Тема7. Вимірювання електричної напруги , струму і потужності
Для технічних вимірювань електричної напруги і струму постійного і перемінного струмів використовують амперметри і вольтметри, що вмикаються за схемами (а) і (б):
(а) (б)
При цьому, вибираючи вольтметр чи амперметр слід враховувати, що вмикання вольтметр чи амперметр у контрольоване коло викликає зміну вимірювальної величини, а отже методичні похибки. Особливо це стосується вимірювання у малопотужних колах, де методична похибка може досягати досить великих значень. Із наведених схем видно, що для зменшення методичних похибок бажано мати високоомний вольтметр чи низькоомний амперметр відносно власного опору споживача.
Слід відмітити, що розглянуті методичні похибки повністю відсутні, коли вольтметр або амперметр постійно ввімкнений у контролююче коло в його робочому режимі.
В тих випадках, коли прямі вимірювання напруги і струму безпосередньо вольтметром чи амперметром неможливі через високі значення напруги чи струму, в схеми вимірювань додатково до вольтметра або амперметра вмикають додаткові опори і шунти (для постійних напруги або струму), вимірювальні трансформатори напруги і струму (для перемінних напруги і струму).
Схеми вимірювань струму і напруги при цьому мають такий вигляд:
Uv
ТутIx = Imv/Rш = (Umv/Uш)Iш
ТутUX = Uv + IvRg = Uv(1 + (Rg/Rv))
TC
lx
TH
Номінальна напруга шунта і границі вимірювання мілівольтметра мають співпадати.
Тут Ix = КІ IA, де
КІ - коефіцієнт трансформації ТС
ТС- трансформатор струму