За будь-якої температури атоми в гратці здійснюють коливальні рухи. За рахунок флуктуації кінетичної енергії, окремі атоми можуть подолати потенціальні бар’єри, зведені сусідніми атомами. При цьому атоми гратки переміщуються у нестандартні позиції та залишають на своїх вихідних місцях порожнечі.
Рис. 2.11 2 та 5. При виході атому зі своєї стаціонарної позиції на його місці лишається вакансія.
Рис. 2.11 2. Якщо. при цьому, атом іде у поверхневі шари і пов’язано це з тепловою дією, тоді на місце атома що пішов підіймається атом з внутрішніх шарів. Це – дефект Шоттки.
Рис. 2.11 5. Якщо, атом, що утворив вакансію, йде в довколишнє міжвузолля, то подвійний дефект що виникає вакансія + міжвузловийатом називається пара Френкеля.
Рис. 2.11 5. При цьому міжвузольний атом з пари Френкеля є сам по собі теж дефектом – власний міжвузловий атом.
Рис.2.11 4. Об’єднання двох вакансій створює здвоєну порожнечу в регулярній структурі – дівакансія.
Рис. 2.11 3. В міжвузоллях в тетраедричних та октаедричних порожнечах можуть розміщуватись також атоми чужорідних компонентів з формуванням домішкових атомів впровадження.
Рис. 2.11 1 та 6. Атоми чужорідного компоненту можуть зайняти місце у вузлах кристалічної гратки, витісняючи атоми розчинника – вихідної речовини. Якщо розглядати кристал як суцільне пружне середовище, то, в залежності від діаметру домішкового атому, цей точковий дефект служить центром стискання (рис. 2.11 6) або центром розтягнення (рис. 2.11 1) кристалу. Вони обидва – домішкові атоми заміщення.