МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
АТЕНЮАТОРИ НОЖОВОГО ТИПУ
Являють собою відрізок хвилеводу, у який через подовжню щілину в середині широкої стінки вводиться поглинаюча пластина зі скосами для узгодження (рис. 1, а).
Оскільки в хвилеводі поширюється хвиля типу Н10, то поперечні струми в середині широкої стінки відсутні і, отже, повздовжня щілина, прорізана точно в середині широкої стінки, не буде випромінювати і впливати на структуру поля в середині хвилеводу.
При максимальному зануренні пластини в хвилевід загасання, внесене атенюатором, буде максимальним. Початкове ослаблення таких атенюаторів порядку 0,3-0,5 дБ, максимальне ослаблення порядку 20-40 дБ, Кбх порядку 0,85-0,95.Поверхневий опір поглинаючих пластин 150-400 Ом/см2.
У сантиметровому діапазоні хвиль найбільше широко як поглинаючі покриття діелектричних пластин використовуються вуглисті покриття, у міліметровому — ніхромові. Максимальна вхідна потужність таких атенюаторів порядку 0, 1 Вт.
Рис.1 Перемінний аттенюатор ножового типу
Для атенюаторів з невисокою точністю і порівняно невеликим припустимим Кбх діелектричну пластину, що служить підставою для поглинаючого покриття, можна виготовляти з гетинаксу або іншого діелектрика, що володіє середніми якостями у відношенні стабільності параметрів у залежності від температури, вологості і часові.
У точних атенюаторів пластина повинна виготовлятися з таких діелектриків, як кварц, слюда, кераміка.
При проектуванні атенюаторів на великі значення вхідних потужностей поглинаюча пластина виготовляється цілком з поглинаючих матеріалів. Основними недоліками атенюаторів ножового типу є значна залежність ослаблення від частоти і невисока точність. Атенюатори ножового типу можуть бути створені у всьому практично застосовуваному діапазоні, включаючи міліметровий. 2. АТЕНЮАТОРИ З ПЛАСТИНОЮ, ЩО ПЕРЕМІЩУЄТЬСЯ Являють собою відрізок хвилеводу, у який міститься поглинаюча пластина паралельно вузькій стінці (рис.2а).
Пластина кріпиться на діелектричному стрижні, що дозволяє пересувати неї від вузької стінки до центра хвилеводу.
При переміщенні поглинаючої пластини в центр хвилеводу, тобто в максимум напруженості електричного поля, ослаблення атенюатора буде максимальним. Для узгодження пластини з хвилеводом на ній зроблені скоси. Рис. 2 Перемінні атенюатори з поглинаючими пластинами, що переміщаються від вузької стінки до центра хвилеводу: а - з одною пластиною; б - із двома пластинами.
Крім атенюаторів з одною поглинаючою пластиною, знайшли застосування атенюатори з двома пластинами, які всуваються одночасно в хвилевід (рис.2, б). Вони дозволяють одержати більше ослаблення і менш критичні до частоти.
Вибір матеріалу для пластин виконується з тих же розумінь, що і для атенюаторів ножового типу. Поглинаюче покриття звичайне наноситься на одну сторону діелектричної пластини. Для зменшення початкового загасання пластина встановлюється поглинаючим шаром убік найближчої вузької стінки. Висота пластин вибирається порядку
ll=(0,85 - 0,87)b,
де b — розмір вузької стінки хвилеводу. Довжина пластини вибирається звичайно в межах
=(2 - 5),
де - довжина хвилі в хвилеводі.
Максимальне загасання атенюаторів із пластинами такої довжини лежить у межах 20—40 дб. Товщина пластин береться порядку 0,5-3 мм. Довжина скосів пластини для забезпечення узгодження береться приблизно рівній довжині хвилі.
Недоліки Атенюатори розглянутого типу мають приблизно ті ж недоліки, що й атенюатори ножового типу. Діапазон використання їх трохи вужче, ніж атенюаторів ножового типу. Ці атенюатори не використовуються в міліметровому діапазоні через малі розміри застосовуваних хвилеводів.
3. АТЕНЮАТОРИ ПОЛЯРИЗАЦІЙНОГО ТИПУ Конструктивно складаються з трьох повноводних секцій — I, II, III у які поміщені діелектричні пластини, покриті поглинаючим шаром і поділяючі секції хвилеводів на 2 рівні частини. У крайніх секціях (I, III) поглинаючі пластини розташовані в одній площині.
