Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Тема 9: «Великі епідемії»

В давнину епідемії сприймалося людьми як кара Божа, послана за їх численні гріхи. Так, ще в мусульманській міфології існує переказ про те, як був покараний фараон Фіраун і його народ за своє непокору Богу під час пророцтва Муси (Мойсея). У результаті мору - невідомої хвороби, надісланій нібито Всевишнім - в Єгипті померло багато простого люду, наближених Фірауна,втому числі і його власний син.
Історії відомо багато випадків, коли в результаті епідемій вимирали цілі міста і навіть країни. Деякі з цих напастей виглядали вельми загадково. Наприклад, жахлива епідемія, що спалахнула в Афінах у 451 г . до н. е.. під час Пелопоннеської війни між Афінами і Спартою, яка забрала протягом року життя однієї третини всього населення Афін, через що, власне, ті і зазнали поразки. На сьомий або дев'ятий день хворі вмирали від внутрішнього жару. Хвороба, яка охопила Афіни, так само раптово зникла, як і з'явилася, залишившись до цих пір загадкою для медиків та істориків.
Сприяли поширенню інфекцій і виникненню епідемій новий осілий спосіб життя людини, розвиток землеробства й скотарства, підвищення щільності населення.
Перша задокументована епідемія, відома під назвою «Юстиніанового чуми», виникла в VI ст. у Візантійській імперії й охопила багато країн, погубивши за півстоліття близько 100 млн. чоловік. Окремі регіони Європи, наприклад Італія, майже обезлюдніли і стали легкою здобиччю завойовників. Вийшовши з Єгипту, чума спустошила майже всі країни Середземномор'я та зберігалася тут близько 60 років. У розпал пандемії, в 542 г ., В одному тільки Константинополі щодня вмирали багато сотень чоловік.
Взагалі, одними з найстрашніших та руйнівних епідемій в історії людства були пандемії саме чуми.
У світовій історії були відомі три пандемії чуми:
· Перша - «чума Юстиніана»
· Друга пандемія (середина XIV століття) була самою зловісної в історії Західної Європи, вона поєднувалася з поширенням інших інфекційних хвороб;
· Третя пандемія чуми (Новий час), що почалася в 1892 році в Індії, призвела до загибелі понад 6 млн. людей.
Друга пандемія виникла близько шести століть тому. Тоді бушувала бубонна чума, яка, як стверджують різні джерела, знищила тоді приблизно третину населення Азії і майже половину населення Європи. Осередок «чорної смерті» спалахнув у 1320 р . в пустелі Гобі. Шлях чуми - це шлях караванів, разом з ними вона йшла на Захід. Епідемія викликала ряд відомих повстань - Уотта Тайлера у Великобританії, Жакерию - у Франції, повстання городян у Флоренції і т. д. На жаль і після більше 600 років чума не переможена повністю. Тільки в XX ст. в світі від цієї хвороби померли понад 13 млн. осіб.
Відомі численні випадки, коли війська, облягали міста, застосовували свого роду бактеріологічна зброя. У міста-фортеці з допомогою катапульти облягали закидали різного роду нечистоти, в результаті чого там поширювалися хвороби. Історія зберегла багато прикладів цього. У 1346 р . монгольські війська беруть в облогу місто Кафу (нині Феодосія в Криму). У ході облоги в таборі монголів почалася епідемія чуми. Монголи були змушені припинити облогу, але попередньо вони почали закидати трупи померлих від чуми за фортечні стіни, і епідемія поширилася всередині міста.
Ще в єгипетському папірусі за 4 тис. років до н. е.. описано таке страшне захворювання, як віспа. Сліди ураження вірусом віспи виявлені на мумії єгипетського фараона Рамзеса V, який жив в XII ст. до н. е.. У минулому віспа була самим небезпечним і поширеним захворюванням. Століттями вона лютувала в Азії, звідки, як вважають історики, у VI ст. н. е.. сарацини завезли її до Європи. Древній історик Курціус (I ст. До н. Е..) Писав, що віспа знищила величезну кількість воїнів Олександра Македонського, які повертаються із завойованої Індії. Під час епідемій віспа вражала всіх підряд, не дивлячись ні на вік, ні на положення в суспільстві. За наявними даними, вона стала причиною смерті російського імператора Петра II, австрійського імператора Йосифа, королів Франції Людовіка XIV, Людовіка XV, короля Нідерландів Вільгельма II Оранського, королеви Англії Анни.
