Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Адаптація поведінки в зв’язку з припливами і відливами

Літоральна фауна відрізняється великою різноманітністю градацій між водним і сухопутним способом життя. Більшість видів має морське походження – тут представлені майже всі типи морських тварин. Набагато менше, але все-таки значне число видів походить від наземних форм: це морські комахи, павукоподібні і багатоніжки, що живуть у припливній смузі в ущелинах, у калюжах на скельному ґрунті чи на дні, аж до субліторалі. Під час відпливу птахи і навіть деякі плазуни можуть збиратися в припливній зоні для пошуків їжі. Більшість постійних мешканців літоралі – донні тварини. Значно менше вивчені літоральний планктон і нектон, а також планктонні личинкові стада багатьох представників бентосу, тому що кількісні спостереження в припливних потоках незначні.

Важливо те, що тварини припливної зони звичайно спеціалізовані за своїми конкретними поведінковими адаптаціями – пристосовані або до водної обстановки під час припливу, або до наземної – під час відпливу. Тому надійна синхронізація різних форм поведінки з припливами має селективну цінність.

Локомоторна активність. Більшість форм активності, що спостерігаються, зв’язані головним чином з харчуванням. У деяких бігаючих амфіпод і жужелиць, що активні на оголеному березі, рухливість, крім того, обмежена нічним часом, що може бути адаптацією до тиску з боку ворогів (птахів) і до інших факторів середовища (світла, температури). Однак слід зазначити, що активність, узгоджена з припливами, може бути також пов’язана з територіальною поведінкою, з місцевою дослідницькою (орієнтаційною) поведінкою і з спарюванням.

Міграції. Переміщення до берега і від берега на мілководдя відповідно до припливу і відпливу спостерігалися в камбали й інших, не настільки численних, риб, у піщаного краба і креветки. Крім правильного вибору часу міграції при відпливі і припливі і закопування в ґрунт при низькій воді повинні існувати ще реакції орієнтовані на напрямок і швидкість струменів що притікають і відтікають.

Орієнтаційні рухи, погоджені з припливними течіями, спостерігаються також у мігруючих риб, що проходять через естуарій у річку, на шляху до місць нересту. Є дані, що молодь вугра може розрізняти приливні і відливні течії по запаху. У одного з видів креветки на пізній личинковій стадії ендогенні припливні годинники були виявлені при утриманні личинок у проточній воді шляхом безперервної реєстрації напрямку плавання: дійсно, у природі ці личинки мігрують з місць, де вони виводяться, у напрямку до берега.

Дрейф планктону, погоджений із припливами, був докладно досліджений на прикладі веслоногих рачків у протоках, що утворюються біля припливної зони в області солоних маршів. Під час припливу ці тварини збираються поблизу дна, де щільна океанська вода рухається швидше, ніж більш легка вода затоки. Пристосувальне значення такої орієнтованої поведінки полягає в тому, що вона забезпечує дрейф планктону на поверхню за течією і перешкоджає його розсіюванню в поверхневих водах протоки

Хомінг. Виняткові здібності до хомінгу, погодженому з припливними пересуваннями, властиві молюскам блюдечкам. У лабораторних експериментах було показано, що ці тварини повертаються до місць свого існування шляхом, відзначеним хімічними речовинами, причому ця міграція відбувається під час відпливу.

Зміна забарвлення. Рух пігментів у хроматофорах багатьох мешканців морської літоралі може відповідати добовому ритму: пігменти розсіюються в денний час, a вночі концентруються (краби). Такі добові ритми можуть видозмінюватися в денний час синхронно з припливами, навіть у постійних лабораторних умовах.

Розмноження. Слід зазначити, що статева і репродуктивна активність літоральних організмів теж повинна бути добре узгоджена з припливами; не тільки тому, що вона як правило пов’язана з підвищеною рухливістю, але також і через пристосованість часу розмноження до визначеної припливної ситуації.




Переглядів: 314

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Умови середовища в літоральній зоні | Місячно-ритмічні адаптації в поведінці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.