Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Найпростіші засоби захисту органів дихання

Протипилові тканинні маски /ПТМ-1/ і ватно-марлеві пов'язки, як правило, виготовляються самим населенням, кожна людина повинна мати ці засоби захисту.

Протипилова тканина маска складається з двох основних частин - з корпуса, зшитого з 4-5 шарів тканини, і кріплення. У корпусі викроюю­ться оглядові отвори, куди вставляються стекла.

Розкрій тканини для виготовлення всіх частин маски здійснюється за допомогою викройок і лекал /є 7 розмірів/. Після розкрою обробляють краї оглядових отворів, з'єднують ліву і праву половинки й окантовують краї корпуса. Потім пришивають кріплення.

Маска кріпиться на голові резинкою, яка проходить у верхньому шві, а внизу – зав’язками і поперечною резинкою, яка пришита до верхніх кутів корпуса маски.

Ватно-марлева пов’язка виготовляється самостійно із марлі довжи­ною 100 см і шириною 50 см. Марлю стелять на столі, посередині кладуть вату розміром 30x 20 см, товщиною біля 2-х сантиметрів. Вільні кінці марлі загортають по всій довжині, з обох сторін закриваючи вату. Після цього на кінцях марлі роблять розрізи довжиною 30-35 см., які утворюють дві пари зав'язок.

Накладають пов'язку на лице так, щоб був закритий низ підборіддя.

Верхній край повинен закривати ніс і доходити до очних впадин. Нижні кінці зав'язуються на тім'ї, а верхні на потилиці за вухами.

Респіратори, протипилові тканинні маски і ватно-марлеві пов'язки від отруйних речовин не захищають.

 

5.6.2. Засоби захисту шкіри

В умовах радіоактивного, хімічного та біологічного зараження виникає необхідність в захисті всього тіла людини. Для захисту шкіри використовуються як спеціальні, так і простіші засоби захисту. Спеціальни­ми засобами захисту оснащується переважно особовий склад формувань, який призначений для проведення аварійно-рятувальних робіт на зараженій міс­цевості, проведення радіаційної та хімічної розвідки. Вони також викори­стовуються при роботі з СДОР, при проведенні дегазаційних, дезінфекційних і дезактиваційних робіт.

Засобами захисту шкіри є: загальновійськовий захисний комплект /ЗЗК/, легкий захисний костюм Л-1, комплект захисного фільтруючого одяг /ЗФО/ та простіші засоби захисту шкіри.

За типом захисної дії спеціальні засоби індивідуального захисту шкіри поділяються на ізолюючі та фільтруючі засоби захисту шкіри, які виготовлені із ізолюючих матеріалів, можуть бути герметичні /комбінезони, костюми/ та негерметичні /накидки, фартухи/. Всі вони виготовляються із газо- та вологонепроникної тканини.

До складу загальновійськового захисного комплекту входять захис­ний плащ, захисні панчохи і захисні рукавиці. Захисні плащі виготовляються із прогумованої термостійкої тканини і можуть використовуватись як накидка, плащ та комбінезон. Захисні рукавиці бувають літніми - п'ятипалі із гуми та зимові - двопалі із прогумованої тканини.

Леткий захисний костюм Л-1 забезпечує захист від хімічних речовин в рідкому, аерозольному чи пароподібному стані. Захисний костюм складається із сорочки з капюшоном та штанів, які внизу переходять у захисні панчохи. Виготовляється костюм із прогумованої тканини. У комплект вхо­дять двопалі рукавиці, підшоломник та сумка.

Комплект захисного фільтруючого одягу /ЗФО/ захищає шкіру людини від отруйних і сильнодіючих отруйних речовин, що перебувають у вигляді пару та від радіоактивних речовин і бактеріальних засобів у вигляді аерозолів. До його складу входять бавовняний комбінезон спеціального покрою, просоченого розчином спеціальної пасти - хімічними речовинами, що затримують пари отруйних речовин /адсорбційного типу/ або нейтралізують їх /хемосорбційного типу/, а також чоловіча натільна білизна /сорочка і кальсони/, бавовняний підшоломник і дві пари онуч /одна з них просочена тим самим розчином, що і комбінезон/. Натільна білизна, підшоломник і непросочена пара онуч використовується для того, щоб не допустити потертостей комбінезоном шкірних покривів і подразнення їх від просочувального розчину.

