Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Види твердої речовини та рідкі кристали

Рисунок 1.1 - Криві нагріву аморфних (а) та кристалічних (б) тіл

Аморфні тверді речовини (скло) – при нагріванні розм’якшуються, втрачають в’язкі властивості і поступово переходять в рідкий стан (рис. 1.1, крива а). Температуру плавлення такої речовини визначити неможливо. «Аморфний» в перекладі з грецької мови означає «безформний».

Рисунок 1.2 – Двовимірна схема розташування матеріальних часток в кристалах (а), полімерах (б), рідких кристалах (в) та аморфних тілах (г)

За своєю структурою скло подібне до рідини (рис. 1.2 в, г), але зі зниженою рухливістю матеріальних часток. Розташування матеріальних часток в аморфних тілах не впорядковане (рис. 1.2 г) в масштабі «дальнього порядку». Аморфній твердій речовині притаманний «ближній порядок» в локальних об’ємах.

Кристалічні тіла характеризуються зупинкою на кривій «час – температура». Весь процес плавлення, в даному випадку (рис.1.1, крива б), відбувається при постійній температурі.

Цей ефект пов’язаний з руйнуванням впорядкованої будови кристалічної гратки (рис. 1.2 а та рис. 1.3) і переходом речовини в рідкий стан (рис. 1.2 в) з невпорядкованим розташуванням матеріальних часток речовини.

Промислове виробництво металевих сплавів затвердіваючих в рівноважних умовах в кристалічному стані, в аморфному вигляді піддається реалізації при швидкостях охолодження ≥ 104 К/с (спінінгування розплаву – тонкі стрічки, порошки надшвидкого гартування).

Рисунок 1.3 – Схема розташування атомів металу в кристалографічній площині (а) та в просторі кристалічної гратки (б)

 

Навпаки, при надмалих швидкостях охолодження технічно можливе отримання склокристалічних матеріалів – ситали.

Ситали (склокераміка) – це склокристалічні матеріали, які складаються з однієї або декількох кристалічних фаз, рівномірно розподілених у скловидній фазі. Вони займають проміжне положення між звичайним склом і керамікою. Ситали містять велику кількість дрібних (< 1 мкм) кристалів, що пов'язані між собою міжкристалічним прошарком (скловидною фазою). Концентрація кристалів може змінюватись у значних межах (20 – 90 % за об’ємом).

Твердість більшості ситалів 6,5 – 7 одиниць за Моосом, границя міцності при згині до 250 МПа, термостійкість до 1000 °C.

Полімерні речовини (рис. 1.2 б) – проміжні за своєю структурою. Складаються з стійких атомних угрупувань (мономірних ланок), з’єднаних стійкими хімічними зв’язками в ланцюжок та з міжатомними зв’язками між молекулами полімерів.

Рідкі кристали – текучі, як і звичайна рідка речовина, але вони анізотропні. Існують в визначеному температурному інтервалі, вище якого «плавляться» в ізотропну рідину, нижче – кристалізуються.

Квазікристал – речовина, яка має упорядковану, але не періодичну структуру. Це тверде тіло, що характеризується симетрією, забороненою в класичній кристалографії і наявністю далекого порядку. Воно складається з атомів, що не утворюють кристалічної гратки, але можуть когерентно розсіювати випромінювання, тобто мати, подібну до кристалів, дискретну картину дифракції.

Рисунок 1.4 – Атомна модель Ag-Al квазікристалу

Квазікристали були відкриті в 1984 році Даном Шехтманом (рис. 1.4). Здебільшого квазікристали утворюються при швидкому охолодженні розплавлених сплавів металів (Al-Li-Cu, Al-Mn-Si, Al-Ni-Co, Al-Pd-Mn, Al-Cu-Fe, Al-Cu-V, Cd-Yb, Ti-Zr-Ni, Zn-Mg-Ho, Zn-Mg-Sc, In-Ag-Yb, Pd-U-Si тощо), і є нестабільними, однак виявлені також стабільні квазікристалічні речовини.

Вперше породи з природними Fe-Cu-Al квазікристалами знайдені на Коряцькому нагір’ї в 1979 році. Але тільки після одержання наукових уявлень про ці матеріали в 2009 році учені з Прінстона змогли описати їх структуру. Вони також довели, що цей квазікристал має позаземне походження.




Переглядів: 1741

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Найважливіші властивості кристалів | Лекція 3 Симетрія кристалів. Формули симетрії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.