Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Роль вітамінів в організмі людини

Вітаміни – це обов'язкова і необхідна частина раціону. Вони забезпечують нормальну життєдіяльність організму, беруть участь у процесі засвоєння інших речовин, підвищують опірність шкідливим впливам навколишнього середовища, сприяють підвищенню працездатності людини. Недолік вітамінів у їжі знижує працездатність людини, опірність до захворювань. При дефіциті вітамінів розвиваються захворювання, відомі за назвою гіповітамінози чи авітамінози. Причиною вітамінної недостатності може бути не тільки дефіцит вітамінів у харчовому раціоні, але і порушення їхнього усмоктування в кишечнику, транспорту до тканин і перетворення в біологічно активну форму. При виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, коліті, захворюваннях печінки може бути порушене засвоєння вітамінів і може виникнути їхня недостатність.

У той же час прийом деяких вітамінів у дозах, значно перевищуючі фізіологічні потреби, може привести до розвитку гіпервітамінозу, що виявляється різкою нудотою, слабістю, блювотою, головними і м'язовими болями, дратівливість, поганим сном і ін.

В організм людини вітаміни надходять в основному з їжею. Деякі з них синтезуються в кишечнику під впливом життєдіяльності мікроорганізмів.

Усі вітаміни поділяються на водорозчинні, жиророзчинні і вітаміноподібні сполуки..

Водорозчинні вітаміни.Аскорбінова кислота (вітамін С) відіграє важливу роль в обмінних процесах, особливо в засвоєнні білків, у підтримці нормального стану сполучної тканини й у відновленні тканин. При недоліку вітаміну С збільшується проникність стінок кровоносних судин, порушується структура хрящової і кісткової тканини, розвивається цинга. Вітамін С в організмі людини не утворюється і не накопичується. Основні джерела вітаміну С – овочі, плоди, фрукти, ягоди. Повсякденна потреба в цьому вітаміні задовольняється за рахунок капусти, картоплі, зеленої цибулі, томатів, зеленого і червоного перцю, чорної смородині, лимонів, апельсинів, плодів шипшини й ін.

Вітаміни групи В. Найбільше значення для людини мають наступні вітаміни: В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 чи РР (нікотинова кислота), В5 (пантотенова кислота), В6 (пірідоксин), В9 (фолієва кислота), В12 (ціанокобаламін).

Тіамін (В1) відіграє першорядну роль в обміні вуглеводів: чим вище рівень їхнього споживання, тим більше потрібно тіаміну. При відсутності його розвивається поліневрит (захворювання нервів, переважно нервів кінцівок: у кистях, стопах відчувається похолодання й оніміння навіть у жарку погоду, з'являються стріляючі болі в кінцівках, стає хитливої хода, стає важко утримувати предмети в руках). Недостатність цього вітаміну послабляє перистальтику кишечнику, викликає запори, м'язову слабість, знижує фізичну працездатність. Значний недолік вітаміну В1 приводить до розвитку захворювання бери-бери (параліч нижніх кінцівок і м'язове виснаження). В1 міститься в дріжджах, хлібному квасі, у зернових і бобових культурах, у сої, кукурудзі, невеликі кількості - в печінці і нежирній свинині.

Рибофлавін (В2) – бере участь у процесах росту, в обміні білків, жирів і вуглеводів, регулює стан нервової системи, впливає на процеси обміну в роговиці, кришталику і сітківці ока, забезпечуючи світловий і колірний зір. При недоліку рибофлавіну з'являються сухість губ, тріщини в куточках рота, випадають волосся, можуть розвитися кон’юнктивіти (запалення слизуватої оболонки повік). Основні джерела вітаміну: яйця, сир, молоко, м'ясо, зернові і бобові культури (арахіс, соя, зелений горошок).

Нікотинова кислота (вітамін РР, вітамін В3) бере участь у реакціях клітинного подиху, у білковому обміні і підвищує використання в організмі рослинних білків, нормалізує рухову і секреторну функцію шлунка, роботу печінки і підшлункової залози. Недолік в організмі цього вітаміну в сполученні з білковою недостатністю приводить до розвитку пелагри (дратівливість, безсоння, понос, м'язові болі, поразка шкіри). Джерела вітаміну: м'ясо домашнього птаха, яловичина, телятина, печінка, бруньки, дріжджі, пшеничні зародки.

