Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 8: «Парацельс»

Парацельс (лат.Paracelsus), справжнє ім'я Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгайм (нім. von Hohenheim, 24 жовтня1493, Швіц, — 24 вересня 1541, Зальцбург) — лікар епохи Відродження, «перший професор хімії від створення світу» (О. І. Герцен). Його псевдонім означає "той, хто наблизився до Цельса, знаменитого римського філософа та лікаря I ст."

Життя Парацельса
Наступ 16 століття викликало до життя нову еру думки і поклало початок найбільш великому і важливої ​​події того часу - реформації церкви. Один з найбільших і найбільш освічених умів цієї епохи був Пилип Ауреол Теофраст Бомбаст з Гогенгейм. Він народився в 1493 р. поблизу містечка Марія - Айнзідельн, у той час села в двох годинах ходьби від Швейцарського міста Цюріха.
Його батько лікар, Вільгельм Бомбаст з Гогенгейм був одним з нащадків старовинного і славного роду, родич гросмейстера ордена лицарів св. Іоанна. У 1492 р. він одружився з сестрою - господині з лікарні місцевого абатства. У результаті цього шлюбу і з'явився на світ Теофраст, їхня єдина дитина.
У ранній юності Парацельса навчав наук батько, викладав йому основи алхімії, хірургії та терапії. Продовжив він навчання у ченців монастиря св. Андрія, розташованого в долині Савони. Після досягнення 16 років його відправили на навчання до університету Базеля. Після цього його навчав знаменитий Йоганн Тритемія з Шпангейма, настоятель св. Якова в Вюрцбурзі, один з найбільших адептів магії, алхімії і астрології. Саме під керівництвом нашого вчителя особливий розвиток і практичне застосування отримали схильності Парацельса до окультних наук. Тяга до окультизму привела його в лабораторію багатія Сигізмунда Фунеріу в Шварці (Тіроль), який так само був відомим алхіміком. Пізніше Парацельс багато подорожував. Він побував у Німеччині, Італії, Франції, Нідерландах, Данії, Швеції та Росії. Вважають, що він відвідав Індію, коли був полонений татарами і доставлений до хана. Під час перебування Парацельса в татарському полоні східні вчителі окультизму відкрили йому своє таємне вчення. На заході в той час не знали про властивості астрального тіла, про семерична будову людини. Парацельс багато писав про духів природи, але, описуючи їх, заміняв східні терміни відповідними назвами з німецької міфології, щоб полегшити розуміння цих питань своїми співвітчизниками. Ймовірно, Парацельс залишався у татар до 1512 р., так як в 1521 р. він прибув до Константинополя і отримав там філософський камінь.
Парацельс мандрував по придунайським країнах та відвідав Італію, де служив військовим хірургом в Імператорській армії і взяв участь у безлічі військових експедицій того часу. У своїх мандрах він зібрав багато корисних відомостей, причому не тільки від лікарів, хірургів і алхіміків, але і спілкуючись з катами, цирульниками, пастухами, євреями, циганами, повитуха і провісниками. Він черпав знання і від великих, і від малих вчених і серед простого люду. «Його можна було зустріти серед погоничів худоби чи бродяг, на проїжджих дорогах і в трактирах» , що послужило приводом для жорстоких докорів, якими у своїй обмеженості сипали його вороги. Він провів у поневіряннях 10 років то, застосовуючи на практиці своє мистецтво лікаря, то, викладаючи чи гуляючи. У віці 32 років він повернувся назад до Німеччини, де незабаром прославився після кількох дивовижних випадків зцілення хворих.
«У 1525 р. Парацельс відправився до Базеля. У 1527 р. міська рада призначив його професором фізики, медицини та хірургії, поклавши високу платню ». Його лекції, на відміну від виступів колег, простим повторенням думок Галена, Гіппократа і Авіценни. Вчення Парацельса було дійсно його власним. Він викладав, незважаючи на чужі думки, заслуговуючи цим оплески студентів і жахаючи своїх ортодоксальних колег тим, що порушував встановлений звичай вчити тільки тому, що можна надійно підкріпити усталеними, загальноприйнятими свідоцтвами. Незалежно від того, чи було це сумісно з розумом, і істиною. У цей же час він обіймав посаду головного міського лікаря. Під його наглядом були всі міські аптеки. Він перевіряв, чи добре провізори знають свою справу і чи є у них в достатній кількості справжні ліки. Цим він накликав на себе ненависть аптекарів та провізорів. Інші лікарі і професори, завидовавшие його успіхам у викладанні та зцілення недуг, приєдналися до переслідування під приводом того, що його призначення професором університету було проведено без їх згоди і що «Парацельс був чужинцем - ніхто не знає, звідки він взявся, і невідомо чи є він справжнім лікарем ». В результаті, Парацельс був змушений таємно й спішно покинути Базель у липні 1528 і знову повернутися до мандрівного життя, за ним слідували численні учні.
