Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЦУНАМІ.

Цунамі називаються морські хвилі, викликані зсувами ділянок дна при землетрусах, зсувах і виверженні вулканів. Найчастіше цунамі спостерігаються в сейсмічно активних районах Світового океану.

Невеликі хвилі можуть виникати в морях і навіть озерах. Але величина їх у десятки разів слабше і менше океанських цунамі.

Розміри, періодичність і інші характеристики хвиль цунамі залежать від сили і характеру переміщень дна і його рельєфу, особливостей берегової лінії та ін. Період хвиль цунамі може коливатися від 2 до 40 хвилин, а в окремих випадках і 200 хвилин, довжина хвиль складати десятки і навіть сотні кілометрів, швидкість поширення від 50 до 1000 км/год. У відкритому океані хвилі цунамі практично непомітні, тому що висота їх рідко перевищує один-два метра і зменшується з віддаленням від місця виникнення.

При виході хвилі до берега її висота різко збільшується, особливо при входженні в клинчасті бухти, що звужуються і затоки, і може досягати висоти 10 - 15 метрів. Відомі випадки, коли висота цунамі перевищувала 50 метрів, що приводило до катастрофічних руйнувань на березі.

Про наближення хвилі цунамі можна судити по відходу води від берега. Відомі випадки, коли вода відступала на багато сотень метрів, оголюючи дно і морських мешканців, що залишилися на ньому. Це може свідчити про те, що через 5 - 35 хвилин на берег обрушиться дивовижна хвиля. І ці хвилини варто використовувати з толком!

Крім того, непрямими ознаками погрози цунамі можуть служити: відчутні поштовхи землетрусу, що може викликати хвилю цунамі; різке зниження рівня води під час припливу і підвищення рівня води у відлив; незвичайний дрейф предметів, що плавають на поверхні води, льоду та ін.

Попередити про швидку катастрофу може поводження тварин (пацюків, мишей, котів, собак, інших домашніх тварин). У передчутті катастрофи, що наближається, вони можуть змінювати своє поводження - прагнути залишити низини і піднятися на височину чи вибратися з загону.

Знаючи, що хвилю цунамі здебільшого викликають землетруси, найкраще з метою безпеки будь-який сильний землетрус, осередок якого розташовується в океані, вважати провісником цунамі.

Самий надійний спосіб уберегтися від хвилі цунамі судам - піти у відкрите море на 6 - 8 кілометрів від берегової смуги. Там хвиля цунамі майже не відчувається.

Мешканцям узбережжя якнайшвидше залишити небезпечні, низько розташовані прибережні зони, відійшовши в глиб материка.

При цьому варто уникати рухатися по ущелинах, долинам рік і струмків, уздовж яких буде спрямований удар стихії. Краще йти по гребенях і схилам височин.

Безпечними прийнято вважати височини, що піднімаються над рівнем моря на 30 - 40 метрів, чи місцевість, віддалену від узбережжя моря на 2 - 3 кілометри.

Коли часу на евакуацію у вас немає - забирайтеся на верхні поверхи капітальних будинків. Тендітні будівлі як притулок краще не використовувати - хвиля може змити.

Усередині будинків варто вибрати приміщення, що не має виходів (вікон, дверей) убік океану, і встати в кут капітальних стін подалі від скла і важких меблів. Тобто зробити те саме, що при землетрусі.

Якщо стихія застала вас в дорозі і ви бачите і чуєте її наближення, треба швидко знайти яке-небудь могутнє дерево і влізти на нього. Чи зайти за монолітну перешкоду, що прикриє вас від хвилі, що наближається. Сховатися за неї і, міцно за що-небудь схопившись, перечекати водяний удар.

Потрапивши в хвилю цунамі, треба, різко вигрібаючи, по можливості прикриваючи голову від уламків, зринути на поверхню води. Швидко зорієнтувавшись, зрозуміти, де берег, де океан і відкіля можна чекати приходу повторних хвиль. Оглядаючись по сторонам, спробувати знайти які-небудь плавучі предмети - уламки дерева, човнів та ін. Зібрати їх і зв'язати.

При наближенні другої і наступних хвиль треба, якщо одяг і взуття тягнуть вас до дна, зняти їх. При зависанні над вами гребеня необхідно, набравши побільше повітря, пірнути вглиб хвилі і зринути з іншої її сторони чи на зворотному схилі гребеня. Тоді динамічний удар минає вас.

Використовуючи рух хвилі убік берега, необхідно, щоб вас не віднесло в море, спробувати удержатися поблизу її гребеня. А коли вода почне відкочуватися назад, плисти у бік берега.

Після сходу останньої хвилі варто виждати дві-три години, перш ніж залишати безпечне місце, тому що не виключена можливість повторного приходу хвилі. І знову, як при землетрусі, дужеобережно заходити в підтоплені і напівзруйновані будинки.

 




Переглядів: 1015

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Повінь, паводок. | Дії після зсуву.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.