Для тимчасового захисту шкіри від радіоактивного пилу, хімічно небезпечних речовин і бактеріальних засобів населенню можна використо­вувати звичайний одяг і взуття. Плащі, накидки, куртки, пальта з прогумованої тканини, шкіри, із хлорвінілу, поліетилену, грубого сукна, гумове і шкіряне взуття, рукавиці служать захисним засобом протягом 5-10 хвилин, а вологий одяг протягом 40-50 хвилин. Цього часу достатньо, щоб вийти із зараженої території.

З метою посилення захисних властивостей звичайного одягу проти небезпечних хімічних речовин можна просочити його спеціальною пастою. У домашніх умовах для просочування можуть використовуватися розчини на основі синтетичних миючих засобів, які використовуються для прання біли­зни, або мильно-олійна емульсія. Після просочення одяг злегка віджимають і висушують на відкритому повітрі. Одяг, просочений розчином, не має запаху, не подразнює шкіру і легко переться. Просочення не руйнує одяг і полегшує його дегазацію і дезактивацію.

 

5.6.3. Медичні засоби захисту

До медичних засобів захисту від зброї масового ураження віднося­ться протиепідемічні, санітарно-гігієнічні і спеціальні профілактичні засоби. Всі вони проводяться з метою послаблення або запобігання ураже­нню людей.

Протиепідемічні засоби покликані не допустити розповсюдження інфекційних захворювань і передбачають вивчення санітарно-епідеміологічного стану районів, де виникли або можуть виникнути інфекційні захворювання; проведення щеплень в плані профілактики і по епідемічних показниках; проведення дезинфекції.

Санітарно-гігієнічні засоби передбачають дотримання населенням правил особистої гігієни, підтримання санітарного стану, а також санітарний контроль за станом людей, продовольчих продуктів і джерел води.

Спеціальні профілактичні засоби передбачають використання проти­радіаційних препаратів, які підвищують стійкість людей до іонізуючих випромінювань, і антидотів, підвищуючих стійкість до дії отруйних речовин. Широкого розповсюдження набули аптечка індивідуальна АІ-2 , індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 і пакет перев'язочний індиві­дуальний.

Аптечка індивідуальна АІ-2 укомплектована засобами, призначеними для надання самодопомоги і взаємодопомоги при пораненнях, опіках, для зниження впливу отруйних речовин, бактеріальних засобів і іонізуючого випромінювання. У комплекті аптечки є інструкція. На внутрішньому боці кришки нанесена схема розміщення препаратів у аптечці.

У гнізді 1 знаходиться шприц-тюбик з протибольовим засобом - промедолом, який застосовується при великих ранах, опіках і переломах. Порядок користування шприц-тюбиком такий: дістати його з аптечки, лівою рукою взяти за ребристий обідок, а правою - за корпус тюбика та енергійним рухом повернути його за годинниковою стрілкою до упора. Потім зняти ковпачок, який захищає голку і, тримаючи шприц-тюбик голкою угору, видавити з нього повітря до появи краплі рідини на кінчику голки. Після цього, не торкаючись голки руками, вколоти її у верхню зовнішню частину сідниці /або у м'які тканини стегна чи руки/ і витиснути рідину шприц-тюбика. Витягуючи голку, не послаблювати пальців. В екстрених випадках укол можна зробити і через одяг.

У гнізді 2 розміщений пенал червоного кольору. В ньому є 6 таблеток тарену для попередження отруєнь фосфорорганічними речовинами. Одну таблетку приймають по сигналу "Хімічна тривога" перед тим, як надіти протигаз. При наростанні ознак отруєння приймають ще одну таблетку. Повторно рекомендується приймати не раніше як через 5-6 годин.

У гнізді 3 в продовгуватому круглому білому пеналі знаходяться 15 таблеток протибактеріального засобу сульфадиметоксину. Застосовують його з появою шлунково-кишкових розладів, які часто виникають після опромінення. В першу добу приймають 7 таблеток за один прийом, а в нас­тупні дві доби - по 4 таблетки також за один прийом.

У гнізді 4 у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору розміщені по 6 таблеток радіозахисного засобу № 1 - цистаміну. Цей препарат приймають при загрозі опромінення, по 6 таблеток за один прийом, запиваючи водою. Протирадіаційні препарати вводяться в організм людини з таким розрахунком, щоб вони встигли потрапити у всі клітини і тканини до мож­ливого опромінення. У разі продовження опромінювання, але не раніше, як через 4-5 годин після першого прийому, рекомендується прийняти ще 6 таблеток. Цистамін приймають і при появі ознак променевої хвороби.