У 1529 і 1530 рр.. він відвідав Есслінген і Нюрнберг. «Справжні» з Нюрнберга ославили його як шахрая, шарлатана і самозванця. Щоб спростувати їхні звинувачення, він попросив міська рада довірити йому лікування кількох пацієнтів, чиї хвороби вважалися невиліковними. До нього направили хворих слонової хворобою, яких він вилікував за короткий час, не просячи ніякої плати. Але цей успіх не змінив життя Парацельса, якому, здавалося, була визначена доля мандрівника. Він відвідав багато міст. У 1536 р. осів у Зальцбурзі, куди був запрошений герцогом Ернстом, великим любителем таємних наук. Там Парацельс, нарешті, зміг побачити плоди своєї праці і знайти славу. Однак йому не судилося довго насолоджуватися настільки заслуженим спокоєм. 24 вересня 1541 Після нетривалої хвороби він помер (у віці 48 років), в маленькому номері готелю «Білий кінь». Поховали його на цвинтарі св. Себастьяна. Обставини його смерті досі не зрозумілі, але самі останні дослідження підтверджують версію його сучасників, згідно з якою Парацельс під час званого обіду піддався нападу бандитів, найнятих кимось із лікарів, його ворогів. В результаті падіння на камінь проломив череп, що через кілька днів призвело до смерті.
Німецький лікар С.Т. фон Землірінг обстежив череп Парацельса і помітив тріщину, що проходить через скроневу кістку. Череп Парацельса, неможливо сплутати ні з яким іншим, завдяки його незвичайному будові (він за формою більше нагадує жіночий, ніж чоловічий). На обличчі його не росла борода.
На підставі пам'ятника Парацельсу є напис: «Тут лежить Філіп Теофраст звання Доктор Медицини, що ті багато виразку, подагру, водянку і деякі невиліковні заразні хвороби тіла, чудовим мистецтвом вилікував. Розподілом і віддачею свого майна бідних вшанував. У рік 1541, в 24-й день вересня, змінив життя на смерть ».
Праці Парацельса
Твори Парацельса відрізняє стислість, і чіткість вираження думки. Хочу навести кілька цитат з його праць, для кращого розуміння того, яким був Парацельс.
По - перше Парацельс був християнином в істинному сенсі слова і завжди прагнув підтвердити свої доктрини цитатами з біблії. «Віра є сяюча зірка, ведуча чесного шукача до таємниць природи». «Все, що відбувається, відбувається з волі Всевишнього. Совість - це те, що дано нам Богом, то, що дозволяє нам побачити самих себе; відповідно до нього повинні ми вступати, не намагаючись докопатися до підстав, керівних нами в сенсі моралі і чеснот ».
«Отже, нам слід затвердити фундамент і наріжний камінь нашої мудрості на трьох основних положеннях. Перше з них є молитва (сильне прагнення і бажання до того, що є благо) ... і якщо ми будемо робити це правильним чином і з чистим, відкритим серцем, ми отримаємо те, про що просимо і знайдемо те, що шукаємо. Двері Вічного, що були замкнені, відкриються перед нами, і те, що було приховано від нашого погляду, відкриється нам. Наступний принцип є віра; не проста переконання в чомусь, що може бать чи не бути істинним, але віра, заснована на знанні, непохитна переконаність, віра, яка може рухати гори і скидати їх в океан і для якої можливо все. Третій принцип є Уява. Якщо сила ця пробуджена належним чином у нашій душі, нам не важко привести її в гармонію з нашою вірою. Людина, занурений в глибокі роздуми, схожий на який втратив всіх своїх почуттів. Світ вважає його дурнем, але для Всевишнього він мудрий. Він може досягти Бога через свою душу. Таким шляхом, ми можемо стати, подібні до апостолам і не боятися, ні смерті, ні тюрми, ні страждань, ні тортур, ні втоми, ні голоду і нічого іншого ».
Будучи глибоко віруючою людиною, Парацельс нітрохи не був фанатиком. Він був ворогом лицемірства, обрядових служб і навмисною побожності. Він говорить: «який сенс у прилюдної молитві? Вона є лише початок і причина ідолопоклонства, і тому Христос забороняв її ». Парацельса звинувачували у марнославстві і хвастощі. Він вважав, що цінність тих істин, яким він учив, у свій час буде визнана, і його пророкування збулися. Саме це усвідомлення своєї переважаючої сили змусило його вигукнути: «Я знаю, що монархія розуму буде належати мені, що слава буде за мною. Я не звеличую себе, але природа звеличує мене, бо я народжений природою і я йду їй ». Це не викрики хвалька, вискочки, Парацельс пишався собою і відчував тільки свою велич духу.
