Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Будова та робота серця людини

· Серце ссавців, у тому числі і людини, розташовано в лівій половині грудної клітки. Це порожнистий чотирьохкамерний м’язовий орган, який складається з двох передсердь та двох шлуночків, причому ліва порожнина серця не з’єднується з правою. Передсердя та шлуночки з’єднуються між собою отворами, оснащеними стулковими (або атріовентрикулярними) клапанами. У лівому шлуночку двостулковий клапан (мітральний), у правому – тристулковий. На межі між лівим шлуночком та аортою, між правим шлуночком та легеневою артерією розташовані напівмісяцеві клапани, які закривають отвір аорти в лівому шлуночку та отвір легеневої артерії в правому шлуночку. Напівмісяцевих клапанів по три і вони вільно пропускають кров із шлуночків у судини і перешкоджають зворотньому рухові крові в серце. Стінка серця складається з трьох шарів: внутрішнього – ендокарду, середнього – міокарду та зовнішнього – епікарду. Саме серце розташовано в навколосерцевій сумці – перикарді. Між епікардом та перикардом мається порожнина перикарду, яка містить невелику кількість серозної рідини. Самий потужний шар – міокард – складається зі смугастої м’язової тканини, з особливим ритмом скорочення (скорочується довільно).

· У праве передсердя впадають верхня та нижня порожнисті вени й загальна венозна судина самого серця – вінцева пазуха серця. У ліве передсердя відкриваються чотири легеневі вени, з правого шлуночка виходить легеневий стовбур, а з лівого шлуночка – сама велика судина – аорта, яка несе артеріальну кров для всього організму.

· Клапани між передсердями та шлуночками відкриваються в сторону шлуночків і перешкоджають зворотньому руху крові.

· При деяких хворобах серця будова клапанів змінюється, що викликає порушення роботи серця (вади серця).

· Робота серця складається з ритмічних скорочень та розслаблень. Скорочення називається систолою, розслаблення – діастолою. Розрізняють три фази систоли: систолу передсердь, систолу шлуночків, та загальну діастолу. При скороченні передсердь кров переходить у шлуночки, після наповнення яких закриваються стулкові клапани, починається скорочення шлуночків і кров виходить з серця.

· Скорочення передсердь триває 0,1 с, потім вони переходять у стадію розслаблення, скорочення шлуночків триває 0,3 с, після чого вони розслаблюються. Загальна фаза розслаблення триває 0,4 с.

· Таким чином, один цикл роботи серця займає біля 0,8 с, що відповідає 75 скороченням серця за хвилину.

· У спокої кількість серцевих скорочень коливається в межах від 60 до 80 за хвилину.

· Передсердя бувають розслаблені протягом 0,7 с, і за 0,1 с вони наповнюються кров’ю.

· У разі захворювань, що супроводжуються підвищенням температури тіла, серцебиття прискорюється (тахікардія). При деяких захворюваннях серце починає скорочуватися рідше (брадикардія). Іноді спостерігається порушення правильного чергування серцевих скорочень (аритмія). У новонароджених частота серцевих скорочень висока – біля 140 за хвилину, у старих людей вона також висока (90-95 скорочень за хвилину).

· За одне скорочення викидається 65 мл крові.

· Під час роботи серця виникають звуки, що називаються тонами серця. Розрізняють два тони: перший (систолічний) – низький та тривалий – виникає на початку систоли шлуночків при зімкненні стулкових клапанів, другий (діастолічний) – короткий та високий – виникає при зімкненні напівмісяцевих клапанів. При деяких захворюваннях серця характер тонів змінюється. При вадах серця, тобто при зміні нормальної будови серцевих клапанів (зморщування, руйнування та ін.), а також при звуженні отворів, які вони прикривають, тони серця змінюють свою частоту, до них домішуються незвичайні звуки – шуми.

· Під час систоли шлуночків серце зменшується в об’ємі, його верхівка напружується та вдаряється в грудну клітку в п’ятому міжреберному проміжку зліва. Таке явище називається серцевим поштовхом.




Переглядів: 948

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття про вакцини та сироватки та їх роль у профілактиці та лікуванні захворювань | Автоматія серця

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.