Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Промови, які готують заздалегідь, але не вчать напам'ять

Виступи тривалістю 1-2 години напам'ять не вивчити. За таких обставин шкільні вчителі та вузівські викладачі, напри­клад, ґрунтовно готуються до лекцій, опановують значний нау­ково-інформаційний матеріал, але, як правило, не "засушують" його, читаючи з конспекту. Запам'ятавши певний обсяг матеріа­лу, вони викладають його перед аудиторією "з пам'яті", часом імпровізуючи, що справляє враження плину живої думки та зна­чної ерудиції оратора.

На цьому ж принципі будується й політичне красномовство. Важко уявити оратора в бурхливій атмосфері політичного зі­брання чи мітингу, який стоїть над схвильованим натовпом і читає з папірця (знову ж таки, якщо не йдеться про офіційний документ). Але так само важко уявити, що цей оратор довго володітиме увагою аудиторії, лише забавляючи її словесною ек-

'Головин Б. Н. Основи культури речи . — М., 1980. —С. 299.

вілібристикою, не проголошуючи актуальних думок, важливої інформації. Добрий оратор-політик старанно заздалегідь готується до свого виступу, але сам виступ подає як новотвір в конкретній ситуації, адресований конкретній аудиторії. Лаконічні нотатки (тези, план, цитати, статистика) будуть доречними за таких об­ставин, бо сипати цифрами з голови — не дуже вдалий прийом: складається враження, що промовець занадто старанно готував­ся до виступу, збираючи, скажімо, компрометуючий матеріал на політичного противника тощо.

За будь-яких обставин заглядати у заготовлений текст треба неначе мимохідь, не створювати враження, що без нього промо­вець виступити не зможе. Оратор, який постійно нервово хапа­ється за конспект, мало чим відрізняється від невстигаючого учня, якого викликали до дошки.

Отож, коли передбачається тривалий за часом виступ, орато­ру необхідно добре засвоїти, систематизувати матеріал, уявити канву майбутнього виступу. Коли є що сказати, то промовця "несе" сам матеріал, йому хочеться поділитися зі слухачами тим, що його зацікавило, що він добре знає.

Особливо ефективні у такому випадку тези — короткий, стислий план виступу, можливо, з певним фактологічним мате­ріалом (цифрами та цитатами). Читати тези не треба, а загляда­ти в них — можна. Розгорнуті тези й план називаються конспек­том.




Переглядів: 869

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Промови, які читають за конспектом | Промови, які готують заздалегідь і вчать напам'ять

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.