Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Умови середовища в літоральній зоні

Припливи створюють гравітаційними і відцентровими силами, обумовленими рухом і відносним положенням Землі, Місяця і Сонця. Хоча величини цих сил і їх вплив в часі добре відомі для будь-якої точки земної кулі, розрахувати їх дію хоча б у невеликій морській затоці і на підставі цього передбачити припливи вздовж узбережжя дуже важко. Справа в тім, що тут мають значення різні топографічні і фізичні фактори, такі як площа і глибина океанічних басейнів, а також величина і напрямок постійних і припливних течій. Тому фактична картина припливів має складну часову структуру, що міняється вздовж узбережжя і по всій земній кулі. Однак точні тривалі спостереження над місцевими припливами даних дозволили виділити більше 100 гармонік, що дає тепер можливість гідрологам впевнено передбачати рівень води практично в будь-якій ділянці Землі по спеціальних таблицях, що складаються кожного року. Розрізняють три основних типи припливів.

Півдобові припливи переважають на узбережжях Атлантичного океану, Північного моря й у деяких районах Індійського океану. Їх період складає близько 12,4 год. Вода звичайно піднімається і спадає двічі за добу з приблизно однаковою амплітудою. Амплітуда цих припливів міняється протягом синодичного місяця (від молодого місяця до молодого, період 29,53 дня), оскільки припливна сила досягає максимуму в сизигіях, коли Земля, Місяць і Сонце лежать на одній прямій, тобто поблизу з’єднання (молодий місяць) чи протистояння (повний місяць). Мінімальна величина припливної сили збігається з фазами першої і третьої чвертей, коли напрямок на Сонце і на Місяць утворює прямий кут (квадратура). Таким чином, зміни амплітуди утворять півмісячний (синонім: напівсинодичний) цикл, що відповідає зміні фаз Місяця. Для сизигійних припливів характерний одночасно найвищий рівень припливу і найнижчий рівень відпливу, що повторюються кожні 14 чи 15 днів (у середньому через 14,76 день) через приблизно 1–2 дні після молодого чи повного місяця. Квадратурні припливи з відносно малою амплітудою відбуваються поблизу місячних чвертей.

Для добових припливів характерні лише один підйом і один спад води на добу під час найбільшої амплітуди припливних коливань. Періоди визначаються головним чином двома складовими припливної сили, одна з яких має період 25,8 год., а інша – 23,9 год. Добові припливи спостерігаються на узбережжях Мексиканської затоки, у Південно-східній Азії та біля берегів Нової Гвінеї.

Змішані припливи відбуваються вздовж більшої частини узбережжя Тихого океану, біля берегів Австралії й у районах Карибського й Аравійського морів. Для них характерні явна нерівність амплітуд послідовних припливів і проміжків між ними, що створює складний профіль коливань рівня води. Крім того, змішаним припливам властиві великі географічні і сезонні розходження.

Припливи і відпливи впливають на розподіл організмів у літоральній зоні, тому що частота і тривалість оголення дна, що зростають від субліторалі до супраліторалі, впливають на різні організми по-різному. Зв’язаний з цим вертикальний розподіл водоростей і сидячих тварин корелює на більшості узбереж з чотирма основними переломними моментами припливного циклу. Середні рівні високої і низької води при квадратурних припливах визначають власне літоральну зону, де затоплення чергується з осушенням щодня. Середній рівень низької води при сизигійних припливах обмежує знизу субліторальну зону, сама нижня смуга якої оголюється лише раз у два тижні, тоді як середній рівень високої води при сизигійному припливі визначає верхню межу супраліторалі, крайня смуга якої може майже до двох тижнів залишатися оголеною.

Одночасно з підйомом і спадом води змінюються різноманітні зовнішні фактори: характер середовища (водне чи повітряне), перемішування води (що корелює з турбулентністю, підводними звуками і вібрацією в час підйому води вони виражені сильніше, ніж при її відступі), гідростатичний тиск (0,1 атм. на кожен метр водяного стовпа), температура (яка корелює з розходженнями між поверхневими і глибокими шарами води, між повітрям і водою і, крім того сезонна і добова зміна температури), інтенсивність світла і його спектральний склад, зміни солоності і розходження в хімічному складі води і, нарешті, наявність хижаків.




Переглядів: 248

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ № 8 | Адаптація поведінки в зв’язку з припливами і відливами

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.