Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вплив нервово-емоційних і ряду інших факторів на стан САС спортсменів в умовах м'язової діяльності

Динаміка САС організму спортсмена під дією навантажень змагального характеру

У спортсменів з активною агресивною поведінкою збільшується екскреція НА, а при пасивному тривожному - А.

Слабе тренувальне на вантаження збільшувало екскрецію НА і Д, помірне навантаження викликало активацію гормональної ланки САС, при змагальному навантаженні спостерігали активацію і медіаторної і гормональної ланки САС. В кінці лижних перегонів у переможців виявили вищий рівень КА, ніж у інших.

Висока активація обидвох ланок, стійкість активації на протязі двох днів змагань і нагромадження резервів є важливою умовою успішного виступу і досягнення результатів міжнародного класу. Нестійкість або відсутність її (внаслідок втоми) веде до зниження результативності виступів.

Узагальнюючи дані про зміни стану САС при фізичних навантаженнях виділяють три фази:

1) фаза швидкої активації - характеризується вивільненням НА в гіпоталамусі і в інших відділах центральної нервової системи; спостерігається посилення діяльності мозкового шару наднирників (викид А в кров та посилений його синтез в залозі) і прискорене надходження А в серце;

2) фаза стійкої, тривалої активації - характеризується продовженням збільшення концентрації А в крові на фоні поступового зниження вмісту А в мозковому шарі наднирників; спостерігається викид НА із адренергічних нервових закінчень серця і активується синтез НА; відзначається значне підвищення А в печінці; внаслідок збільшення вмісту А в крові значна його кількість поступає через гемато-енцефалічний бар'єр в мозок;

3) фаза виснаження функцій - характеризується зниженням симпато-адреналової активності, переважно в гормональній ланці; в наднирниках концентрація А різко падає, секреція А в кров зменшується, в серці знижується рівень НА.

Серед факторів, які впливають на реакцію САС, першочергове значення має емоційне напруження. Підвищення продукції КА і їх концентрації в крові (а також збільшення їх екскреції і їх метаболітів та попередників) спостерігається не тільки під час самої м'язової роботи, але під час очікування її, зокрема, в передстартовому стані спортсменів, так ніби готуючи їх організм до майбутнього фізичного навантаження. При цьому відбувається активна мобілізація резервів САС (збільшення продукції ДОФА і Д), що забезпечує підтримання високого рівня А і НА при виконанні власне змагального навантаження.

Під впливом емоційного навантаження у більшості випадків спостерігається підвищення концентрації КА в крові при виконанні спортивних вправ.

Збільшення вмісту А і НА в крові спостерігається також до початку роботи на велоергометрі. Емоційне напруження впливає на систему гомеостазу здорових людей, що супроводжується підвищенням рівня КА в крові і в сечі. Зміни в симпато-адреналовій системі відбуваються при емоційно-больовому стресі. Поряд з КА в організації адаптивного процесу в стані емоційного напруження немаловажну роль відіграють кортикостероїди.

Активація А на старті в 2-3 рази, але не більше, прогнозує успіх у виступі. Висока екскреція НА, на його ж думку, також сприяє спортивному результату, оскільки у видатного шахіста напередодні відповідального матч-турніру, що закінчився перемогою, екскреція НА збільшилась в 32 рази.

Виявлені гуморально-гормональні зсуви при спортивній діяльності в залежності від мотивації, престижності змагань, рівня претензій.

Гормон тривоги (А) переважає в передстартовому стані спортсменів тих видів спорту, які характеризуються великою варіативністю непередбачуваних ситуацій (верхова їзда, стрільба, мотокрос, стрибки з жердиною, парашутний спорт). В інших видах спорту, виступ яких не містить дефіциту інформації - переважає екскреція НА - гормону гомеостазу (біг, ковзани, лещата, плавання, фехтування).

 




Переглядів: 712

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Симпато-адреналова система при м'язовій діяльності | Симпато-адреналові зміни при втомі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.