Рівняння р=р0+rgh являє собою аналітичне вираження закону Паскаля, відповідно до якого тиск передається без зміни в кожну точку середовища. Дійсно, якщо тиск р0 створюється поверхневою силою Р, прикладеною до поршня, то він входить, відповідно до записаного рівняння, як складова у тиск всіх точок даного об’єму рідини. Закон Паскаля вказує на здатність рідини передавати зусилля на відстань. Ця особливість рідини широко використовується на практиці. На цьому принципі заснована робота гідростатичного (об'ємного) гідроприводу і систем гідроавтоматики.
Як приклад розглянемо принцип дії гідравлічного пресу. У сучасних гідравлічних пресах розвиваються дуже великі зусилля (до 15 000 т). Їх використовують у процесах кування, пресування, випробування матеріалів та інших.
Рис. 8 Схема гідравлічного пресу.
Особливістю гідравлічного преса є можливість отримання великих зусиль при витраті порівняно невеликої сили, що витрачається.
На рис. 8 наведена схема гідравлічного преса. На столі 7 пресу знаходиться матеріал 6, який обробляється, є обмеженим по висоті упором 8. Циліндр 1 преса, циліндр 5 насоса і трубопровід 3 заповнені робочою рідиною. До поршня 4 насосу, який має площу f, прикладена сила Р1 під дією якої він пересувається зверху вниз та чинить тиск на поверхню рідини, яка знаходиться під ним. Величина цього тиску:
p = Р1 / f.
За законом Паскаля тиск передається на поршень 2 преса, створюючи корисну силу Р2, яка здійснює пресування:
Р2 = p∙F,
де F - площа поршня преса, м2.
Звідси:
p = Р2 / F
Відобразивши площі поршнів через їх діаметри та зробивши деякі перетворення, отримаємо:
Р2 / Р1 = D2 / d2, (11)
де d - діаметр малого, a D - діаметр великого поршнів, м.
З формули (11) видно, що відношення зусиль на великому і малому поршнях пропорційно квадрату відношення діаметрів поршнів. Так, наприклад, якщо діаметр великого поршня в десять разів більше діаметру малого, то корисне зусилля на великому поршні буде в сто разів більше, ніж на малому.