Парацельс не втрачав нагоди висміяти невігластво «знавців» натовпу, природно, здавалося, ніби він вважає себе розумнішим за всіх інших. Між тим, він значно перевершував всіх своїх колег у медичному мистецтві. Він зробив безліч воістину чудесних зцілень хворих, яких авторитетно оголошували невиліковними. Парацельс був предметом захоплення народу і професійної заздрості колег. Він порушував лють останніх ще й тим, що на відміну від інших лікарів, багатьох бідняків лікував безкоштовно. Найчастіше, нагородою за його працю служила невдячність. Я поневірявся в пошуках мого мистецтва, нерідко наражаючи на небезпеку своє життя. Я не соромився навіть у бродяг, плачів і цирульників вчитися всьому, що вважав корисним. Відомо, що закоханий може пройти довгий шлях, щоб зустріти обожненої ним жінку, - наскільки ж сильніше та тяга люблячого мудрість, що змушує його поневірятися в пошуках своєї божественної коханої ». Він каже:« Знання, для якого ми призначені, не обмежено межами нашої власної країни і не стане бігати за нами, але чекає, поки ми не вирушимо на пошуки його. Ніхто не зможе опанувати практичним досвідом, не виходячи з дому, так само як не знайде вчитель таємниць природи у кутку своєї кімнати. Ті, що залишаються, будинки, можливо, живуть спокійніше і багатше, ніж ті, що мандрують, та я не бажаю ні спокою, ні багатства.Щасливий ж той, хто подорожує, не маючи нічого, що вимагало б турботи ».
Навряд чи можна сказати що, Парацельс багато читав і писав. Він говорив, що протягом 10 років не прочитав жодної книги, а його учні підтверджують, що він диктував свої праці, не використовуючи ніяких записок і заміток. При опису майна після його смерті виявили всього лише декілька книг: Біблію, коментарі до Біблії і рукописну книгу по Медицині. Він говорив, що: «читання ще нікого не зробило лікарем, медицина є мистецтво, і воно вимагає практики. Якщо б, щоб стати хорошим лікарем, досить було вивчитися базікати латинською і грецькою, староєврейською, тоді, щоб стати хорошим полководцем, достатньо було б прочитати Лівія. Починаючи вивчати моє мистецтво, я уявив, що в світі немає жодного вчителя, здатного навчити мене йому, і що я повинен осягати все сам. Книга, яку я вивчав, була книгою природи, написаної рукою Господа, а не писак. Бо кожен писака робить загальним надбанням весь той сміття, що знаходить у себе в голові, а хто може відокремити зерна від плевел? Обвинувачі мої заявляють, що я увійшов у храм знання не через «парадні двері». Що є істинна «парадні двері»? Гален і Авіценна або природа? Я увійшов через двері природи, її світло, а не аптекарський ліхтар, висвітлював мій шлях ».
Свої праці Парацельс писав не латиною, як було прийнято тоді, а на німецькій мові, це зробило переворот в науці. Він відкинув освячену часом латинь, оскільки був переконаний, що істину можна висловити і на мові своєї країни. Цей сміливий крок поклав початок вільнодумства в науці, і віра в непохитність старих авторитетів стала слабшати. Праць самим Парацельсом написано небагато. Звичайно те, що він хотів залишити на папері, диктував своїм учням. Таким чином, більша частина його творів залишилася в їх запису. За його життя було надруковано дуже мало праць. Вони зібрані в семи книгах під назвою: «De Gradibus et Compositionibus Receptorum et Naturalium» (Basel 1526 р.), а так само в книзі «Chirurgia Magna», надрукована в Ульмі в 1536 р. Інші праці стали відомі вже після його смерті. Видано Гузером під заголовком: "Bucher und. Schriften des edlen, hochgelahrten und bewehrten philosophi medici Ph. Theophr. Bomb. v. Hohenheim Paraceisi genannt "(10 т., Базель, 1589-91). Крім того, праці Парацельса існують в латинському перекладі, зробленому його учнями "Opera omnia medico-chemico-chirurgica" (3 т., Женева, 1658; 11 т., Базель, 1575; 12 т., Франкфурт, 1603). H. Kopp, "Geschichte de Chemie" (l, 92); F. Hofer, "Нistoire de chemie" (II, 923). Перелік праць П. див. Fr. Mook, "Theophrastus Paracelsus" (Вюрцбург, 1876); J. Ferguson, "Bibliographia Paracelsica" (Глазго, 1877).

