Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМП'ЮТЕРНИХ СИСТЕМ. ТЕХНОЛОГІЧНА І ЕКСПЛУАТАЦІЙНА БЕЗПЕКА ПРОГРАМ

Необхідність визначення етапів життєвого циклу (ЖЦ) ПЗ обумовлена прагненням розробників до підвищення якості ПЗ за рахунок оптимального управління розробкою і використання різноманітних механізмів контролю якості на кожному етапі, починаючи від постановки завдання і закінчуючи авторським супроводом ПЗ. Найбільш загальним представленням життєвого циклу ПЗ є модель у вигляді базових етапів - процесів, до яких відносяться:

  • системний аналіз і обгрунтування вимог до ПЗ;
  • попереднє (ескізне) і детальне (технічне) проектування ПЗ;
  • розробка програмних компонент, їх комплексування і відлогодження ПЗ в цілому;
  • випробовування, дослідна експлуатація та тиражування ПЗ;
  • регулярна експлуатація ПЗ, підтримка експлуатації та аналіз результатів;
  • супровід ПЗ, його модифікація і вдосконалення, створення нових версій.

Дана модель є загальноприйнятою і відповідає як вітчизняним нормативним документам у області розробки програмного забезпечення, так і зарубіжним. З погляду забезпечення технологічної безпеки доцільно розглянути детальніше особливості представлення етапів ЖЦ в зарубіжних моделях, оскільки саме зарубіжні програмні засоби є найбільш вірогідним носієм програмних дефектів диверсійного типа.

Спочатку була створена каскадна модель ЖЦ, в якій крупні етапи починалися один за одним з використанням результатів попередніх робіт. Найбільш специфічною є спіралевидна модель ЖЦ. У цій моделі увага концентрується на ітераційному процесі початкових етапів проектування. На цих етапах послідовно створюються концепції, специфікації вимог, попередній і детальний проект. На кожному витку уточнюється зміст робіт і концентрується зовнішність створюваного ПЗ.

Стандартизація ЖЦ ПЗ проводиться по трьох напрямах. Перший напрям організовується і стимулюється Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO - International Standard Organization) і Міжнародною комісією з електротехніки (IEC - International Electro-technical Commission). На цьому рівні здійснюється стандартизація найбільш загальних технологічних процесів, що мають значення для міжнародної кооперації. Другий напрям активно розвивається в США Інститутом інженерів електротехніки і радіоелектроніки (IEEE - Institute of Electrotechnical and Electronics Engineers) спільно з Американським національним інститутом стандартизації (American National Standards Institute-ANSI). Стандарти ISO/IEC і ANSI/IEEE в основному мають рекомендаційний характер. Третій напрям стимулюється Міністерством оборони США (Department of Defense-DOD). Стандарти DOD мають обов'язковий характер для фірм, що працюють за замовленням Міністерства оборони США.

Для проектування ПЗ складної системи, особливо системи реального часу, доцільно використовувати загальносистемну модель ЖЦ, засновану на об'єднанні всіх відомих робіт в рамках розглянутих базових процесів. Ця модель призначена для використання при плануванні, складанні робочих графіків, управлінні різними програмними проектами.

Сукупність етапів даної моделі ЖЦ доцільно ділити на дві частини, що істотно розрізняються особливостями процесів, техніко-економічними характеристиками і впливаючими на них чинниками.

У першій частині ЖЦ проводиться системний аналіз, проектування, розробка, тестування і випробовування ПЗ. Номенклатура робіт, їх трудомісткість, тривалість та інші характеристики на цих етапах істотно залежать від об'єкту і середовища розробки. Вивчення подібних залежностей для різних класів ПЗ дозволяє прогнозувати склад і основні характеристики графіків робіт для нових версій ПЗ.

Друга частина ЖЦ, що відображає підтримку експлуатації і супроводу ПЗ, відносно слабо пов'язана з характеристиками об'єкту і середовища розробки. Номенклатура робіт на цих етапах стабільніша, а їх трудомісткість і тривалість можуть істотно змінюватися, і залежать від масовості застосування ПЗ. Для будь-якої моделі ЖЦ забезпечення високої якості програмних комплексів можливо лише при використанні регламентованого технологічного процесу на кожному з цих етапів. Такий процес підтримується CASE засобами автоматизації розробки, які доцільно вибирати з тих, що є або створювати з урахуванням об'єкту розробки і адекватного йому переліку робіт.
Переглядів: 1596

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Використовувана термінологія | Підхід до створення моделі погроз технологічної безпеки ПЗ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.