Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Основні принципи теорії Г. Марковіца

Теоретичну основу ризику інвестицій на ринку капіталу розробив американський економіст Г. Марковіц, котрий у 1952 р. опублікував свою фундаментальну працю. Зауважимо, що значних робіт до Г. Марковіца з проблеми, що розглядається, не було. Це можна пояснити браком інформації. Її накопичення відбувалося в умовах швидкого розвитку фінансового ринку, акціонерного капіталу, поглиблення його капіталізації. У цих умовах постали практичні питання урахування ризику і його можливого подолання, що у свою чергу, вимагало створення фундаментальної теорії.

Слід зазначити, що основні концепції в галузі фінансового ринку, управління інвестиційним портфелем, оцінювання ринку капіталів розроблені в США. Усі праці з цих питань, які були відзначені присудженням Нобелівських премій з економіки, належать американським ученим. Так, Дж. Тобін (Йєльский університет) за роботу “Аналіз фінансових ринків” відзначений Нобелівською премією в 1981 р.; Фр. Модільяні (Масачусетський університет) за працю “Цикли бюджетних накопичень: формулювання теореми оцінки угод і витрат капіталу” — у 1985 р. У 1990 р. Нобелівську премію одержали три представники фінансової науки: Г. Марковіц (Нью-Йоркський університет), В. Шарп (Стенфордський університет) і М. Міллер (Чиказький університет) за розробку “Теорій фінансування і ринку капіталів”, у 1994 р. — Дж. Харсані (університет у м. Берклі), Дж. Неш (Принстонський університет) і німецький теоретик з університету в м. Бонн Р. Зелтон за “аналіз рівноваги в неколективних іграх” — концепцію, що у багатьох питаннях перетинається з теоріями фінансового ринку.

У 1997 р. нобелівськими лауреатами в галузі економіки стали американські економісти Р. Мертон і М. Шоулз за відкриття математичної формули для визначення вартості опціонів та інших похідних цінних паперів.

Основна концепція Г. Марковіца може бути сформульована так: поведінка учасників ринку капіталу визначається не тільки одержанням очікуваного доходу на свої інвестиції. Вивчення ринку капіталу в США показало, що всі цінні папери, які обертаються на ринку, мають попит. Низькодохідні цінні папери за певних обставин для деяких інвесторів є більш привабливими, ніж високодохідні. Отже, інвестор визначав свій вибір цінного папера не тільки одержанням очікуваного доходу, а й можливим ризиком. Основною проблемою, яку повинен вирішувати інвестор, є досягнення максимального рівня очікуваної дохідності інвестицій за певного рівня ризику і скорочення можливого ризику за очікуваної дохідності. Мета кожного інвестора: більше доходу за меншого ризику. В американській економічній літературі зазначається, що фінансові аналітики і фінансові менеджери з цінних паперів надають цьому питанню багато уваги.

Г. Марковіц запропонував теоретичну концепціюоптимальногопортфеля інвестицій. Його вважають батьком сучасної портфельної теорії. Сутність концепції полягає в тому, що цінні папери, які містяться в портфелі, мають бути різних термінів, по можливості, усіх видів і модифікацій, емітовані корпораціями різних галузей і географічного положення. Процес формування оптимального портфеля називається диверсифікацією портфеля.

Г. Марковіц запропонував модель диверсифікації, яка широко застосовується на практиці. Сутність моделі полягає в тому, що диверсифікація здійснюється на основі двох змінних: очікуваної дохідності і стандартного відхилення розподілу дохідності портфеля (тобто можливого ризику). Кожний інвестор повинен підібрати свій власний набір цінних паперів залежно від напрямку інвестиційної діяльності. Добір провадиться методом “проб і помилок”, для чого використовуються математичний метод, побудови кривих байдужності (Indifference curves).


 

Рис. 6.1. Графік кривих байдужності інвестора, котрий уникає ризику[64]

На горизонтальній прямій відкладені значення стандартних відхилень (s), на вертикальній — очікувана дохідність . На підставі аналізу кривих байдужності можна зробити такі висновки.

