За абсолютно непружного удару після зіткнення тіла рухаються як єдине ціле. Тому закон збереження імпульсу запишеться так:
, звідки
(5.21)
Зміна кінетичної енергії системи під час зіткнення відбувається внаслідок затрати енергії на виконання роботи для деформації тіл:
(5.22)
Якщо до зіткнення тіло масою було нерухомим ( ), то
(5.23)
Розглянемо часткові випадки в данії ситуації :
а). Легке тіло налітає на нерухоме масивне тіло ( ):
Уся енергія тіла масою йде на виконання роботи деформації: . Практичним прикладом такого процесу є кування: молоток має масу набагато меншу за масу кувадла.
б). Коли бажано зменшити роботу деформації і максимально зберегти кінетичну енергію (забивання цвяха, вбивання паль у землю, забивання клина) треба збільшувати масу рухомого тіла (бажано щоб ):
На завершення розділу відзначимо, що у фізиці зіткнення є поширеним явищем і не обмежуються механічними пружними взаємодіями. Зокрема, на підставі дослідження процесів зіткнення мікрочастинок отримують надзвичайно важливу інформацію про будову і властивості речовини. Вивчення зіткнень -частинок з речовиною дало змогу довести існування ядерної будови атомів; під час зіткнення електронів з атомами відбувається іонізація і збудження атомів. Хімічним та ядерним реакціям також передує процес зіткнення частинок. Детальніший розгляд згаданих процесів буде здійснено під час вивчення фізики атома і атомного ядра.