У XVI ст. іспанські конкістадори завезли віспу в Америку. Коли Ернан Кортес висадився з шістьма сотнями іспанських конкістадорів на береги мексиканського півострова Юкатан для завоювання Нового Світу, тодішня Ацтекская імперія мала населення - кілька мільйонів чоловік. У кінцевому рахунку, однією з головних причин разючого успіху Кортеса виявилися не стільки божа допомогу, підступна тактика чи перевага в озброєнні, скільки «таємна зброя» у вигляді вірусу віспи. У результаті цього в Мексиці місцеве населення, яке не мало імунітету до невідомої раніше хвороби, скоротилося приблизно наполовину. У 1576 р . в Перу від віспи загинуло понад 2 млн. чоловік. У 1767 р . британський генерал Джеффрі Амхерст подарував індійцям, що допомагали ворогам англійців - французам, ковдри, якими перед цим накривали хворих віспою. Епідемія, що спалахнула серед індіанців, дозволила Амхерсті швидко здобути перемогу у війні.
Вважається, що в Росію віспа вперше потрапила на початку XVI ст. Інфекція була занесена до Сибіру, ​​де забрала життя близько третини населення. Згідно з деякими джерелами, люди тікали в ліси, тундру, гори. На обличчях ідолів випалювали віспяні знаки для обману злого духа. Але ніщо не могло зупинити безжального вбивцю.
У Європі навіть у XVIII ст. від віспи щорічно гинуло півмільйона чоловік. Багато хто з «благополучно» перенесли віспу сліпли, їхні обличчя спотворює. Останній спалах цієї хвороби відбулася вже в XX ст. в Сомалі ( 1977 р .). З тих пір віспа ніде не реєструвалася, і в кінці 70-х рр.. минулого століття вона була урочисто проголошена ВООЗ (Всесвітньою організацією охорони здоров'я) першою в історії медицини повністю ліквідованою інфекцією.
Ще в 412 г . до н. е.. знаменитий Гіппократ описав захворювання, схоже на грип. Вперше грип згадується в документах XII ст., А перше достовірне описепідемії відноситься до пандемії 1580 р . З тих пір людство пережило більш ніж 130 епідемій і пандемій грипу. У Росії епідемія грипу була вперше зареєстрована в 1886-1887 рр..
У сучасній історії найбільша з відомих пандемій грипу бушувала на початку XX ст. За своїми наслідками це була важка з усіх епідемій усіх хвороб. Почалася вона в 1918 р . в Сполучених Штатах, а потім перекинулася на портові міста Франції, Іспанії та Італії. Хвороба отримала назву «іспанською лихоманки». Протягом 10 місяців від «іспанки» постраждало населення практично всього світу. Повторні спалахи захворювань відбулися в 1918-1919 і 1919-1920 рр.. і побили тих, хто не захворів під час першого піку пандемії. Всього грипом тоді перехворіло понад 1 млрд. осіб. Втрати були жахливі: за найоптимістичнішими прогнозами від «іспанки» померло 20 млн. чоловік - мало не в два рази більше, ніж загинуло на полях битви у Першій світовій війні. Смерть наступала вкрай швидко. Людина могла бути ще абсолютно здоровий вранці, до полудня він захворів, а вже вночі вмирав. Ті ж, хто не помер в перші дні, часто помирали від ускладнень, викликаних грипом, наприклад пневмонії. Незвичайною особливістю «іспанки» було те, що вона часто вражала молодих людей. З тих пір пандемії грипу виникали регулярно і завжди вражали мільйони людей. «Іспанка» прийшла в США з Азії. Звідти ж, з Азії, відбуваються менш великі, але також досить великі епідемії 1957 (азіатський грип) та 1968 (гонконгський грип) рр.. Азія, і в першу чергу Китай, є джерелом щорічних «хвиль» грипу, які проходять по території Росії наприкінці зими - початку весни. Дана ситуація, на думку вчених, повторюється вже більше 4 тисяч років. І сьогодні грип залишається серйозною проблемою для більшості країн світу.
