Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Взаємодія важелів. Оцінка сукупного ризику, зв'язаного з підприємством.

Пов'язані з підприємством ризики мають два основних джерела:

1. Нестійкість попиту і цін на готову продукцію, а також цін на сировину та енергію, тобто у підприємства не завжди мається можливість укластися собівартістю в ціну реалізації і забезпечити нормальну масу, норму і динаміку прибутку. Сама дія операційного важеля, сила якого залежить від питомої ваги постійних витрат у загальній їхній сумі і визначає ступінь гнучкості підприємства - усе це разом узяте генерує підприємницький ризик. Це ризик, пов'язаний з конкретним бізнесом у його ринковій ніші.

2. Нестійкість фінансових умов кредитування (особливо при коливаннях рентабельності активів), непевність власників звичайних акцій в одержанні гідного відшкодування у випадку ліквідації підприємства з високим рівнем позикових коштів, тобто сама дія фінансового важеля генерує фінансовий ризик.

Взаємодія фінансового і підприємницького ризиків поширюється і на фінансовий і операційний важелі.

Операційний важіль впливає на прибуток від основної діяльності, а фінансовий важіль - на суму чистого прибутку підприємства, рівень чистої рентабельності власних коштів і розмір чистого прибутку на кожну просту акцію.

Зростання відсотків за кредит при нарощуванні ефекту фінансового важеля збільшує постійні витрати підприємства. При цьому сила впливу операційного важеля росте, що збільшує не тільки фінансовий, але і підприємницький ризик. У даному випадку незважаючи на обіцянки солідного дивіденду, може знизитись курсова вартість акцій підприємства. Тому головна задача управління фінансами в такій ситуації - знизити силу впливу фінансового важеля.

Можна сформулювати правила:

- чим більше сила впливу операційного важеля (чи чим більше постійні витрати), тим більше чуттєвий прибуток від основної діяльності до змін обсягу продажів і виручки від реалізації;

- чим вище рівень ефекту фінансового важеля, тим більше чуттєвий чистий прибуток на акцію до змін прибутку від основної діяльності.

Тому при одночасному збільшенні сили впливу операційного і фінансового важелів незначні зміни фізичного обсягу реалізації і виручки приводять до значних масштабних змін чистого прибутку на акцію. Ця теза виражається у формулі сполученого ефекту операційного і фінансового важелів (тут необхідно застосовувати другу концепцію обчислення фінансового важеля ):

(6.17)

де СЕФОВ – сполучений ефект впливу фінансового та операційного важелів.

Результати обчислення по цій формулі дозволяють оцінити рівень сукупного ризику, зв'язаного з підприємством, і відповідають на запитання, на скількох відсотків змінюється чистий прибуток на акцію при зміні обсягу продажів (виручки від реалізації) на один відсоток.

Таким чином, сполучення могутнього операційного важеля з могутнім фінансовим важелем може виявитися згубним для підприємства, тому що підприємницький і фінансовий ризики взаємно збільшуються, генеруючи несприятливі ефекти. Взаємодія операційного і фінансового важелів збільшує негативний вплив виручки від реалізації, що скорочується, на розмір прибутку від основної діяльності і чистого прибутку.

Отже, задача зниження сукупного ризику, зв'язаного з підприємством, зводиться головним чином до вибору одного з трьох варіантів:

1. Високий рівень ефекту фінансового важеля в сполученні зі слабкою силою впливу операційного важеля.

2. Низький рівень ефекту фінансового важеля в сполученні із сильним операційним важелем.

3. Помірні рівні ефектів фінансового й операційного важелів.

У самому загальному випадку критерієм вибору того чи іншого варіанту служить максимум курсової вартості акції при достатній безпеці інвесторів. Оптимальна структура капіталу - завжди результат компромісу між ризиком і прибутковістю.

Спланувавши сприйнятливий рівень ризику можна спрогнозувати рівень чистого прибутку на акцію:

, (6.18)

де ЧПа1 - чистий прибуток на акцію в планованому періоді;

ЧПа0 - чистий прибуток на акцію в звітному періоді;

ΔВ(%) – запланована зміна виручки у відсотках;

СЕФОВ - сполучений ефект впливу фінансового та операційного важелів.




Переглядів: 1293

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Операційний важіль. Поріг рентабельності і запас фінансової міцності підприємства. | Раціональна структура джерел коштів підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.