Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела цивільного права і процесу країн континентальної правової сім'ї

Джерела цивільного права і процесу у Франції

Уже в ході революції 1789—1794 pp. були закладені основи нового (буржуа­зного) цивільного права. Французька буржуазія під час революції не тільки домагалася перетворення цивільного права, але й ужила заходів стосовно його систематизації, що знайшло конституційне закріплення в 1791 році.

Найбільш інтенсивно робота над Кодексом цивільного права розгорнулась у республіканський період. Усього було підготовано й затверджено п'ять проек­тів. Під час правління якобінців з'явилися ще два проекти кодексу. Перший із них, який складався лише з 695 статей, був визнаний складним і недостатньо радикальним у забезпеченні природних прав людини (проект 1793 p.), другий, що складався з 297 статей — надто пробільним (1794 р.). На липень 1796 р. підготовлені ще два проекти кодексу, обсягом 1104 статті, на листопад — ще один. Його було в цілому схвалено, однак чинності набули тільки його перші дві статті.

Державно-політичні зміни, котрі відбувались у країні, знову відклали оста­точне завершення цієї роботи, що не могло в подальшому не викликати неза­доволення селян, багаточисельної буржуазії, не захищених у своїх завойованих під час революції власницьких правах. Саме тому уряд Наполеона Бонапарта вважав завершення цієї роботи своїм найважливішим завданням.

У серпні 1800 р. було створено нову кодифікаційну комісію, перед якою постало завдання — підготувати кодекс «у дусі рівності, справедливості, і природних основ». До комісії увійшли четверо відомих правознавців — суддів вищого Касаційного суду: Ф.-Д. Тронше, Ж.-М. Порталіс. Ф.-Ж. Біго, Ж. Малевіль. На початок січня 1801 р. проект у цілому був підготовлений. Після тривалого обговорення та доопрацювань його положень (у цьому брав безпосередню участь сам Наполеон Бонапарт) 21 березня 1804 р. Кодекс був прийнятий за назвою «Code civil des fransaise»(дослівно — «Цивільний ко­декс французів»,далі — ЦКФ), що згодом став називатися Цивільним кодек­сом Наполеона.

Розроблений за традицією французької цивілістики, він мав головну особ­ливість — взаємне переплетення кутюмного й римського права. Загальна схе­ма кодексу була взята укладачами з праць видатних французьких правознавців XVIII ст. і, насамперед, Ф. Бурбона — автора трактату «Звичаєве право Фран­ції і кутюми Парижа» (1747 р.). Для розділів про зобов'язальне право найбі­льше значення мали праці Р.-Ж. Потьє «Пандекти Юстиніана в новому поряд­ку» (1748 р.) та К.-Ж. Олів'є «Принципи римського цивільного права».

Зміст перших титулів кодексу, а також принципових правоположень, які стосувалися цивільних прав, прав власності, були сформульовані укладачами з огляду на принципи революційного законодавства і «Декларації прав людини і громадянина». Текст цих розділів багато в чому відтворював відповідні норми з проектів 1793—1796 pp.

Слід зазначити, що в багатьох питаннях автори повернулися на позиції пе­редреволюційного права, зберігаючи революційні перетворення тільки у ви­знанні незмінності існуючого режиму, а також принципів громадянської рівно­сті. «Закони мають поважати звичаї, — писав з цього приводу в пояснювальній записці до проекту Порталіс. Сьогодні ми занадто полюбили зміни й реформи; якщо в галузі настанов і законів часи темряви служили ареною зловживань, то часи філософії і просвітництва занадто часто стають ареною крайнощів».

Кодекс відзначався досить великим обсягом (при першому виданні в ньому нараховувалася 2281 стаття), стрункістю викладу, точністю і стислістю юриди­чних формулювань (дефініцій), визначеністю й чіткістю тлумачення основних понять та інститутів цивільного права. ЦК Наполеона складався зі вступного титулу і трьох книг, де знайшла відображення схема побудови інституцій рим­ського права: особи, речі, зобов'язання. Така структура кодексу в буржуазному цивільному праві дістала назву інституційної.