Піридоксин (вітамін В6) забезпечує нормальне засвоєння білків і жирів, відіграє важливу роль в азотистому обміні. Недолік вітаміну викликає затримку росту в маленьких дітей, недокрів'я, стоматит, дратівливість, безсоння. Міститься в багатьох харчових продуктах рослинного і тваринного походження: пивні дріжджі, пшеничні висівки, кукурудза, горох, картопля, морква, буряк, яловичина, курятина, яйця, свинина, баранина. В звичайних умовах у людини не спостерігається явищ В6 -вітамінній недостатності. Це пов'язано з тим, що в організмі людини піридоксин у значній кількості утворюється кишковими бактеріями. Прийом антибіотиків гнітить функцію кишкових мікроорганізмів і зменшує кількість вітаміну, що утворюється.

Пантотеновая кислота (вітамін В5) відіграє важливу роль в обміні речовин, нормалізує діяльність нервової системи, функції ниркової і щитовидної залози. В5 широко розповсюджений у природі. Клінічних ознак недостатності в організмі цього вітаміну не установлено. Потреба в ньому задовольняється при звичайному харчуванні.

Фолацин (вітамін В9) бере участь в обміні речовин і синтезі деяких амінокислот, у синтезі нуклеїнових кислот, стимулює кровотворну функцію кісткового мозку, сприяє кращому засвоєнню вітаміну В12. При недоліку в організмі фолацину розвивається важка анемія, шлунково-кишкові розлади (відсутність соляної кислоти в шлунковому соку, запори, поноси). Вітамін є в печінці, зелених листах рослин (салат, шпинат). Добре синтезується в кишечнику людини.

Ціанокобалами (вітамін В12) належить до речовин з високою біологічною активністю. Він бере участь у синтезі метіоніну, нуклеїнових кислот, процесах кровотворення. Недолік вітаміну викликає анемію. Може синтезуватися в кишечнику людини. Багато його міститься в яловичій печінці.

Жиророзчинні вітаміни. Вітамін А (ретинол) у природі зустрічається у виді провітаміну А – ретинолу. (Провітамін – це речовина, що в організмі людини переходить у вітамін А). Він забезпечує нормальний ріст організму, пристосування очей до світла різної інтенсивності. Недолік вітаміну виявляється у світлобоязні, нічній сліпоті, кон'юктивитах, сухості волосся, ламкості нігтів. Провітамін А міститься в шпинаті, червоному перці, петрушці, абрикосах, моркві, кропі, печінці тварин і риб, риб'ячому жирі.

Кальцероферол (вітамін D) впливає на мінеральний обмін речовин, на кісткоутворення, регулюючи співвідношення кальцію і фосфору, забезпечує усмоктування цих елементів у тонкій кишці і перенос кальцію з крові в кісткову тканину. Недолік вітаміну приводить до рахіту (зміна кісткової системи: велика голова, опукле чоло, скривлення ніг). Міститься в продуктах тваринного походження: жир печінки тунця, тріски й інших риб. В організмі людини синтез цього вітаміну відбувається під дією сонячних променів із провітаміну, що у свою чергу утворюється в організмі з холестерину. Вітамін концентрується в основному в печінці і плазмі крові.

Токофероли (вітамін Е) – група, що складається з 7 вітамінів, різних по біологічній дії. Вони стимулюють м'язову діяльність і функції полових органів, сприяють нагромадженню у всіх внутрішніх органах жиророзчинних вітамінів, особливо ретинолу. Містяться вони в рослинних оліях і в зелених частинах рослин. Особливо цінна соняшникова олія, тому що в ньому токофероли представлені в найбільш активній формі.

Філлохинони (вітамін К) – найважливіший фактор при згортанні крові. Їхній недолік викликає кровотечі з різних органів (носа, ясен, шлунково-кишкового тракту). Містяться в зелених листах салату, капусти, кропиви. Природні вітаміни К через погану розчинність у воді мало використовують для медичних цілей. У медичній практиці використовують синтетичні препарати вікасол і синкавіт.

 




Переглядів: 581

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Роль мінеральних речовин в організмі людини | Дієта і здоров'я

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.