Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТЕМА 5. Помножувачі випрямленої напруги

 

Переважна більшість споживачів, яким потрібна напруга живле-ння постійного струму до 1000 В, є малопотужними, наприклад, кі-нескопи, лазери. Тому для таких споживачів краще використовува-ти помножувачі випрямленої напруги. Помножувачем випрямленої напруги називається випрямляючий пристрій, в якому за допомо-гою діодно-ємнісних ланок формується постійна напруга , де – коефіцієнт множення.

Основним елементом помножувача напруги є діодно-ємнісна ла-нка, яка виконує функцію накопичення електричної енергії . Принцип множення напруг розглянемо на схемах подвоєн-ня. Схеми подвоєння випрямленої напруги поділяють на паралельну (симетричну) (рис.25,а) і послідовну (несиметричну) (рис.25,б).

Принцип дії паралельного подвоювача напруги (рис.25,а) такий.

 

а б

Рис. 25. Схеми паралельного (а) і послідовного (б) подвоювачів випрямленої

напруги

Нехай перший півперіод напруги буде додатним, тобто потен-ціал точки 1 буде (+) а точки 2 (–). Ця напруга зарядить конденса-тор через діод до амплітудного значення . В другу половину півперіода полярності точок 1 і 2 поміняються на протилежні і конденсатор зарядиться через діод теж до . При вказаних полярностях обкладинок конденсаторів і їх послідовному з’єднанні одержимо вихідну випрямлену напругу за умови відсутності навантаження. В дійсності , що зумовлено спадом напруги на опорах діодів і при заряді конденсаторів. Основним недоліком схеми є

значний коефіцієнт пульсації.

Послідовна схема подвоювача напруги має кращі показники і на її основі побудовані помножувачі напруги. В послідовній схемі (рис. 25,б) при додатній полярності напруги в точці 2 конденса-тор через діод зарядиться до . При зміні полярності на протилежну до конденсатора буде прикладена сума напруг , тому .

Послідовна схема дає можливість одержати в режимі холостого ходу випрямлену напругу , де множник є цілим чис-лом. На (рис. 26,а) наведена схема множення напруги на , яка складається з подвоювача напруги на , , , і послідовно включеного однопівперіодного випрямляча на , .

 

б
а

Рис. 26. Послідовні схеми множення випрямленої напруги на (а) і (б)

 

На (рис. 26,б) наведена схема випрямляча з множенням напруги на , яка складається з послідовно з’єднаних двох подвоювачів напруги, тому .

З (рис. 26,а і б) видно, що за допомогою схем множення можна одержати потрібне значення вихідної випрямленої напруги, корис-туючись малогабаритними, низьковольтними і дешевими елемента-ми електронної техніки – випрямними діодами і конденсаторами.

Помножувачам напруги властиві суттєві недоліки, а саме: мала потужність; низький ККД, залежність коефіцієнта пульсації від струму навантаження.

Основним джерелом струму навантаження є струми розряду кон-денсаторів через опір . Заряд конденсаторів здійснюється через малий опір , який складається з прямого опору діодів і опору вторинної обмотки трансформатора (якщо він є). Отже, стала часу заряду значно менша сталої часу розряду , оскільки . Це впливає на величину і форму пульсацій.

На рис.27 наведені часові діаграми змінної (а) і випрямленої (б) напруг, і – тривалість заряду і розряду конденсаторів, – час комутації.

 

Рис. 27. Часова діаграма пульсацій випрямленої напруги

Із збільшенням кількості послідовно з’єднаних діодно-ємнісних ланок зменшується стала часу розряду через послідовне з’єднання конденсаторів і, як наслідок, збільшується коефіцієнт пульсації. Різ-ке зменшення напруг на величину , (рис.27,б) при зміні полярно-сті вхідної напруги обумовлено розрядом заряджених кон-денсаторів через випрямні діоди протягом часу комутації , тобто переходу їх з відкритого стану у закритий. Час комутації – це проміжок часу, коли при зміні полярності вхідної напруги діоди не встигають закритися, внаслідок чого відбувається короткочасне коротке замикання конденсаторів через ці діоди.

Особливістю помножувача напруги є значна залежність спаду зовнішньої характеристики від величини ємності конден-саторів, оскільки енергія заряджених конденсаторів, з яких знімає-ться вихідна напруга, рівна сумі енергій цих конденсаторів, тобто за умови, що всі ємності конденсаторів однієї величини, де – кількість послідовно з’єднаних конденсаторів.

Для споживачів напругою 300...1000 В, струмами до 200 мА і по-тужністю до 50 Вт використання помножувачів випрямленої напру-ги доцільне.

 


Читайте також:

  1. Аналіз двотактних перетворювачів напруги
  2. Вибір напруги для живлення цехових електроприймачів.
  3. Вибір раціональної напруги розподільчої мережі підприємства.
  4. Виконання робіт в електроустановках без зняття напруги.
  5. Використання стабілітронів у стабілізаторах напруги
  6. Вимiрювання постiйних струму та напруги
  7. Вимикання (зняття напруги).
  8. Вимірювальні трансформатори струму і напруги
  9. Вимірювання електричної напруги і струму
  10. Випрямлячі - помножувачі напруги
  11. Д/з Сили навантаження та напруги в зварних конструкціях.
  12. Двотактний перетворювач напруги (ДПН) з середньою точкою




Переглядів: 2682

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Імпульсні стабілізатори інвертуючого типу | ТЕМА 6. Керовані випрямлячі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.