У гнізді 5 є два білих однакових чотиригранних пенали, де знахо­диться протибактеріальний засіб № 1 - тетрациклін гідрохлорид /по 5 таблеток у кожному пеналі/. Приймати його слід у випадках застосування противником біологічних засобів, при виникненні інфекційного захворювання, а також при пораненнях, опіках як протизапальний засіб. Спочатку приймають всі таблетки одного пеналу /5 таблеток/, через 6 годин приймають таблетки другого пеналу /5 таблеток/.

У гнізді 6 в чотиригранному пеналі білого кольору знаходиться радіозахисний засіб № 2 - йодистий калій /10 таблеток/. Приймати його потрібно по одній таблетці щоденно протягом 10 днів після випадання радіоактивних речовин і особливо при вживанні свіжого молока. Препарат ефективний, якщо він введений в організм за 30-60 хвилин до опромінення або вживання забрудненої радіоактивними речовинами їжі й води. Захисні властивості зберігаються протягом 5-6 годин з моменту прийому.

У гнізді 7 в пеналі голубого кольору знаходиться протиблювотний засіб - етаперазин /5 таблеток/. Приймати його слід при появі нудоти після травми голови /струсу мозку/ з метою попередження блювоти прийня­ти одну таблетку, якщо нудота продовжується, то через 3-4 години прий­няти ще одну таблетку.

Необхідно пам’ятати, що дітям до 8 років на один прийом дають 1/4 таблетки, дітям від 8 до 15 років - 1/2 таблетки будь-якого з вка­заних медикаментів, крім радіозахисного засобу № 2 /йодистого калію/ та протибольового засобу /промедола/, які даються дітям у повній дозі незалежно від їх віку.

Аптечки АІ-2 слід зберігати в опалюваних приміщеннях, на віддалі не менше 1м від джерел тепла при температурі від 0° до +20 °С.

 

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8

Призначений для знезаражування ділянок тіла і одягу, на які потра­пили краплі рідкої отруйної речовини. ІПП-8 складається із скляного флакону з дегазуючим розчином та 4-х ватно-марлевих тампонів, що знаходя­ться у герметичному пакеті.

Дегазуючий розчин являє собою розчин речовин що вступає в хімічну реакцію з отруйними речовинами та знешкоджує їх шляхом перетворення у нетоксичні і малотоксичні хімічні сполуки.

Рідиною ІПП-8 можна обробити близько 500 см2 одягу чи відкритих ділянок шкірного покриву. При потраплянні крапельно-рідких отруйних речовин на відкриті ділянки тіла і одягу необхідно змочити тампони ріди­ною з флакону та протерти ними заражені ділянки шкіри та частини одягу, що прилягає до відкритих ділянок шкіри. При обробці тіла може з'явитись почуття печіння, але воно швидко проходить і не впливає на працездатність. Рідина флакону отруйна та небезпечна при потраплянні в очі. Використані тампони після обробки поверхні, зараженої отруйними речовинами, не можна розкидати, їх збирають та спалюють або закопують в землю у відведеному місці.

Примітка. При відсутності індивідуального протихімічного пакету для обробки заражених ділянок можна використовувати підручні засоби, що використовуються у побуті - мило, шампуні, пральні порошки, розчинники.

Вказані засоби розчиняють у воді і змивають отруйні речовини з зараженої поверхні. Замість тампонів можна використовувати папір, вату, ганчірки.

Пакет перев'язочний індивідуальний

Складається із бинта /шириною 10 см і довжиною 7 м/ та двох ватно-марлевих подушечок /17,5 32 см/, одна з яких пришита до кінця бинта нерухомо, а інша може переміщатися. Звернуті та спресовані бинт і ватно-марлеві подушечки загорнуті у пергаментний папір та вкладені у герметичний чохол із прогумованої чи іншої водонепроникної тканини.

У пакеті є шпилька, на чохлі вказані правила користування пакетом. Зовнішній чохол пакета, внутрішня сторона якого стерильна, використовується для накладання стерильних пов'язок.

 




Переглядів: 1591

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Засоби захисту органів дихання | Режими радіаційного захисту населення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.