Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функції грошей і пропозиція грошей

ТЕМА 2

ГРОШІ, БАНКІВСЬКА СПРАВА Й ГРОШОВА ПОЛІТИКА

ПЛАН

1. Функції грошей і пропозиція грошей

2. Попит на гроші. Грошовий ринок

3. Операції комерційного банку

4. Розширення банківських депозитів. Грошовий мультиплікатор

5. Цілі й інструменти кредитно-грошової політики

6. Кредитно-грошова політика і її ефективність

 

Функції грошей і пропозиція грошей

Гроші – це все, що виконує функції:

а) засобу обігу;

б) міри вартості;

в) засобузаощадження.

Розглянемо функції грошей:

1. Засіб обігу. Гроші можна використати при купівлі й продажу товарів і послуг. Це зручний соціальний винахід, що дозволяє власникам ресурсів і виробникам платити «товаром» (грішми), що може бути використаний для покупки будь-якого набору товарів і послуг, наявних на ринку.

2. Міра вартості. Суспільство вважає зручним використовувати грошову одиницю як масштаб для порівняння відносних цінностей різнорідних благ і ресурсів. Подібні порівняння полегшують прийняття раціональних рішень. Як міра вартості гроші використовуються й в угодах з майбутніми платежами. Боргові зобов'язання всіх видів виміряються в грошовому вираженні.

3. Засіб заощадження. Оскільки гроші – це таке майно, що найпростіше витратити, вони є дуже зручною формою зберігання багатства. Володіння грішми, за рідкісним винятком, не приносить особистого доходу. Однак гроші можуть бути невідкладно використані фірмою або домашнім господарством для задоволення будь-якого фінансового зобов'язання.

Давайте тепер звернемося до пропозиції грошей. Пропозиція грошей – це сукупність платіжних коштів, що обертаються в економіці в цей момент. Гроші випускаються в обіг Національним банком. Пропозиція грошей визначається за допомогою грошових агрегатів М0, М1, М2, М3, … і т. д. Кожний наступний агрегат містить у собі попередній плюс новий «блок» коштів. Грошові агрегати розрізняються по ступеню ліквідності, тобто по можливості й швидкості перетворення в готівку.

Показник грошової маси М0 – це гроші поза банками (готівка).

М1 = М0 + гроші на розрахункових і поточних рахунках у національній валюті. Чому поточні рахунки є компонентом грошової маси? Для фірм безготівковий переказ з поточного рахунку є звичайною формою розрахунків за товари й послуги, тому ці рахунки виступають як форма грошей.

М2 = М1 + строкові депозити в національній валюті + кошти на рахунках капітальних вкладень підприємств й організацій + кошти Держстраху + валютні заощадження.

М3 («широкі гроші») = М2 + кошти клієнтів по трастових операціях банків і цінні папери власного боргу банків.

В американській економіці гроші безготівкового розрахунку стали основною формою грошей. У доларовому вираженні 90% всіх угод здійснюється за допомогою чеків. Зберігання грошей на поточних рахунках – це й безпечно, і зручно, внески можуть бути на вимогу негайно звернені в паперові й металеві гроші.

Більш широке тлумачення грошей М2 і М3 припускає введення поняття «майже гроші». «Майже гроші» – це певні високоліквідні фінансові активи, такі як безчекові ощадні рахунки, строкові вклади й короткострокові державні цінні папери, які хоча й не функціонують безпосередньо як кошти обігу, але можуть легко й без ризику фінансових втрат переводитися в готівку або чекові рахунки.

Найважливішим питанням, що нам треба з'ясувати, є питання: «Що лежить в основі грошової пропозиції?»

Насамперед, треба усвідомити, що основні компоненти грошової пропозиції – паперові гроші й чекові внески – являють собою борги або обіцянки заплатити.

Паперові гроші – це боргові зобов'язання Національного банку України, що перебувають в обігу.

Чекові вклади – боргові зобов'язаннякомерційних банків абоощадних установ.

Крім того, паперові наявні й чекові внески не мають дійсної вартості. Паперова купюра – просто шматок паперу, а чековий внесок – лише запис у бухгалтерській книзі, дійсна вартість металевих грошей менше номінальної. І держава не збирається обмінювати наявні у вас паперові гроші на що-небудь більше відчутне, начебто золота.

Більш-менш повна відповідь на питання, що робить готівку й чекові внески грішми включає три моменти:

1. Прийнятність. Готівка й чекові вклади є грішми тому, що люди приймають їх як гроші. Кожний з вас приймає гроші в обмін на щось, оскільки впевнений, що вони в будь-який момент можуть бути виміняні на реальні блага й послуги.

2. Законні платіжні кошти. Держава оголосила гроші законними платіжними коштами, паперові гроші – це декретивні гроші. Загальна прийнятність готівки підтримується також готовністю держави приймати їх при сплаті податків й інших зобов'язань стосовно нього.

3. Відносна рідкість. Вартість грошей, власне кажучи, є феноменом попиту та пропозиції. При даному, більш-менш постійному попиті на гроші вартість або «купівельна спроможність» грошової одиниці буде визначатися пропозицією грошей.

Реальна вартість або купівельнаспроможність грошейце кількість товаріві послуг, які можна купитиза грошову одиницю. Стрімке знецінювання грошової одиниці може привести до того, що вона перестане виконувати функцію засобу обігу й економіка повернеться до неефективного бартерного обміну.

Висновки:

1. В економіці розвинених країн гроші є, власне кажучи, борговими зобов'язаннями держави, комерційних банків й ощадних установ.

2. Ці боргові зобов'язання успішно виконують функції грошей доти, поки їхня вартість або купівельна спроможність відносно стабільна.

3. Вартість грошей уже не ґрунтується на строго певній кількості дорогоцінних металів (як було раніше), вона визначається кількістю товарів і послуг, які можна придбати за гроші на ринку.

4. Відповідальність держави за стабілізацію вартості грошової одиниці припускає:

а) проведення відповідної фіскальної політики;

б) ефективний контроль над пропозицією грошей.

 




Переглядів: 401

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Державний бюджет України. | Попит на гроші. Грошовий ринок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.