Рис. 3 Поляризаційний атенюатор: а — схема атенюатора; б-векторні діаграми
Середня секція II являє собою відрізок круглого хвилеводу і може обертатися навколо подовжньої осі разом з поглинаючою пластиною. Крайні секції — I і III являють собою переходи від прямокутного до круглого хвилеводу. За допомогою цих переходів відбувається трансформація хвилі типу Н10 для прямокутного хвилеводу в хвилю типу Н11 для круглого хвилеводу і навпаки.
Поглинаючі пластини в крайніх секціях розташовані так, що лінії електричного поля хвилі, що поширюється, нормальні площини поглинаючих пластин.
Якщо поглинаючу пластину середньої секції розташувати в площині крайніх пластин (), то в цьому випадку хвиля буде проходити через атенюатор без ослаблення.
При повороті середньої секції на деякий кут електрична складова електромагнітної хвилі може бути розкладена на дві складові: рівнобіжної та перпендикулярну до площини поглинаючої пластини (рис. 3, б):
.
Електрична складова, рівнобіжна пластині II секції — , поглинеться пластиною, а на нормальну складову пластина не буде робити впливу. Складова на вході секції III буде знаходитися під кутом (90°-) до поглинаючої пластини секції III. Її у свою чергу можна розкласти на дві складові: рівнобіжної і перпендикулярну до поглинаючої пластини секції III.
, . Нормальна складова — без послаблення пройде через секцію III, а складовацілком поглинеться.
Таким чином, коефіцієнт передачі по напруженості буде дорівнює
по потужності -
Ослаблення атенюатора в децибелах буде
С == -40 lg cos, Дб
Отриманий вираз показує, що при відсутності відображень від кінців пластин і у випадку нескінченно великої поглинаючої здатності пластин ослаблення атенюатора залежить тільки від кута повороту пластини середньої секції і не залежить від частоти. Частотний діапазон таких атенюаторів обмежується хвилеводом. Атенюатори поляризаційного типу в основному застосовуються в якості прецизійних. Звичайно початкове ослаблення таких атенюаторів порядку 1—2 дБ, максимальне ослаблення порядку 40—60 дБ, Кбх »0,87-0,9, припустима потужність розсіювання до
Вибір діаметра круглого хвилеводу здійснюється з умови існування тільки хвилі основного типу Н11 і відсутності хвиль вищих типів ( у першу чергу хвиль Е01 і Н21 ). Наявність хвиль вищих типів приводить до появи значних помилок. При цьому найбільший вплив на точність роботи атенюатора робить хвиля типу Н21, оскільки хвиля Е01 поглинеться пластиною. Це стає зрозумілим при розгляді структури полючи цих хвиль.
Отже, умова існування в круглому хвилеводі тільки хвилі основного типу запишеться де lкрН21 — критична довжина хвилі типу Н21, lкрН11 — критична довжина хвилі типу Н11, l — робоча довжина хвилі.
Або, підставляючи значення критичних довжин хвиль
2,057r<l< 3,412r,
де r — радіус круглого хвилеводу.
Звідси, умова для вибору радіуса круглого хвилеводу запишеться:
.
Найбільш технологічна конструкція буде в тому випадку, якщо діаметр круглого хвилеводу дорівнює діагоналі прямокутного хвилеводу.
Довжина пластини середньої секції вибирається виходячи з величини необхідного максимального ослаблення. Як основу поглинаючих пластин звичайно береться слюда, що володіє малою товщиною і стабільною формою. Поглинаючим покриттям звичайно служить ніхром або платина.
Довжина переходів від прямокутного хвилеводу до круглого вибирається в межах lпер=(2-4)lмакс,
тут lмакс -максимальна довжина хвилі робочого діапазону в хвилеводі.
Переваги поляризаційних аттенюаторів: широкополосність (залежність ослаблення від частоти практично відсутня); можливість градуировки розрахунковим шляхом; відсутність залежності ослаблення від зміни (у деяких межах) поверхневого опору поглинаючих пластин.
До недоліків відносяться різні конструктивні і технологічні труднощі.
|
||||||||
|