Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зображення синусоїдних величин векторними.

 

Згідно з першим законом Кірхгофа, для вузла (Рис. 4) .

 

При відомих струмах , струм і1 можна знайти графічно, складаючи ординати синусоїд, і1= + + = , але це викликає значні труднощі при по-будові.

Значно простішими обчислення будуть при заміні синусоїд векторами. Миттєві значення функції можна одержати як проекцію на вертикальну вісь відрізка довжиною Im (Рис. 5), який обертається відносно початку прямокутної системи координат з кутовою швидкістю у пози-тивному напрямку (тобто проти годинникової стрілки). Цей відрізок називають умовним обертовим вектором.

У момент вектор розміщений під кутом до горизонтальної осі і його проекція на вертикальну вісь дорівнює , тобто митттєвому значенню заданої функції при . За час вектор повернеться на кут і буде повернутий відносно горизонтальної осі на кут , а його проекція на вер-тикальну вісь буде і т.д.

Таким чином, розгляд синусоїдних функцій можна замінити розглядом обертових векторів, а для одержання миттєвих значень потрібно взяти проекцію векторів на вертикальну вісь. Будь-якому обертовому вектору можна поставити у відповідність синусоїду і, навпаки, будь-якій синусоїді можна поставити у відповідність обертовий вектор, а кут відраховувати від горизонтальної осі.

Якщо синусоїдні функції мають однакову частоту то відповідні їм вектори обертаються з однаковою кутовою швидкістю, а тому кути між ними незмінні.

Отже: якщо в електричному колі протікають синусоїдні струми і діють синусоїдні напруги однієї частоти, то у цьому випадку обертову систему векторів, що зображають синусоїди, можна зупинити (зафіксувати), тому що при обертанні кути між векторами не змінюються.

На Рис. 6 зображені вектори зі своїми кутами та їх сума з кутом . Діаграма, на якій показані вектори, що зображають синусоїдні напруги і струми з урахуванням зсуву фаз між ними називається векторною діаграмою.

Як відомо з математики, проекція геометричної суми векторів на будь-яку вісь дорівнює алгебраїчній сумі проекцій цих векторів на ту ж вісь. Тобто алгебраїчному додаваню миттєвих значень синусоїд відповідає геометричне додавання зображаючих їх векторів. Векторна діаграма найбільш наочно показує співвідношення амплітуд та кути зсуву фаз між синусоїдними напру-гами і струмами.

На Рис. 7 зображена векторна діаграма для синусоїдних струму і та напруги u, по-казаних на Рис. 2. Кут (відраховуєть-ся від горизонтальної осі проти годиннико-вої стрілки), кут (відраховується за годинниковою стрілкою). Кут зсуву фаз - (струм випереджає напру-гу).

 

Додатнім (напруга випереджає струм) вважається кут зсуву фаз , що від-раховується від струму до напруги по найкоротшому шляху проти годиннико-вої стрілки (Рис. 8, а), у протилежному випадку кут j - від’ємний (Рис. 8, б).

 

Векторні діаграми будуються як для амплітуд, так і для діючих значень, в останньому випадку модулі векторів зменшуються в порівнянні з амплітудами в раз.




Переглядів: 1817

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Синусоїдний струм та основні величини, що його характеризують. | Особливості кіл змінного струму.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.