У невеликому вступному титулі викладені правила дії цивільних законів у часі і просторі, а також деякі правила, що відносяться до набуття чинності й застосування правових норм. Вони поширюються не тільки на ЦК, але й на інші французькі закони.

Книга перша «Про особи» відкривається нормами, що регулюють правовий статус французів і цивільні права іноземців. У цій же книзі містяться поло­ження про порядок і наслідки визнання особи безвісно відсутньою, шлюб і роз­лучення, правовий статус неповнолітніх, опіку та піклування.

У книзі другій «Про майно і різні відозміни власності» містяться норми, що визначають нерухоме і рухоме майно, державну і комунальну власність, права власників і користувачів майном.

У книзі третій «Про різні способи, якими здобувається власність», най­більш значній за обсягом, зібрані норми, що регулюють інститути французько­го цивільного права. Книга відкривається нормами про спадкування й дару­вання. Далі найдокладнішим чином висвітлені питання зобов'язального права, договорів купівлі-продажу, найму, позики, доручення, застави тощо.

Кодекс Наполеона не тільки вплинув на процес становлення буржуазного цивільного права у Франції, але й послужив у XIX ст. зразком для проведення кодификації цивільного права в більшості держав Європейського й Американ­ського континентів.

У чистому вигляді Кодекс було уведено у Франції і на тих територіях, які в 1804 були її частиною, потім відокремилися: Бельгія, Люксембург, Рейнські провінції Німеччини, Гессен Дармпітадт, Женева, Савойя, П'ємонт, Парма. Ча­стково у зміненій формі його було рецепійовано (сприйнято) в завойованих і залежних країнах: Варшавське герцогство, Баден, Вестфалія, Ганновер, Ган­зейські держави, Голландія, Данциг, Іллірійські провінції, Італія, Нассау, Франкфурт, Баварія, деякі кантони Швейцарії, Сицилія.

Пізніше Кодекс було рецепійовано в Румунії, Греції, Гаїті, штаті Луїзіана (США), провінції Квебек (Канада), Болівії, Сальвадорі, Домініканській Респуб­ліці, а також у деяких землях Німеччини до уведення Германського цивільно­го уложення у 1900 році.

ЦК Наполеона піддавався численним змінам і доповненням, у ході яких з нього нерідко вилучалися цілі розділи або включалися додаткові глави, що заново регламентували окремі правові інститути, виправлявся текст сто­совно більшості статей кодексу. Найбільшим змінам було піддано книгу пе­ршу ЦК у сфері регулювання шлюбно-сімейних відносин, а також оголо­шення особи безвісно відсутньою, яке нині провадиться за правилами відповідного акту 1977 р. Такого роду корективи почали здійснюватися ще в XIX ст., однак найбільш значні з них відносяться до періоду після Другої світової війни. До кінця XX ст. свою первинну редакцію зберегло не більше половини статей Кодексу: понад 100 статей були цілком скасовані, близько 900 отримали нову редакцію, з'явилося приблизно 300 нових статей. Найбі­льшого ж перегляду зазнала перша книга, де збереглося лише близько 10% первинного тексту.

Основним джерелом цивільного процесуального права Франції до початку 70-х років XX ст. був Цивільно-процесуальний кодекс 1806 року (ЦПК). Його прийняття зумовлювалося появою Цивільного кодексу та необхідністю приве­дення у відповідність до нових матеріальних норм права цивільно-процесуальних законів. Основу нового кодексу склав Ордонанс про цивільне правосуддя 1667 p., що й визначило характер нового кодексу. Його норми встановлювали процес, котрий вимагав виконання складних формальностей, укладання великої кількості процесуальних документів, що призводило до по­вільності судового процесу. У загальних судах вимагалась обов'язкова участь адвокатів. Кодекс мало змінювався і в подальші часи.

У період 1971—1973 pp. були видані чотири декрети, кожен з яких містив один з розділів майбутнього нового ЦПК, виданого в 1975 р. У чотирьох його книгах містяться положення загального характеру (книга 1), про кожну з юрисдикцій, зайнятих розглядом цивільних справ (книга 2), про розгляд справ, пов'язаних з конкретними правовими інститутами (книга 3), про арбіт­раж (книга 4). Що стосується виконавчого провадження та деяких інших пи­тань, то ЦПК 1975 p., незважаючи на значний обсяг (1507 статей), їх не рег­ламентує. Тому нині одночасно діють відповідні нескасовані розділи «Цивіль­ного процесуального кодексу» 1806 р. і повний текст «Нового цивільного про­цесуального кодексу» 1975 року.

