Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Це — головна умова.

Його повіряють двома способами.

Перший спосіб— подвійна нівеляція вперед, тобто з двох станцій, розташованих на кінцях лінії АВ(рис.92-а) завдовжки 50—70 м. На першій станції в точці Авимірюють і1, роблять відлік по рейці v1, який більше правильного на величину х, щоє помилкою відліку через невиконання умови. Тоді перевищення між точками А і В буде

h = і1 — (v1 — х) = і1v1 + х.

На другій станції в т.В (рис.92-б) теж виміряють і1 і беруть відлік по рейці v2, по якому можна отримати те ж перевищення:

h = v2 — х — i2

Оскільки ліві частини отриманої рівності рівні, то

тобто помилка через невиконання умови рівна півсумі відліків по рейці мінус півсума висот нівеліра. Якщо х£ 4мм, то умову вважають виконаною, інакше для другої станції обчислюють вірний відлік по рейці

Обертаючи елеваційний гвинт, встановлюють візирну вісь на цей відлік, унаслідок чого бульбашка рівня зійде з середини (зображення кінців бульбашки рівня в полі зору труби розійдуться), і, діючи вертикальними виправними гвинтами рівня, які знаходяться в поглибленні корпусу нівеліра зліва від окуляра, приводять бульбашку рівня на середину (суміщають зображення кінців бульбашки рівня).

Другий спосіб — нівелювання з середини. Перша станція знаходиться (рис.92-в) на рівних відстанях від рейок, що встановлені в точках А і В. По рейкам беруть відліки п1 і v1, які відрізняються від правильних відліків на одну і ту ж величину y, що є помилкою у відліках через невиконання умови. Тоді перевищення між точками А і В буде

Цей вираз свідчить про те, що при невиконанні умови, але при рівності відстаней від нівеліра до рейок помилки у відліках по рейці компенсуються і по неправильних відліках набувають правильне значення перевищення. Це також є перевагою нівелювання способом з середини перед способом вперед.

Потім переносять нівелір на другу станцію (рис.92-г), в точку А, вимірюють і1 обчислюють правильне значення відліку v11 п по рейці, встановленій в точці В

Якщо відлік по цій рейці з другої станції співпаде з відліком або відрізняється від нього не більш, ніж на 4мм, то умову вважають виконаною.

Інакше, обертаючи елеваційний гвинт, встановлюють візирну вісь на відлік v1 і, діючи вертикальними виправними гвинтами рівня, суміщають зображення кінців бульбашки рівня.

У нівеліра з компенсатором приводять бульбашку круглого рівня в нуль-пункт, після чого вертикальними виправними гвинтами сітки ниток встановлюють візирну вісь на правильний відлік v1 або v2 У всіх випадках після виправлення нівеліра цю перевірку повторюють.

 

10. Нівелірні рейки бувають суцільні і складні завдовжки 3—4 м. Вони є брусками двотаврового перерізу, виготовленими з сухого витриманого хвойного дерева або з пластмаси. Їх покривають білою масляною фарбою. На рейки наносять поділки. Ціна поділки рейок, призначених для нівелювання І і II класів, — 5мм, а для III і IV класів і технічного нівелювання — 10мм. Рахунок поділок ведеться від нижнього кінця (п'ятки) рейки, окованого залізом. Кожний дециметр відзначений межею і арабськими цифрами, підписаними в переверненому вигляді для зручності відліку при роботі із зоровими трубами, які дають зворотне зображення. Поділки 10мм позначаються змінними шашками чорного і білого кольору, а для полегшення відліків перші 5 поділок кожного дециметра об'єднуються фігурою у вигляді букви Е.

Для контролю відліків застосовують двосторонні рейки з чорним і червоним кольором. На чорних сторонах відлік поділок ведуть від нуля, а на червоних — від довільних чисел, але що не повторюється на чорній стороні наприклад 4687мм. В результаті різниця відліків по двох сторонах рейки є величиною постійною, що використовується при контрольних обчисленнях на станції.

Рейки, призначені для точної нівеляції, забезпечують схилами або круглими рівнями для установки їх в прямовисне положення.

Перед польовими роботами рейки оглядають, звертаючи увагу на якість забарвлення поділок, перевіряють кріплення рівня, ручок і металевих оковувань на п'ятках.

Перевірки рейок полягають в перевірці круглого рівня, у вимірюванні контрольною лінійкою метрових і дециметрових відрізків. Розбіжність між середньою довжиною метрових відрізків пари рейок допускається для нівеляції IV класу 0,8мм, а для технічної нівеляції — 1,5мм. Погрішності дециметрових поділок допускаються для нівеляції IV класу 0,6мм, а для технічної нівеляції — 1мм.

Перевіряється також перпендикулярність п'ятки рейки до її осі і визначається різниця початку відліку поділок на чорній і червоній сторонах рейки.

11.Прив'язку нівелірних ходів до ґрунтових або стінних реперів проводять, встановивши рейку на репер або марку і узявши відлік по рейці п1.

Для прив'язки до стінних марок, що закладаються звичайно вище за горизонт нівеліра, в отвір марки вставляють штифт, до нього прикріплюють підвісну рейку приблизно метрової довжини, яку заздалегідь повіряють, як і основні рейки. По цій рейці беруть відлік d і записують його в журнал нівелювання із знаком мінус.

Якщо підвісної рейки немає, то відзначають на стіні гострим олівцем у вигляді штриха проекцію горизонтальної (середньої) нитки сітки зорової труби нівеліра, а потім сталевою рулеткою вимірюють відстань по прямовисній лінії від штриха до центру марки. Результат вимірювання записують в журнал нівелювання із знаком мінус як відлік по задній рейці.

 

 

Питання для самоперевірки

1. Охарактеризуйте види висот.

2. Дайте визначення, що таке перевищення.

3. Розкрийте, що таке рельєф.

4. Поясніть, чим зображується рельєф на планах.

5. Дайте визначення, що таке нівелювання.

6. Охарактеризуйте види нівелювання.

7. Охарактеризуйте способи нівелювання.

8. Охарактеризуйте складне нівелювання.

9. Поясніть вплив рефракції та кривизни Землі на точність нівелювання.

10. Дайте характеристику державної нівелірної мережі.

11. Поясніть, що називається маркою і репером.

12. Назвіть основні стандарти які використовуються при виготовленні нівелірів.

13. Охарактеризуйте основні частини нівеліра.

14. Поясніть основні дії по випробуванню і перевірці нівелірів.

15. Дайте характеристику нівелірних рейок та поясніть їх перевірку.

16. Поясніть прив’язку нівелірних ходів до марок та реперів.


 




Переглядів: 614

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Горизонтальна нитка сітки повинна бути перпендикулярна до вертикальної осі нівеліра. | АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.