Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Плюмбум

Метали і металоїди як забруднювачі харчових продуктів та їх біологічна дія

 

Плюмбум — звичайний природний інградієнт нашої їжі, але якщо його вміст не перевищує встановленої норми. Добове вживання Плюмбуму з їжею становить 200-300 мкг, близько 10% цієї кількості всмоктується в кишковому тракті, внаслідок чого в кров потрапляє 20-30 мкг Плюмбуму щоденно.

Середній вміст Плюмбуму в різних продуктах знаходиться в межах 0,03-0,40 мг/кг. Найменше Плюмбуму в молоці, а найбільше — в консервованих фруктах.

М'ясо і риба, як правило, не містить загрозливих кількостей Плюмбуму, хоч він може інколи потрапити туди внаслідок відстрілу дичини або рибної ловлі.

Більшість природних вод мають вміст Плюмбуму до 5 мкг/л, для питної води ВООЗ рекомендувала гранично допустимі концентрації Плюмбуму — 50 мкг/л. Плюмбум може потрапляти у водоймища разом зі стічними промисловими водами хімічних і електрохімічних виробництв.

У наш час Плюмбум може бути у великих кількостях у домашніх винах, якщо для їх виготовлення використовувати посуд, де є Плюмбум або його припої. У промислових винах вміст Плюмбуму досить малий. Отруєння соками або винами домашнього виробництва траплялися в Югославії, США і Канаді. Тому посуд обов'язково потрібно перевіряти на виділення ним Плюмбуму. Для виробництва, кулінарії та інших харчових цілей можна застосовувати лише той посуд, який не призводить до забруднення.

Аналітично виявлено, що Плюмбум в організмі людини є практично в усіх органах і тканинах. У тілі чоловіка Західної Європи масою близько 70 кг в середньому в нормі є від 100 до 400 мг елемента, з цієї кількості близько 92% знаходиться в кістках, до 1 мг/кг — у печінці, значно менше його в нирках. Плюмбум проникає в плід через плаценту матері, через це в організмі новонароджених уже є певна кількість Плюмбуму. На вбирання організмом Плюмбуму впливають Кальцій і Ферум. Якщо їх недостатньо в організмі, то це сприяє адсорбції Плюмбуму. Такий же ефект викликає дієта з підвищеним вмістом вуглеводів, але з дефіцитом білків.

Плюмбум, що всмоктався ворсинками кишечника, потрапляє в кров, де знаходиться переважно в еритроцитах, там його концентрація в 16 разів більша, ніж у плазмі крові.

Виводиться елемент з фекаліями, сечею і потом, причому через кишечник — близько 90%, з інших 10% три чверті — з сечею, а решта — через волосся, нігті і піт.

Плюмбум має здатність виводитися з молоком, тому в тих місцевостях, де навколишнє середовище має високий його вміст, він може забруднювати жіноче і коров'яче молоко.

Для токсичних металів існує поняття напівперіод біологічного життя металу. Якщо металу більше поглинається, ніж виводиться, то він нагромаджується в організмі. У випадку рівноцінних кількостей досягається рівновага. Але трапляється і так, що виділення перевищує надходження.

Напівперіод біологічного життя металу Т'½ — це час, необхідний для зниження удвічі вихідного вмісту металу, який назбирався в органі чи в організмі. В середньому половинна кількість Плюмбуму виводиться з організму за 5 років, а з кісток — за 10 років. За іншими даними Плюмбум оновлюється в тканинах за 19 днів, а половинна кількість його виводиться з кісток за 20 років.

Вміст Плюмбуму у волоссі людей однієї місцевості різний, що пояснюється різною кількістю його в їжі.

Біологічна дія великих кількостей Плюмбуму добре відома. Він діє на чотири системи органів: кровотворну, нервову, шлунково-кишкову і ниркову. Гостре отруєння Плюмбумом проявляється у вигляді шлунково-кишкових розладів, відзначається втрата апетиту, диспепсійні явища, можуть бути запори і приступи кольок з інтенсивними болями в животі. Зараз випадки отруєння Плюмбумом трапляються рідко, частіше зустрічаються хронічні отруєння в робітників, які за своїми професіями мають відношення до свинцю. У таких робітників спостерігалася блідість, викликана анемією легкого ступеня. Плюмбум впливає на багато стадій синтезу гема, він блокує фермент, що каталізує процес утворення гемоглобіну, викликає розлад нервової системи у вигляді енцефалопатії, знижує розумові здібності, спричинює агресивну поведінку. Раніше люди,вживали надмірну кількість Плюмбуму з їжею і напоями, хворіли на розлад периферійної нервової системи, що проявлялось у повисанні кистей рук і стоп ніг.

Навіть невелике, але регулярне надходження Плюмбуму в організм, якщо тільки воно затяжне, викликає хронічне захворювання нирок. У гірників, які видобували свинцеву руду спостерігали підвищену смертність від раку легень.

 


Читайте також:

  1. Ультрамікроелементи з ще меншою концентрацією (аурум, аргентум, платина, плюмбум, бром тощо).




Переглядів: 1598

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Джерела, шляхи і механізми забруднення харчових продуктів металами і металоїдами. | Кадмій.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.