічного розвитку. Однією з головних проблем є демографічна – швидке старіння населення. За деякими розрахунками в 2020 р. частка осіб 65 років і людей похилого віку може скласти 42% усього населення. Значний ріст населення в містах, значні процеси урбанізації, що породжують
проблеми, пов’язані з інфраструктурою дуже великих міст.

 

 




Переглядів: 479

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток Японії після другої світової війни | Індивідуальне завдання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.