Оплата праці – це будь-який заробіток, обчислений, у грошовому вимірі, що його за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу або надані послуги.
Дійовість оплати праці визначається тим, наскільки повно вона виконує свої основні функції – відтворювальну, стимулюючу, регулюючу й соціальну.
В цьому розділі необхідно визначити особливості функцій заробітної плати.
Згідно з Інструкцією із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.2004 року. №323, виплати на оплату праці складаються з фонду основної та фонду додаткової заробітної плати.
Необхідно надати характеристику складу основної і додаткової заробітної плати, форм і систем оплати праці, які використовуються в ательє різних категорій і методів розрахунку заробітної плати.
Оплата праці складається з основної заробітної плати й додаткової оплати праці. Розміри оплати найманого працівника залежать від результатів його праці з урахуванням наслідків господарської діяльності підприємства.
Основна заробітна плата працівника залежить від результатів його праці й визначається тарифними ставками, відрядними розцінками, посадовими окладами, а також надбавками й доплатами в розмірах, не вищих за встановлені чинним законодавством.
На підприємствах сфери побутового обслуговування населення застосовано бригадно – відрядну систему оплати праці у відсотках від виручки. Необхідно надати характеристику її особливостей.
Основна заробітна плата розраховується за формулою: