Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЗАНЯТТЯ 2

 

Теоретичні запитання

1. Загальна характеристика колективного договору:

1.1. Поняття та сторони колективного договору.

1.2. Сфера укладення та дії колективного договору.

1.3. Зміст та структура колективного договору.

2. Правове регулювання ведення переговорів з укладення колективних договорів та угод:

2.1. Право на ведення переговорів і укладення колективних договорів та угод.

2.2. Порядок проведення переговорів з укладення колектив­них договорів та угод.

2.3. Укладення колективного договору та угод.

2.4. Порядок реєстрації колективного договору та угод.

 

3. Контроль за виконанням колективного договору та угод.

4. Відповідальність за порушення законодавства про колек­тивні договори і угоди та недотримання чи невиконання колективних договорів' і угод.

Запитання для самоконтролю

1. Чи не вбачаєте ви суперечностей між ч. 1 і ч. 2 ст. 11 КЗпП України, що визначають критерії сфери укладення колек­тивного договору?

2. Хто є сторонами колективного договору в акціонерному товаристві?

3. Чи може стороння юридична особа бути представником роботодавця під час проведення переговорів з укладення колек­тивного договору (ст. 12 КЗпП України)?

4. Чи укладається колективний договір у фермерському гос­подарстві? А в кооперативі? А в міністерстві? А з роботодав­цем — фізичною особою?

5. Скільки найманих працівників має працювати у робото­давця, щоб з ним можна було укласти колективний договір? Чи укладається колективний договір, якщо у роботодавця працює один працівник?

6. Чи можна укласти колективний договір без інформатив­них умов?

7. Якщо працівник влаштувався на роботу після укладен­ня колективного договору, то чи поширюються положення ос­таннього на цього працівника?

8. Чи може роботодавець, організація роботодавців, об'єд­нання організацій роботодавців ініціювати укладення колек­тивного договору, угод?

9. Проаналізуйте 2-3 колективні договори щодо їхньої відповідності чинному законодавству України.

10. Підготуйте проекти документів, необхідних для здійснення реєстрації колективного договору, наприклад, Львівсько­го національного університету імені Івана Франка.

Розв'язати задачі

1. У новоствореній приватній фірмі постало питання про укладення колективного договору. Група працівників уповнова­жила директора фірми виступити з ініціативою про укладення колективного договору з її власником. Останній не заперечував проти підписання колективного договору, але вважав, що укла­дення колективного договору це право, а не обов'язок власника. Крім того, у новостворених юридичних особах приватної форми власності колективний договір можна укладати не раніше ніж через один рік після того, як буде повністю укомплектовано штат. Більше того, власник вважав, що директор фірми повинен виступати уповноваженим органом самого власника під час укладення колективного договору, а не представляти інтереси працівників. І найбільш вагомим аргументом власника у відмові укласти колективний договір було те, що всі умови праці працівників (а їх було лише 4) узгоджені в трудових договорах і потреби в укладенні додаткового договору немає.

Проаналізуйте наведену ситуацію та оцініть аргументи власника.

2. 18 лютого 2008 р. в акціонерному товаристві «Агрегат» закінчувався термін дії колективного договору. Оскільки ні представник роботодавця, ні рада трудового колективу, які підписали цей договір, не розпочали переговори про його переукладення, виборний орган первинної профспілкової організації 4 лютого направив голові товариства письмову пропозицію розпочати переговори щодо підписання нового колективного договору. Не отримавши у визначені законом строки ніякої відповіді, виборний орган первинної профспілкової організації 13 лютого звернувся до спостережної ради товариства. Остання 20 лютого створила комісію і розпочала переговори з виборним органом первинної профспілкової організації про укладення колективного договору на новий термін.

На конференції найманих працівників, скликаній для ухва­лення проекту колективного договору 15 березня, голова ради трудового колективу, посилаючись на ст. З Закону України .4Про колективні договори і угоди», просив конференцію відхи­лити проект як такий, що підготовлений неналежними сторона­ми. При цьому він запевнив, що вже 16 березня будуть розпочаті переговори з головою товариства про продовження чинності ста­рого колективного договору на новий річний термін.

Більшістю голосів конференція схвалила проект колективного до­говору й уповноважила спостережну раду і виборний орган первинної профспілкової організації підписати його не пізніше 25 березня.

Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.

3. Робітник складального цеху Марків отримав повідомлення про те, що через 2 місяці він буде звільнений з роботи за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку зі скороченням штатів. Марків домовився з начальником цеху, аби той дозволив йому передчасно (за одну го- дину до завершення зміни) залишати роботу для того, щоб знайти нове місце праці. У табелі виходу на роботу Марківу проставлявся повний робочий день. Виявивши це порушення, бухгалтерія під час звільнення вирахувала із зарплати Марківа 70 грн. На засіданні комісії по трудових спорах, де розглядалася скарга Марківа, начальник цеху посилався на колективний договір, згідно з яким працівникам, які звільняються за п. 1 ст. 40 КЗпП України, надається протягом двох місяців 5 годин на тиждень для пошуків роботи з оплатою їхнього середнього заробітку. На думку бухгалтерії, цей пункт колективного договору є незаконним, оскільки оплата може проводитися лише за фактично відпрацьований час.

Як вирішити трудовий спір?

4. До керівника заводу фрезерних верстатів звернулися із заявою про укладення трудового договору дружина військовослужбовця строкової служби Палюх і син інженера цього заводу Салій. Враховуючи, що ці дві заяви були подані на одне вакантне місце, керівник погодився укласти договір з сином працівника заводу. При цьому він посилався на те, що згідно з умовою колективного договору дітям і членам сімей працівників заводу надається першочергове право працевлаштування на вакантні місця. Вважаючи, що її права порушені, дружина військовослужбовця звернулася зі скаргою до прокурора району.

Чи підлягає скарга задоволенню?

5. На фабриці виник спір між найманими працівниками і виборним органом первинної профспілкової організації з приводу того, хто повинен представляти інтереси працівників під час ведення переговорів з укладення колективного договору. Ситуація ускладнювалася тим, що 100 зі 105 працівників фабрики висловили недовіру виборному органу первинної профспілкової організації та обрали власного представника для ведення переговорів з укладення колективного договору.

Як вирішити цю конфліктну ситуацію?

6. Обговорюючи проект колективного договору, представник роботодавця заперечував проти положення, яке надавало право представникам найманих працівників брати участь у розподілі та використанні прибутку товариства. Він обґрунтував свої вимоги тим, що відповідне право не передбачене статутом товариства. Представник же виборного органу первинної профспілкової організації наполягав, щоб таке положення було записане у колективному договорі.

Дайте правовий аналіз наведеної ситуації

7. На комбінаті «Сірка» у поточному році утворилася дуже складна фінансово-економічна ситуація, у зв'язку з чим при укладенні колективного договору на наступний рік до нього було внесено ряд нових положень. Зокрема, дозволялося, як виняток, залучати неповнолітніх працівників (за згодою виборного органу первинної профспілкової організації) до шкідливих робіт на термін до 1 місяця і переносити їм відпустку на осінь або весну, зменшувати розмір заробітної плати.

Ваша думка щодо правомірності цих положень.




Переглядів: 1361

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Середні абсолютні та відносні показники динаміки | Розв'язати задачі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.