Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Точкові дефекти

За будь-якої температури атоми в гратці здійснюють коливальні рухи. За рахунок флуктуації кінетичної енергії, окремі атоми можуть подолати потенціальні бар’єри, зведені сусідніми атомами. При цьому атоми гратки переміщуються у нестандартні позиції та залишають на своїх вихідних місцях порожнечі.

Рис. 2.11 2 та 5. При виході атому зі своєї стаціонарної позиції на його місці лишається вакансія.

Рис. 2.11 2. Якщо. при цьому, атом іде у поверхневі шари і пов’язано це з тепловою дією, тоді на місце атома що пішов підіймається атом з внутрішніх шарів. Це – дефект Шоттки.

Рис. 2.11 5. Якщо, атом, що утворив вакансію, йде в довколишнє міжвузолля, то подвійний дефект що виникає вакансія + міжвузловийатом називається пара Френкеля.

Рис. 2.11 5. При цьому міжвузольний атом з пари Френкеля є сам по собі теж дефектом – власний міжвузловий атом.

Рис.2.11 4. Об’єднання двох вакансій створює здвоєну порожнечу в регулярній структурі – дівакансія.

Рис. 2.11 3. В міжвузоллях в тетраедричних та октаедричних порожнечах можуть розміщуватись також атоми чужорідних компонентів з формуванням домішкових атомів впровадження.

Рис. 2.11 1 та 6. Атоми чужорідного компоненту можуть зайняти місце у вузлах кристалічної гратки, витісняючи атоми розчинника – вихідної речовини. Якщо розглядати кристал як суцільне пружне середовище, то, в залежності від діаметру домішкового атому, цей точковий дефект служить центром стискання (рис. 2.11 6) або центром розтягнення (рис. 2.11 1) кристалу. Вони обидва – домішкові атоми заміщення.

Рисунок 2.11 – Схема точкових дефектів у кристалі<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Атомні порушення структури кристалів | Дислокації крайові та гвинтові

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.