1. Мінімальна кількість досліджуваних, що пройшли вимірювання в двох умовах – 5 осіб. Максимальна кількість досліджуваних – 50 осіб, що диктується верхньою межею наявних таблиць. Критичні значення Т наведені в Табл. VI.
2. Нульові зсуви з розгляду виключаються, і кількість спостережень n зменшується на кількість цих нульових зсувів (McCall R., 1970, р. 36). Можна обійти це обмеження, сформулювавши гіпотези, що містять відсутність змін, наприклад: «Зсув в сторону збільшення значень перевищує зсув у сторону зменшення значень і тенденцію збереження їх на колишньому рівні».
АЛГОРИТМ 9
Підрахунок критерію Т Вілкоксона
1. Скласти список досліджуваних в будь-якому порядку, наприклад, алфавітному.
2. Обчислити різницю між індивідуальними значеннями в другому і першому вимірах («після» – «до»). Визначити, що вважатиметься «типовим» зсувом і сформулювати відповідні гіпотези.
3. Перевести різниці в абсолютні величини і записати їх окремим стовпцем (інакше важко відволіктися від знаку різниці).
4. Проранжувати абсолютні величини різниць, нараховуючи меншому значенням менший ранг. Перевірити збіг отриманої суми рангів з розрахунковою.
5. Відзначити кружками або іншими знаками ранги, відповідних зсувів в «нетиповому» напрямку.
6. Підрахувати суму цих рангів за формулою:
T = ƩRr
де Rr – рангові значення зсувів з більш рідкісним знаком.
7. Визначити критичні значення Т для даного n за Табл. VI. Якщо Темп менше або дорівнює Ткр, зсув в «типову» сторону за інтенсивністю достовірно переважає.