Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Симпато-адреналові зміни при втомі

Хоча САС і сприяє гострій адаптації до безпосередньо виконуваного навантаження, якщо останнє є дуже інтенсивне і довготривале, обов'язково наступає втома. В першому випадку вона розвивається швидко, але порівняно швидко і минає, в другому випадку - наростає поступово, а в період реституції суттєво сповільнюється. Втома супроводжується рядом біохімічних змін в м'язах, нервовій системі, міокарді, печінці. Зокрема, в скелетних м'язах показником втоми є зниження активності міозинової АТФ-ази і здатності саркоплазматичного ретикулуму до поглинання іонів кальцію - параметрів, безпосередньо зв'язаних з скороченням і розслабленням м'язів, а в головному мозку таким показником є зниження концентрації фосфатних макроергів в рухових зонах його кори. Всі ці зміни відбуваються на фоні пониженої активності САС. Знижується вміст А, НА і ДОФА в периферійній крові, в крові наднирникових вен, в наднирниках, міокарді і скелетних м'язах і зменшується їх уринарна екскреція.

Це стосується не тільки наднирників, але і синтезу НА в симпатичних нервах м'язових судин і в міокарді, а в головному мозку синтез КА не пригнічується. Однак, пригнічення синтезу КА і зниження вмісту їх в тканинах і в крові не є результатом повного виснаження САС, оскільки таке явище в тій чи іншій мірі може бути усунено з допомогою додаткових емоційних впливів.

Зниження активності САС, особливо під час повільно зростаючого компоненту втоми, яка викликана довготривалими фізичними навантаженнями, знаходить своє вираження в сповільненні біохімічної реституції після закінчення роботи.

По мірі ліквідації втоми відбувається нормалізація обміну КА і їх вмісту в тканинах і в крові; час, необхідний для цього, залежить від величини, інтенсивності та тривалості навантаження і займає від декількох хвилин, годин до двох і більше діб. При хронічній втомі, яка викликана багатократними виснажливими на вантаженнями, порушення в обміні КА особливо значне і відновлення нормальних співвідношень відбувається ще повільніше.

Всі наведені дані свідчать про те, що зрив гострої адап тації до м'язової діяльності супроводжується порушенням адренергічної регуляції, що, можливо, є одною з причин цього зриву, тобто розвитку втоми, яка діє за механізмом захисної реакції і проявляється в відмові від роботи або в різкому зниженні її ефективності.

Втома розвивається через декілька стадій і фаз і характеризується різноманітністю проявів. Тому відсутність м'язових проявів втоми ще не дає підстави вважати, що втома відсутня.

Виділяється три типи змін в стані САС при втомі спортсменів:

1) виснаження депо КА в організмі в цих умовах навантаження не викликає зростання резервів (попередників А і НА - ДОФА і ДА) і не змінює їх метаболізму;

2) поява видозмінених реакцій при тестовому навантаженні - по ряд з падінням екскреції КА під впливом навантаження знижується виділення ДОФА і ДА, а також метаболітів КА; 3) гіперреакція системи - малозначиме для спортсмена фізичне навантаження на фоні втоми веде до різкого збільшення екскреції КА, їх попередників та метаболітів.


Читайте також:

  1. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  2. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  3. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  4. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  5. Адміністративні зміни кінця 18-19 ст. та утворення нових архівів
  6. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Аналіз чутливості рівня беззбитковості до зміни основних факторів
  9. Атмосферний тиск повітря, та його зміни з висотою та горизонтально
  10. Біохімічні зміни в організмі при розтренуванні і перетренуванні
  11. Будь – які зміни популяції є результатом порушення рівноваги між її біотичним потенціалом та опором довкілля.
  12. Види земель населених пунктів, їх межі. Встановлення та зміни меж населених пунктів.




Переглядів: 631

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив нервово-емоційних і ряду інших факторів на стан САС спортсменів в умовах м'язової діяльності | ЛЕКЦІЯ №7 - 8

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.