Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Автоматія серця

· Серце, видалене з організму, продовжує скорочуватися. Здатність серця скорочуватись незалежно від яких небудь зовнішніх подразників називається автоматією серця. Російський фізіолог А.А. Кулябко оживив серце дитини, яка померла від запалення легенів, через 20 годин після його смерті, пропустивши через судини серця сольовий розчин. Все це показало, що серце може працювати в автоматичному режимі, тобто ізольовано, так як імпульс збудження зароджується в самому серці.

· Місцем виникнення збудження у теплокровних тварин є скупчення нервової та м’язової тканини в серці – вузли.

· Причина автоматії – зміна обміну речовин у вузлах та їх клітинах.

· Виникнення хвиль збудження в значній мірі залежить від реакції крові: зсув реакції в лужний бік викликає прискорене серцебиття, а в кислий – сповільнене.

· Велике значення має співвідношення іонів натрію, калію та кальцію в крові. Якщо збільшується концентрація іонів натрію та калію, то діяльність серця сповільнюється та послаблюється, а при відносному збільшенні концентрації іонів кальцію серце поступово перестає розслаблюватися.

· У серцевому м’язі містяться спеціальні клітини, в яких автоматично виникають ритмічні імпульси. Ці імпульси поширюються по серцевому м’язу і задають ритм його скороченню.

· Завдяки автоматії серце скорочується незалежно від нервових та гуморальних впливів. Автоматія серця дає змогу підтримувати життєдіяльність організму навіть при порушенні діяльності нервової системи.

· В серці існують видозмінені волокна нервової та м’язової тканин, які розкидані в ньому не рівномірно, а групами, в основному у вигляді трьох скупчень:

— синусове скупчення – синусовий вузол (вузол Кейт-Флека) знаходиться в правому передсерді між вустями верхньої та нижньої порожнистих вен;

— друге скупчення також знаходиться в правому передсерді біля атріовентрикулярної перетинки – вузол Ашоф-Тавара, або атріовентрикулярний вузол.

Від вузла Ашоф-Тавара відходить пучок, який спрямований у шлуночки по перетинці, що відділяє правий шлуночок від лівого, він носить назву пучка Гіса. Пучок Гіса поділяється на дві ніжки, одна з яких йде в правий шлуночок, а друга – в лівий (права та ліва ніжки пучка Гіса). У разі надходження крові в праве передсердя виникає збудження в синусовому вузлі, воно передається на атріовентрикулярний вузол а потім по ніжках пучка Гіса – на шлуночки.

· Синусовий вузол (водій ритму І порядку) регулює частоту поштовхів серця.

· Атріовентрикулярний вузол (водій ритму ІІ порядку) дає перший імпульс для серцевих скорочень та регулює їх частоту.

· Пучок Гіса відповідає за скорочення шлуночків.

· Розрізняють неповний серцевий блок і повний серцевий блок. При зниженній збудливості атріовентрикулярного вузла (не всі імпульси від синусового вузла проходять через атріовентрикулярний) розвивається неповний серцевий блок. У такому випадку до шлуночків доходить кожний другий або третій імпульс і шлуночки скорочуються в 2-3 рази повільніше передсердь. При ураженні пучка Гіса розвивається повний серцевий блок – імпульси від синусового вузла не надходять у шлуночки. В такому випадку працює власний автоматизм шлуночків, які починають скорочуватись у повільнішому власному ритмі незалежно від ритму скорочень передсердя, тобто між ритмами скорочень передсердь та шлуночків настає повне розбалансування.

· Виникнення збудження в серці супроводжується втратою збудливості, тобто втратою здатності відповідати на подразнення збудженням (рефрактерна фаза). Шлуночки серця знаходяться в стані рефрактерності весь період систоли (якщо серце подразнювати в цей час, то ніякої відповіді не буде). Якщо подразнення надходить в перід діастоли, серце, не встигнувши повністю розслабитись, відповідає новим скороченням – екстрасистолою, після якої настає довга компенсаторна пауза. Розвиток тривалої рефрактерної фази під впливом частоти подразнень попереджає тривале безперервне скорочення м’яза серця – тетануса, і серце продовжує працювати в режимі поодиноких скорочень. Тільки за цієї умови може здійснюватися функція серця як насосу.




Переглядів: 10502

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Будова та робота серця людини | Нервово-гуморальна регуляція серцевого циклу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.