Перший — усі портфелі, що містяться на одній кривій байдужності, для інвестора є рівноцінними. Портфель В зі стандартним відхиленням у 20 % більш ризикований, ніж портфель А — з 10 %-м стандартним відхиленням. Проте більш висока очікувана дохідність портфеля В, що становить12 %, відшкодовує високий ризик, тоді як очікувана дохідність портфеля А становить 8 %.

Другий — для інвестора будь-який портфель, розташований на кривій байдужності вище і лівіше, буде більш привабливим, ніж портфель, розташований нижче і правіше. Точки, які розташовані на графіку, показують, що вище і лівіше будуть міститися портфелі більш ризиковані, але і з більш високими доходами. Портфель С з більшою очікуваною дохідністю, ніж портфель А, що відшкодовує вищий ризик, тому для інвестора він більш привабливий. Портфель С з меншим стандартним відхиленням, ніж портфель В, що компенсує його меншу очікувану дохідність. Тому портфель С є найбільш привабливим для інвестора. Американські автори вважають, що кожний потенційний інвестор повинен скласти для свого внутрішнього користування криві байдужності, які враховують різні варіанти сполучень очікуваних показників дохідності і стандартних відхилень.

Інвестор може скласти нескінченну множину портфелів. Проте оцінювати всі портфелі йому не обов’язково. Свій оптимальний портфель він мусить вибрати з множини портфелів. З цією метою використовується теорема про ефективну множину (efficient set theorem). На графіку з кривими байдужності наноситься рисунок ефективної множини.

 

 

Рис. 6.2. Вибір оптимального портфеля[65]

На рисунку ефективної множини (заштриховано) точками позначені дохідність і ризик кожної акції. Інвестор на підставі своїх переваг може з цих акцій скласти найрізноманітніші портфелі. Область, у якій розташовані точки, називається ефективною множиною (efficient set), а лінія, що графічно її окреслює, — ефективною межею (efficient frontier). Наміри інвестора полягають у тому, щоб очікувана дохідність інвестицій зростала зі зниженням ризику, тому портфелі, що містяться на ефективній межі, будуть оптимальними. При цьому слід зауважити, що ефективний портфель індивідуальний для кожного інвестора. У точці G буде розташований ефективний портфель для інвестора, що очікує мінімальний дохід за мінімального ризику. У точці S міститься ефективний портфель для інвестора, що передбачає максимально високий дохід із максимально можливим ризиком. Можливі численні проміжні варіанти.

Як показано на рис. 6.2, ефективний портфель буде розташований на одній з кривої байдужності в точці дотику межі ефективної множини. Точка О* на кривій байдужності G2 дотикається межі ефективної множини. Портфель, що міститься в точці О*, буде найефективнішим із усіх портфелів, що можуть бути розташовані уздовж межі ефективної множини. Ця точка найвища і розташована лівіше інших. Теоретично інвестор віддав перевагу тому, щоб точка дотику знаходилася б на кривій G3, проте в даному варіанті її немає.

Модель Г. Марковіца з практичного погляду в 50-х роках була мало придатною. Засоби опрацювання інформації тих часів не могли забезпечити швидкого і надійного обчислення ефективної множини й ефективних портфелів. З появою у 80-х роках високопродуктивних комп’ютерів з’явилася реальна можливість розрахунку ефективної множини для кількох тисяч цінних паперів за лічені хвилини. З’являється і відповідна лексика.

Обчислення ефективної множини й ефективного портфеля з допомогою використання комп’ютера називається “оптимізацією”, а інвестори застосовують “техніку оптимізації”. Проте інвестори часто віддають перевагу використанню певного набору правил і закономірностей. Як зазначають американські автори “оптимізація” веде до знищення “артистизму і грації” в управлінні інвестиціями. “Оптимізація” не може врахувати історичних подій, надзвичайних обставин. Висновок, до якого приходять автори, такий: “ніщо не може замінити прогноз кваліфікованого спеціаліста про дохідність і ризик цінних паперів, заснований на правильному застосуванні поняття ринкової рівноваги”[66].




Переглядів: 1337

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Статистичний вимір ризику | Визначення очікуваної дохідності і ризику портфеля

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.