Джерела цивільного права і процесу в Німеччині

Австрійське цивільне уложення 1811 року. Особливе місце серед кодифі-кацій цивільного права, що з'явилися після появи Кодексу Наполеона, по­сіло «Загальне цивільне уложення для спадкоємних земель Австрійської монархії» (Австрійське цивільне уложення) 1811 року. У цьому першому серед зводів права держав, де монархія не зазнала потрясінь революцій, знайшли відображення принципи дійсної громадянської рівності й ліквіда­ції станового ладу. Це затвердження принципів природного права, декларо­ваних епохою Просвітництва, було тим більше значимим, що з формально-юридичного боку багато норм і положень Уложення зазнали впливу тради­цій римського права.

За структурою Уложення складалося зі вступу і трьох книг (1502 статтей). У вступі визначалася сфера цивільного закону (стосовно до приватних прав і обов'язків жителів) і загальні принципи дії закону. Книга І — «Про право осо­бисте» — присвячена питанням загальної правоздатності, а також шлюбно-сімейному праву. Книга 2 — «Про особисті права стосовно до речей» — охоп­лювала одночасно норми і майнового, і зобов'язального, і спадкового права. У 3-й книзі — «Про особливі визначення прав особистих і речових» — були зі­брані правові положення про охорону прав, засоби їх судового (і не судового) захисту, а також про специфічне регулювання взаємовідносин поміщиків і се­лян. Така структура багато в чому відповідала класичній інституційній схемі побудови кодексів, що притаманна традиції римського права. Однак, з точки зору внутрішнього змісту розділів Уложення являло собою цілком самостійний звід. Термінологічне викладення статтей характеризується простотою і зрозу­мілістю.

Значення Австрійського цивільного уложення не обмежилося тільки пері­одом свого часу й держави. Звичайно, його вплив на подальший розвиток єв­ропейського права не став настільки значним, як вплив Французького цивіль­ного кодексу, але протягом першої половини XIX ст. Уложення було уведено і на німецьких територіях Австрійської імперії (згодом і Австро-Угорщини): Хо­рватії, Словенії, Боснії й Герцеговині, частково в Сербії та Чорногорії. Нетри­валий час воно діяло на територіях Північної Італії, що перебували під протек­торатом Австрії. Повною мірою чинним кодексом було воно на території Західної України. Після падіння Австрійської монархії й розпаду імперії, воно зберегло чинність в Югославії, Польщі, Чехословаччині — країнах, що знову утворилися на її місці.

До початку XX ст. численні недоліки кодексу, пов'язані також з його де­якою архаїчністю й надмірною юридичною простотою, стимулювали роботу над його модернізацією. Протягом 1914—1916 pp. було видано 3 збірки доповнень, якими були замінені понад 180 статтей кодексу. В основному вони торкнулися договірного права — загальних правил, договору оренди і, зокрема, найму жи­тлових приміщень, договорів трудового найму (яким практично не приділялося уваги у класичній редакції 1811 р.). У цих питаннях на переробку Австрійсь­кого цивільного уложення вплинув приклад новітнього зводу цивільного права — Німецького цивільного уложення. Значні доповнення до зводу були зроблені після Другої світової війни (про права іноземців, значення норм міжнародного приватного права). Але в цілому він залишився до кінця XX ст. чинним зводом цивільного права Австрії.

Саксонське цивільне уложення 1863 року.Вагомою пам'яткою цивільного права Німеччини середини XIX ст. стало Саксонське цивільне уложення 1863 p.,що являло собою спробу переробити відповідно до традиційного «німе­цького духом» та інтересів німецької буржуазії «сучасне пандектне право». У мотивах до цього Уложення зазначалося, що римське право було вагомим складником чинного в Саксонії права, а тому численні його положення були використані законодавцем (наприклад, римське розуміння власності як права на повне й виключне панування над річчю тощо).