У кінці XIX - початку XX століття людство стала дошкуляти у величезних масштабах малярія. Так, в дореволюційній Росії малярією щорічно захворювали близько 5 млн. чоловік. Під час громадянської війни і в наступні кілька років малярія в нашій країні стала справжнім лихом. У 1923 р . в деяких районахКавказу і Туркестану виникла цілком реальна загроза повного вимирання. При завоюванні Тайваню японці зіткнулися не тільки з наполегливим опором місцевих жителів, але також з епідемією малярії. Це спричинило величезні людські втрати. Лише близько половини особового складу ударної дивізії імператорської гвардії повернулося до Японії з експедиції по умиротворення Тайваню. Смерть від малярії наздогнала не тільки багато солдатів і офіцерів дивізії, але навіть найулюбленішого брата японського імператора принца Кіташі-ракава. Під час Другої світової війни в англійських і американських військах, що діяли в цей час в південно-західній зоні Тихого океану, смертність від малярії перевищувала бойові втрати. І навіть сьогодні малярією щорічно захворюють близько 0,5 млрд. чоловік, з яких гинуть від 1 до 2,7 млн.
На початку минулого століття спалахнула епідемія черевного тифу. Щорічно реєструвалося понад 180 тисяч нових хворих. У роки Другої світової війни знайшов колишню силу і висипний тиф. Тільки в Росії їм перехворіло понад 70 відсотків населення деяких окупованих німцями територій.
Часто в XX ст. збирала свою страшну жнива холера. Найбільша спалах цієї хвороби сталася під час Другої світової війни. Але холера не вщухала і в мирний час. Ще пам'ятні осередки епідемії, що виникли в 1970 р . в СРСР у ряді південних міст.
Починаючи з першої чверті минулого століття, стали часто виникати масові захворювання на жовту лихоманку. У Судані в 1940 р . було зареєстровано понад 15 тис. випадків захворювань, з яких понад 10% завершилися смертельним результатом. У 1960 р . в Ефіопії від цієї хвороби загинули 8 тис. чоловік. Потім епідемії жовтої лихоманки охопили не тільки традиційно ендемічні райони з жарким вологим кліматом (Африка, Південна Америка), але і ряд інших країн.
Іноді епідемії ставали причиною зміни релігійних уподобань населення. У 250-271 рр.. чума, що лютувала на Кіпрі, призвела до масового обігу населення острова в християнство. Епідемія віспи в Японії (VIII-XIX ст.) Стала однією з причин тріумфального поширення буддизму. Однак значно частіше супутниками епідемій ставали ксенофобія і жорстокість. Традиційно «винуватцями» епідемії оголошувалися або іновірці й представники інших національностей (у Європі такими найчастіше ставали євреї та цигани), або люди, несхожі на інших. Наприклад, СНІД, спершу вважався виключно «хворобою гомосексуалістів», безпечними для звичайних людей. Тому першою назвою «чуми ХХ століття» було «Недолік імунітету передається гомосексуалістами» (Gay Related Immune Deficiency).
В кінці XV ст. була зафіксована перша епідемія, яку можна вважати побічним наслідком великих географічних відкриттів - початку процесу глобалізації. До Європи з недавно відкритої Америки потрапив збудник сифілісу - бліда спірохета. Це було найстрашніше з захворювань, що передаються статевим шляхом. Авторитет релігії в суспільстві різко підвищився - тому що сифіліс вважали покаранням Бога для грішників.

Висновок
Незважаючи на величезний досвід людства, велику небезпеку для людей все ще представляють «старі» інфекційні захворювання - віспа і чума. Віспа сьогодні може відродитися різними шляхами, в тому числі «перейти» на людей від людиноподібних мавп. Чума сьогодні може бути «занесена» в популяцію людей з природних вогнищ, а її переносниками є щури або інші гризуни.
Навіть «банальний» грип сьогодні може викликати важкі епідемії або навіть пандемії. Кожна з епідемій грипу в 1957-1958 рр.. і в 1968-1969 рр.. стала причиною смерті 1 млн. чоловік. Беручи до уваги, що приблизно кожні 30 років на планеті з'являються нові й більш «небезпечні» мутанти грипу, учені чекають приходу в першому десятилітті XXI століття нового збудника, який може викликати важку епідемію типу «іспанки. Необхідно об'єднання зусиль для протидії загрозі виникнення епідемій «старих і нових» інфекційних захворювань.

 

 

Інформація взята із сайту http://ua-referat.com/Історія_глобальних_епідемій_людини

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 8: «Парацельс» | Тема 10 : «Клавдій Гален»

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.