Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






До семінарського заняття

У всіх демократичних системах політичні партії є невід’ємними суб’єктами у будь-яких політичних змаганнях. Студентам слід знати, що в сучасній політологічній літературі немає згоди щодо сутності політичної партії. Однак, при всій різноманітності тлумачень можна виділити три основні підходи: структурний (М. Дюверже), функціональний (К. Лоусон, П. Меркл, У. Кротті) та класовий (В. Ленін). Кожен з них має сенс, але жоден повністю не охоплює сутності політичної партії. Найкращий підхід – у їх поєднанні. Для такого розуміння буде корисним знайомство з історією виникнення політичних партій та їх прообразів.

Важливим в аналізі сутності політичної партії є питання про її функції, які умовно можна поділити на два блоки: функції, які характеризують зв’язок партії з суспільством (соціальне представництво, соціальна інтеґрація, політична соціалізація) та функції, які характеризують роль партії в суспільстві (владна, кадрова, розробка та здійснення політичного курсу).

Питання систематизації партій вимагає від студентів обізнаності з різними підходами щодо вирішення цієї проблеми. Зверніть увагу на дві типології: універсальну, яка поділяє партії за класовою ознакою, за політико-ідеологічною ознакою, за структурою та режимом діяльності, за місцем у політичній системі суспільства, за тактикою та стратегією, і типологію за полярностями (дихотомічностями) – кадрові і масові, представницькі та мобілізуючі тощо.

Переходячи до проблеми характеристики партійних систем, слід звернути увагу на підхід політолога Дж. Сарторі, який поділяє всі партійні системи на однопартійні та багатопартійні. Дайте характеристику кожній з них. Коротко зупиніться на характеристиці партійної системи сучасної України. Загалом, число політичних партій перевищує сотню, в цілому, їх можна поділити на праві, ліві, правоцентристські та лівоцентристські. Охарактеризуйте кожен напрямок і проілюструйте, спираючись на приклади. Зупиніться на тому, що загальними особливостями партійної системи сучасної України є її незавершеність, оскільки, в цілому, є незавершеним процес економічного та політичного структурування суспільства. Звідси – подібність політичних програм, нечітка їхня ідеологічна спрямованість, відірваність від інтересів людей та ін.

Вивчення політичної культури потрібно розпочати із ознайомлення з поняттям «культура», розуміючи, що культура – це своєрідна міра людського в людині, це – показник, рівень розвитку та практичної реалізації людським суб’єктом його сил – знань, умінь, навичок, потреб, інтересів, цілей, ідеалів тощо. Аналогічно, має бути усвідомлена і політична культура як рівень розвитку людських сил у політичному житті суспільства. В цьому сенсі проаналізуйте основні структурні елементи політичної культури: свідомісні (політичні уявлення, політичні настанови, політичні цінності та орієнтації), функціональні або поведінкові (норми відносин держави та громадянина, політичні традиції, політичний етикет або норми політичної поведінки), інституційні (сукупність політичних інститутів, політична символіка). Варто при цьому знати, що структура політичної культури динамічна та відносна, а також треба бачити взаємну залежність елементів політичної культури. Також слід наголосити, що структуру політичної культури можна по-різному роглядати в залежності від її типології, тому зверніть увагу на це питання. Розгляньте це питання у різних авторів – представників західної політичної науки.

Питання про вітчизняну політичну культуру важливо пов’язати з історією, бо політична культура будь-якого суспільства має історичні корені. Завжди є певна логіка історичного, а разом з нею і політичного процесів. Студенти повинні усвідомити, що політична культура нашого народу сформувалась під впливом факторів, які і відбились на специфіці національного менталітету, та відповідно політичній культурі. Вітчизняну культуру слід сприймати як процес постійної протидії ліберальних та патріархально-традиційних цінностей: з одного боку – приватна ініціатива, прагнення самоствердження індивіда, свобода власності та працелюбність, максимальне обмеження ролі держави у суспільстві; з іншого – соборність, схильність до авторитаризму, сильного лідера харизматичного типу. Зверніть увагу на сутнісні риси вітчизняної політичної культури, яка великою мірою ще є патерналістською (возвеличення органів державної влади, нерозвиненість громадянського суспільства, викривлення відносин матеріальної та соціальної залежності верхів та низів суспільства).

В цьому питанні також охарактеризуйте конкретні труднощі, з якими зустрічається українське суспільство у реформуванні політичної культури. Особливо це є актуальним в контексті новітньої української революції, тимчасової втрати частини території, подій на Сході країни. У зв’язку з цим зростає значення діалогічних форм політичної культури як одного з найважливіших завдань політичного розвитку нашого суспільства.

Тема 8. Демократичні основи




Переглядів: 341

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
До семінарського заняття | Політичного життя.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.