Укладачі Саксонського цивільного уложення розкритикували ЦК Напо­леона, оголосивши його «змішанням початків римського права, притому дуже невірно зрозумілих, із французькими звичаями», замінили інститу-ційну систему пандектною, за якою матеріал розташовувався в такий спосіб: спочатку йшла загальна частина, куди були винесені питання, що вимагали єдиного підходу для всіх розділів Уложення. Далі йшли розділи, пов'язані з найважливішими інститутами: речове право, зобов'язальне право, сімейне право, спадкоємне право. Але структура і юридична техніка Уложення при всіх елементах новизни були далекі від досконалості, і воно зазнало критики за численні повторення, наукоподібність і непрактичність багатьох її статтей. Критики Уложення небезпідставно зазначали, що воно сліпо йде за римським правом і походить швидше на підручник пандектного права, ніж на законодавчий акт. Лише з утворенням Німецької імперії створилася реа­льна політична основа для уніфікації й систематизації цивільного права Ні­меччини.

Німецьке цивільне уложення 1900 року.Значною віхою в розвитку буржуа­зного цивільного права стало прийняття в 1896 році Німецького цивільного уложення (НЦУ), що набуло чинності з 1 січня 1900 року. Велике історичне значення цієї пам'ятки права визначається тим, що в ньому не тільки відбили­ся особливості економічного та політичного життя Німеччини кінця XIX ст., котра стала світовою державою, але й акумулювалися нові й характерні для епохи індустріального капіталізму тенденції в розвитку буржуазного цивільно­го права в цілому. Не випадково сліди впливу НЦУ в низці цивільних кодексів початку XX ст. проступають значно чіткіше, ніж ЦК Франції (наприклад, у Бразилії, Китаї тощо).

Розробка імперського цивільного кодексу в Німеччині почалася відразу ж після прийняття в 1873 р. виправлення до Конституції, згідно з яким цивільне право відносилося до компетенції імперії. Перший проект Уложення був скла­дений лише в 1883 p., проте він був відкинутий, оскільки занадто відверто ви­пливав з римського права й був надмірно складним. Другий проект, підготова­ний у 1895 p., німецька буржуазія оцінила, навпаки, як «перемогу німецького духу над римським».

Як у самому тексті НЦУ, так і в доданому до нього великому (240 параграфів) Законі про набуття Уложенням чинності, легко простежу­ються й інститути феодального походження. У перехідних положеннях пе­редбачалося збереження дії місцевого права, особливо у сфері земельних відносин.

У цілому ж структура дуже великого за обсягом (2385 параграфів) НЦУ відповідає доктрині пандектного права, котра найбільше була визнана німець­кими цивілістами. Розгляду окремих інститутів у ньому передувала загальна частина, що склала книгу першу. Книга друга НЦУ присвячена зо­бов'язальному праву, книга третя — речовому, книга четверта — сімейному, і книга п'ята — спадкоємному праву. На думку дослідників, у розділах, присвя­чених праву власності, і, насамперед, у книзі третій більпіою мірою позначився вплив німецького загального права, а в розділі про зобов'язання — вплив рим­ського права.

До нашого часу НЦУ не піддалося будь-яким істотним змінам. У регулю­ванні цивільно-правових відносин беруть участь і деякі нові акти, що допов­нюють його: Закон про загальні умови договорів 1978 p., Закон про рівноправ­ність чоловіка і жінки в галузі цивільного права 1957 р., Закон про юридичний статус позашлюбних дітей 1969 p., Закон про шлюб 1946 р. з пода­льшими змінами, Закон про усиновлення 1976 p., і особливо перший Закон про реформу шлюбного та сімейного права 1976 р.

Цивільний процесуальний кодекс Німеччини,прийнятий у 1877 p., під­давався за час свого існування порівняно невеликим змінам, котрі були пов'язані головним чином з виданням Німецького цивільного уложення 1896 p., Німецького торгового уложення 1897 р. та з реформами про судо­устрій. У 1950 р. з огляду на попередні зміни була опублікована його нова редакція




Переглядів: 988

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Джерела цивільного права і процесу країн англо-американської правової сім'ї | Основні інститути цивільного права

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.