Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Екологічні проблеми ландшафтів Житомирської області

Житомирська область розташована в межах двох ґрунтово-кліматичних зон – зон Полісся (північна частина області) і Лісостепу (південна частина).

За узагальненими статистичними даними Житомирська область посідає 18 місце серед областей України за загальним обсягом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

До основних антропогенних джерел забруднення атмосфери належать: теплове та енергетичне устаткування; промислові підприємства, сільське господарство, всі види транспорту.

Рис. 14. Видобуток бурого вугілля в долині річки Ірша.
Житомирська область [100]

 

До складу поверхневих вод області відносяться 335 річок, з яких 8 належать до категорії середніх, 327 річок є малими. Всього на території області протікає 2818 річок загальною довжиною більше 13,7 тис. км, згідно з класифікацією в структурі гідрографічної сітки області великих річок немає, середніх вісім. Також в області нараховується 55 водосховищ обʼємом більше 1 млн м³ та сумарним обʼємом 186,4 млн м³, 1759 ставків сумарним обʼємом 143,04 млн м³.

Житомирщина, порівняно з іншими областями України, належить до регіону з низькою водозабезпеченістю. Площі, зайняті водними обʼєктами, становлять 138,62 тис. га, тобто 4,6 % від загальної території області.

Основними екологічними проблемами грунтів в області, окрім осідання забруднення з повітря, є також вітрова і водна ерозія та радіоактивне забруднення.

Ерозійним процесам піддано 104,8 тис. га сільськогосподарських угідь, з них: водній – 83,9 тис. га, вітровій – 20,9 тис. га, одночасно піддані водній і вітровій ерозії 87,8 тис. га.

Процеси водної ерозії переважають в лісостеповій частині області, що повʼязано з інтенсивним сільськогосподарським виробництвом, та на території Словечансько-Овруцького кряжу, в Овруцькому районі, що знаходиться на Поліссі.

Землі, піддані вітровій ерозії, майже рівномірно поширені по території області. Найбільше еродованих земель в Ружинському районі – 29,6 % сільськогосподарських угідь, Любарському районі – 14,2 % с.-г. угідь, Попільнінському районі – 11,1 %.

Процеси водної ерозії сильно виражені на 11,9 тис. га с.-г. угідь, середньо – на 20,2 тис. га, слабо – на 51,8 тис. га.

Розподіл ріллі за ступенем кислотності ґрунтів такий: сильно кислі – 20,2 тис. га, середньо кислі – 78,9 тис. га, слабо кислі – 161,2 тис. га, близькі до нейтральних – 272,8 тис. га, нейтральні – 436,5 тис. га.

Радіоактивними забруднювачами ландшафтів є радіоактивні речовини, які випали в результаті Чорнобильської катастрофи (рис. 15) та залишкові кількості хімічних засобів захисту рослин.

Зараз в області нараховується 1417,7 тис. га земель, забруднених радіонуклідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що становить 47,53 % від загальної території області. Основними забруднювачами є Cs137 та Sr90.

До зони відчуження належить 0,1 тис. га, ці землі знаходяться на території Народицького району.

До зони обовʼязкового (безумовного) відселення відноситься 95,3 тис. га, з них: сільськогосподарські угіддя – 4,9 тис. га, лісовкриті площі – 70,4 тис. га, в межах населених пунктів – 1,0 тис. га, інші площі – 18,0 тис. га.

Територія зони посиленого радіологічного контролю складає 721,6 тис. га, з них: сільськогосподарські угіддя – 359,0 тис. га, лісовкриті площі – 268,9 тис. га, в межах населених пунктів – 62,0 тис. га, інші землі – 31, 7 тис. га; передано у приватну власність громадянам 341 тис. га.

В області налічується 358,433 тис. га осушених земель, з них 0,335 тис. га мають рівень залягання ґрунтових вод менше 0,5 м, 296,339 тис. га – від 0,5 до 1,5 м; 61,759 тис. га – більше 1,5 м.

Загальна площа перезволожених ґрунтів складає 79,2 тис. га (7,3 % ріллі), а площа заболочених ґрунтів – 284,9 тис га (26,4 % ріллі).




Переглядів: 2648

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Екологічні проблеми ландшафтів Рівненської області | Екологічні проблеми ландшафтів Київської області

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.