 

ВИСНОВОК
Парацельс - лікар, природознавець і філософ епохи Відродження. Один із засновників ятрохімії. Піддав критичному перегляду ідеї древньої медицини, відкидав культ Галена (він навіть спалив публічно твори Галена і Авіценни). Сприяв впровадженню хімічних препаратів в медицину. У центрі філософського вчення Парацельс - поняття природи як живого цілого, просякнутого єдиної світової душею. Читав лекції німецькою мовою, а не по-латинському, що тоді було нечуваною зухвалістю. Лекції його приваблювали безліч слухачів і дали йому гучну популярність, але в той же час його різкі й грубі витівки створили йому багато ворогів серед лікарів і аптекарів. Характер Парацельса представляє оригінальну суміш благородства і нахабства, світлого розуму і грубого марновірства. Розуміти його твори вкрай важко. Його система являє поєднання містичного сумбуру з окремими світлими думками. Для прикладу можна навести його погляди на загальні причини хвороб. Він розрізняє 4 головні групи причин хвороб, які він називає entia; ці 4 групи суть: 1) ens astrale - космічні та атмосферними впливу, 2) ens naturale - причини, що лежать в анатомофизиологических властивості організму; вони розпадаються на дві головні групи: ens veneni - отруйні речовини в їжі і питва та ens seminis - спадкові аномалії; 3) ens spirituale - психічні впливу і 4) ens Deale - Боже попущення. Тривалі заняття алхімією співслужили йому у пригоді. Йому медицина зобов'язана введенням цілого ряду нових засобів, як мінерального, так і рослинного походження. Наприклад: препарати заліза, ртуті, сурми, свинцю, міді, миш'яку, сірки і т. д., доти вживалися вкрай рідко. "Хімія - один із стовпів, на які повинна спиратися медицина. Завдання хімії зовсім не в тому, щоб робити золото і срібло, а в тому, щоб готувати ліки ", говорив Парацельс. Цим він ставив хімії певні реальні завдання, а не фантастичні, у вирішенні яких безсило плуталася алхімія. Ятрохімія підготувала період самостійного розвитку хімічних знань, який починається в XVII ст. П. перший глянув на процеси, що відбуваються в живому організмі, як на процеси хімічні. При цьому, однак, він тримався погляди Вас. Валентина і вчив, що у складі живого тіла беруть участь ті ж "елементи", які входять до складу всіх тіл природи, саме - ртуть, сірка, сіль. У здоровому тілі ці елементи знаходяться у відомому рівновазі. Якщо ж один з них переважає над іншими або перебуває не в достатній кількості, то виникають різні захворювання.
Ятрохімія, напрямок в медицині 16 - 18 ст., Представники якого розглядали процеси, що відбуваються в організмі, як хімічні явища, хвороби - як результат порушення хімічної рівноваги і ставили задачу пошуку хімічних засобів їх лікування.

Список використаної літератури:
1. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р. - 233 с.
2. «Велика Радянська Енциклопедія» М.: 1981р. - 1020 с.
3. «Медична Енциклопедія» М.: 1997г. - 965 с.


1. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р стор 20

2. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р стор 37

3. Там же стор 10

4. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р стор 38

5. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р. стор 36

6. Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р. стор 36

7.Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р. стор 39

8 .Там же стор. 35

9. «Library Paramirum», введення (посилання джерела)

10.Гартман Франц «Життя Парацельса і сутність його вчення» М.: «Новий Акрополь» 1997 р. стор 42

11. Там же стор 40, 44

12. «Велика Радянська Енциклопедія» М.: 1981р. Стор. 1012


 




Переглядів: 1657

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виникнення та розвиток медицини в древньоруській державі | Тема 9: «Великі епідемії»

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.