Розглянемо нецентральний удар твердих пружних куль. Нагадаємо, що в момент такого удару початкові швидкості куль не співпадають за напрямом з лінією, що з’єднує центри куль. Під час розгляду такого удару початкові і кінцеві швидкості обох тіл і , і розкладають на складові, паралельні до лінії, що з’єднує центри куль (тангенціальні ) і перпендикулярні до неї (нормальні – ), (рис. 16).
Після запису закону збереження нормальних і тангенціальних складових імпульсу та закону збереження кінетичної енергії отримуємо, що під час зіткнення гладких ідеально пружних куль тангенціальні складові швидкостей не змінюються, а нормальні складові швидкостей змінюються як під час центрального удару.
У процесі зіткнення не змінюється стан обертання куль.
Для прикладу розглянемо абсолютно пружний удар двох однакових куль ( ), з яких одна нерухома ( ). Із закону збереження енергії випливає, що кулі обов’язково розлетяться під прямим кутом:
.
. (5.20)
Вектор – діаметр кола, в яке вписаний прямокутний трикутник з катетами і (див. рис. 17).
Іншим прикладом абсолютно пружного нецентрального удару є задача про зіткнення гладкої пружної кульки з гладкою плоскою стіною. У цьому випадку стіна нерухома, а кулька під час зіткнення змінює лише нормальну до стіни складову своєї швидкості за незмінних і . Результатом зіткнення буде „дзеркальне” відбивання кульки від стінки: