Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Що таке конкретно-соціологічне дослідження?

Аналіз документів – це сукупність методичних прийомів і процедур, вживаних для отримання з документальних джерел соціологічної інформації при вивченні соціальних процесів і явищ для вирішення певних дослідницьких завдань.

У соціології під спостереженням розуміється метод збору первинної соціальної інформації про об’єкт, що вивчається, шляхом направленого, систематичного і безпосереднього візуального і слухового сприйняття (відстежування) і реєстрації значущих з погляду цілей і завдань дослідження соціальних явищ, процесів, ситуацій, що піддаються контролю і перевірці. Спостереження в соціологічному дослідженні може служити для досягнення різних цілей. По-перше, воно може бути використане як джерело інформації про досліджуваний соціальний об’єкт. По-друге, з його допомогою можна отримати додаткові відомості про об’єкт, що вивчається. По-третє, спостереження здатне служити як засіб перевірки даних, отриманих іншими методами.

Залежно від мети і завдань здійснюваного соціологічного спостереження, положення і ролі спостерігача в ситуації, що вивчається, за ступенем формалізації дослідницької процедури, умовам її організації виділяється декілька видів спостереження. Основні з них:

1) Нестандартизоване спостереження – це такий спосіб вивчення соціальних явищ і процесів, при якому визначений тільки об’єкт спостереження, але дослідник не визначає заздалегідь, які саме елементи процесу, що вивчається, події, ситуації і тому подібне він спостерігатиме. Цей вид спостереження найчастіше застосовується на початковій стадії соціологічного дослідження з метою визначення проблемної ситуації.

2) Стандартизоване спостереження – такий спосіб збору емпіричної соціологічної інформації, при якому заздалегідь визначений не тільки об’єкт і предмет дослідження, але і склад елементів процесу, що вивчається, які мають найбільш істотне значення для досягнення намічених цілей і вирішення завдань, що стоять перед дослідником (дослідницьким колективом). Воно може бути використане як основний метод збору інформації для точного опису предмету дослідження і як спосіб перевірки результатів, отриманих іншими методами, уточнення та корегування їх.

3) Невключене (зовнішнє) спостереження – це такий спосіб соціологічного дослідження, при якому дослідник знаходиться поза об’єктом, що вивчається, вивчає його як би збоку. Спостерігач у такому разі не включається в хід подій, не бере участь в них, не ставить питань спостережуваним індивідам, мовби усунений від них, просто реєструючи те, що відбувається, під кутом зору мети і завдань дослідження. Воно застосовується для опису соціальної ситуації, в умовах якої відбуваються події, що цікавлять спостерігача.

4) Включене спостереження – це такий спосіб соціологічного дослідження, при якому спостерігач в тій чи іншій мірі безпосередньо включений в соціальний процес, що вивчається, знаходиться в прямому контакті з індивідами і групами, що вивчаються, і бере участь разом з ними в певній сфері діяльності.

5) Польове спостереження відрізняється тим, що проводиться в реальній життєвій ситуації, в природній обстановці, в безпосередньому контакті дослідника з об’єктом, що вивчається.

6) Лабораторне спостереження – такий тип збору емпіричної соціологічної інформації, який здійснюється в штучно створених для спостережуваної групи і контрольованих дослідниками умовах.

7) Систематичне спостереження – такий тип дослідження, який проводиться послідовно і систематично за чітким певним графіком, з регулярною фіксацією заздалегідь обумовлених ознак, ситуацій, процесів і дій. Воно дозволяє виявити динаміку процесів і подій, що вивчаються.

8) Епізодичне спостереження – це фіксація явищ, що вивчаються, і подій за відсутності чіткого регламенту реєстрації їх в певних тимчасових інтервалах або на різних етапах їх протікання.

9) Випадкове спостереження – це соціологічне дослідження, при якому одиниці і терміни спостереження заздалегідь не передбачаються, а дослідник спостерігає і фіксує цікаві, такі, що заслуговують уваги, з його точки зору, факти і події соціального життя.

10) Одномоментне спостереження – таке спостереження, в якому фіксується одне явище або подія, що відбувається у визначеному місці і в певний час, наприклад, здійснюване соціологом невключене спостереження за мітингом політичної партії або руху.

11) Панельне спостереження – це процес неодноразового, протягненого в часі, такого, що проводиться через певні інтервали, систематичного і організованого спостереження за одним об’єктом; має на меті виявити зміни, що відбуваються в ньому.

12) Контрольоване спостереження здійснюється цілеспрямовано за заздалегідь підготовленою програмою, із застосуванням стандартизованих планів і документації для отримання достовірної інформації про об’єкт, що вивчається, і перевірку гіпотез. Контроль організовується шляхом збільшення кількості спостерігачів і порівняння результатів їх спостережень, а також через інтенсифікацію процесу – проведенням серії спостережень за одним і тим же об’єктом.

13) Неконтрольоване спостереження здійснюється спостерігачем при вивченні ним реальних життєвих ситуацій без строгого плану і застосування заздалегідь підготовленої документації.

Необхідність застосування соціального експерименту виникає в тих випадках, коли потрібно вирішити завдання, пов’язані з визначенням того, яким чином та або інша соціальна група реагуватиме на включення в звичайну для неї ситуацію тих або інших чинників, що ведуть до зміни даної ситуації. З цього виходить, що завдання соціального експерименту полягає в тому, щоб зміряти показники реагування групи, що вивчається, на нові для звичайної ситуації у її повсякденної діяльності чинники в штучно створених і контрольованих дослідником умовах.

Соціологічний експеримент – це такий метод дослідження, який дозволяє отримати інформацію про кількісну і якісну зміну показників діяльності соціального об’єкту, що вивчається, в результаті дії на нього нових чинників, що вводяться або видозмінюються експериментатором і контролюються (керуються) ним. Зазвичай ця процедура здійснюється шляхом втручання експериментатора в природний хід подій, шляхом включення в існуючу ситуацію нових, доцільно вибраних або штучно створених контрольованих умов, що приводять до зміни ситуації або до створення нової, раніше не існуючої. Це дозволяє зафіксувати відповідність або невідповідність умов, що змінилися, і дій групи, що вивчається, попереднім припущенням.

Одним з найбільш поширених і популярних методів збору первинної соціологічної інформації є опитування. Як показує аналіз публікацій, що містять результати емпіричних соціологічних досліджень, проведених в Україні і Росії, понад 70% з них містять дані, отримані методом опитування.

Опитування – це метод збору первинної соціологічної інформації за допомогою усного і письмового звернення дослідника до певної сукупності людей (респондентів) з питаннями, зміст яких висвітлює проблему, що вивчається, на рівні емпіричних показників, подальшої реєстрації і статистичної обробки отриманих відповідей, а також їх теоретичної інтерпретації.

У соціологічному опитуванні респондентів питання – це включене в анкету або бланк інтерв’ю вислів дослідника (найчастіше у формі питальної думки), що адресується респонденту і вимагає від нього змістовної відповіді.

За змістом питання, що формулюються в анкеті, поділяються на типи:

1) Питання про факти, метою яких є отримання інформації про соціальні явища і процеси в економічній, соціальній, політичній сферах суспільства, про ситуацію на виробництві, в учбовому закладі і т.п., про рід діяльності респондента.

2) Питання про думки, що мають на меті з’ясування погляди опитуваних на соціальні, економічні, політичні події; на ситуацію, що існує в країні, регіоні, в установі і т.п.

3) Питання про знання, орієнтовані на з’ясування того, що і якою мірою знає респондент про проблему, що цікавить дослідника, ситуацію і т.п.

4) Питання про оцінки мають на меті дізнатися оцінку респондентами тих або інших явищ, процесів, подій.

5) Питання про відношення респондентів до яких-небудь процесів, явищ, органів влади, партій і так далі.

6) Питання про мотиви, орієнтовані на з’ясування суб’єктивних уявлень респондентів про мотиви їх вчинків або оцінок.

За своєю логічною спрямованістю питання в соціологічній анкеті також діляться на:

Основні питання – це такі вислови, вивчаючи відповіді на яких, дослідник отримує велику частину інформації, що цікавить його, про досліджуваний соціальний об’єкт. Саме такі питання складають найістотнішу за об’ємом і значущістю частину анкети, а тому відповіді на них служать основним матеріалом для виводів.

Контрольні питання використовуються для перевірки стійкості, правильності, несуперечності і щирості відповідей респондента.

Питання – фільтри передбачуються в тих випадках, коли бажана інформація може бути отримана не від всієї сукупності опитуваних, а тільки від певної її частини. Кожен такий блок питань відкривається питанням-фільтром, який супроводжується відсиланням, до якого питання слід переходити інтерв’юерові, щоб виділити носіїв необхідної інформації.

6. По характеру відповідей або техніки заповнення анкети :

Закриті питання, відповіді на які респондент вибирає із запропонованих йому в анкеті або інтерв’юером варіантів. Таким чином, закрите питання – це питання з підказками, коли той, хто відповідає, вибирає найбільш прийнятний для нього варіант відповіді. У цьому типі питань є різновиди. Перша з них: питання – меню. Це таке питання, в якому респонденту пропонується ціле віяло варіантів відповідей, і він може вибрати декілька з них, припустимо, «обід з трьох блюд», тобто три варіанти. Наприклад, на питання анкети «Які джерела доходів використовує Ваша сім’я?» респонденту пропонується наступний набір варіантів відповіді: заробітна плата за основним місцем роботи, тимчасові підробітки, сумісництво, власна справа (підприємництво), дачна ділянка. Припустимо, він вибирає три з названих позицій: 1. Заробітна плата по основному місцю роботи, 2. Сумісництво, 3. Дачна ділянка. Це і є група відповідей на питання – меню.

Дихотомічні (альтернативні) питання припускають відповіді опитуваних за принципом «так – ні», носять взаємовиключний характер, а самі альтернативи повинні бути урівноважені.

Відкрите питання дає респонденту можливість самостійно сформулювати відповідь, що відображає неповторну індивідуальність знань, оцінок, думок, переконань опитуваного. У такому разі респондент вписує своя відповідь в декілька порожніх рядків анкети, спеціально для цього призначених, або ж, у разі проведення інтерв’ю, соціолог – інтерв’юер записує таку відповідь в заздалегідь складеному класифікаторові.

Напівзакриті питання – це такий тип питальних думок, коли в переліку можливих відповідей є і така позиція: «інше», «що ще», тобто з’єднуються ознаки відкритого і закритого питання.

Прямі питання – це такий тип питань, який дозволяє з’ясувати позицію або ставлення до проблеми, події, факту, т.п., наприклад, «Чи боїтеся Ви опинитись безробітним?»

Непрямі питання – це такі питання, які задаються у випадках, коли респондента не цілком зручно про щось питати прямо або є припущення, що на них не буде отримано щирих відповідей. Такі питання найчастіше виражаються в наступній формі: «Прийнято вважати, що… А яка Ваша думка із цього приводу?»

Який би різновид питань не використав соціолог при складанні анкети, він завжди повинен забезпечити опитуваному можливість відмовитися від відповіді або обійти її, якщо той зазнає при цьому певних утруднень. Тому формулювання питань зазвичай передбачають такі варіанти відповідей, як «не знаю», «важко відповісти» і ін.

Основною процедурою опитування є анкетування. за числом опитуваних розрізняються групове і індивідуальне анкетування. Найчастіше застосовується груповий його різновид.

Групове анкетування – це метод одноразового письмового опитування групи опитуваних, зібраних в певний час у визначеному місці (аудиторія), і здійснюваний відповідно до вимог вибіркової процедури. Зазвичай цей процес проводиться за місцем роботи, але груповий опит може проводитися в місцях відпочинку і розваги, в транспортних засобах (поїздах, автобусах), в місцях очікування (вокзал, аеропорт), серед перехожих на вулицях.

При проведенні індивідуального анкетування за допомогою роздаточної анкети соціолог або вручає анкету респонденту, домовляючись про термін повернення її при повторній зустрічі, або, пояснивши цілі опитування і правила заповнення опитувального листа, чекає, коли респондент завершить цю процедуру і поверне анкету.

9. Залежно від характеру і способу об’єднання опитуваних в групи існує декілька варіантів опитувань:

1) Роздаточний тип опитування, коли анкета видається респондентам для індивідуального заповнення кожним з них (тільки що охарактеризований).

2) Досить поширеним є поштове опитування, при якому анкета за попередньою згодою висилається потенційним респондентам і надходить дослідникам за допомогою пошти.

3) Телефонні опитування, здійснювані за допомогою телефонного зв’язку з респондентами, набули достатньо широкого поширення останнім часом. Основою вибірки для такого опитування зазвичай служать телефонні довідники, в яких в алфавітному порядку перераховані всі абоненти квартирних номерів телефонів.

4) Пресові опити – такий вид масового опитування, який здійснюється за допомогою публікації анкети в пресі з одночасним проханням, адресованим читачам, відповісти на опубліковані питання.

5) Соціометричний опит – специфічний метод опитування, що вживаний при вивченні безпосередніх контактів і міжособових відносин в малих соціальних групах, дозволяє виявити ступінь і спрямованість симпатій, антипатій, переваг і тому подібних відчуттів в міжособових взаємодіях.

По рівню компетентності осіб, що прилучаються до опитування, виділяють два види опитів:

Масовий опит – це спосіб вивчення думок різних груп населення, що не є фахівцями з досліджуваної проблеми, про різні сфери суспільного життя та явища, що відбуваються в них, процеси, події.

Експертний опит – це такий вид дослідження, при якому опитуються фахівці з проблеми, що вивчається. Специфіка його полягає в тому, що даний опит, на відміну від масового, не анонімний, оскільки орієнтований на активну співпрацю дослідника і опитуваного в з’ясуванні суті поставленої проблеми. Дуже важливий при цьому відбір експертів за рівнем їхньої компетентності. Істотно також надання можливості експертові достатньо вільно висловлювати свої думки і аргументи для їх підтвердження. Аналіз же отриманих результатів в даному випадку в основному якісний, хоча кількісні показники, природно, беруться до уваги.

Одним з основних видів опитування, разом з анкетуванням, є інтерв’ювання – це такий спосіб опитування, в якому отримання інформації, що цікавить дослідника, здійснюється шляхом безпосередньої соціально-психологічної взаємодії (бесіди) соціолога з респондентом відповідно до поставленої мети.

Найчастіше об’єктом соціологічного дослідження виступають великі сукупності людей (наприклад, населення країни або регіону), диференційовані по різних соціально – демографічним ознакам (статі, віку, професії і тому подібне) і розосереджені по різних поселенських структурах (велике місто, мале місто, село). Тому в соціологічних дослідженнях, як правило, застосовуються не суцільні, а вибіркові опити. Така дослідницька процедура здійснюється за допомогою вибіркового методу, який забезпечує оптимальний вибір необхідної для опитування чисельності осіб з найменш можливими помилками вибірки і з найбільш можливою надійністю отриманих емпіричних даних про статистичні розподіли опитуваних осіб ( респондентів) і їх основні параметри (доль, відсотків, середніх арифметичних і т.п.). Такий метод виходить з припущення, згідно з яким результати опитування певної частки населення можуть бути поширені на все населення країни. Вибірка – це певна частка індивідів або випадків (ситуацій), узятих з великої групи, які в соціологічному дослідженні представляють всю дану групу в цілому. Генеральна сукупність – це сукупність всіх можливих соціальних об’єктів, яка підлягає вивченню в межах програми соціологічного дослідження. Вибіркова сукупність виступає фактично як своєрідна модель генеральної сукупності, конструюється з тих же елементів, що і об’єкт моделювання, але в зменшених розмірах. Репрезентативність – властивість вибіркової сукупності відтворювати характеристики досліджуваного об’єкту.

Завершальний етап соціологічного дослідження – підготовка підсумкового звіту і подальше надання його замовникові. У науковому звіті за наслідками соціологічного дослідження в систематизованому вигляді формулюються і оцінюються виявлені особливості, ознаки, форми прояву явищ і процесів, що вивчаються, їх взаємозв’язку і взаємодії, тенденції розвитку і тому подібне.

 

Питання для самоконтролю

2.Які види соціологічних досліджень існують?

3.Охарактеризуйте структуру і функції програми соціологічного дослідження.

4.Які ви знаєте методи збору інформації в соціологічних дослідженнях?

5.Що таке генеральна і вибіркова сукупності? Як будується вибірка?

6.Як проводиться аналіз даних? Які методики і техніка використовуються?

 

 


Читайте також:

  1. Конкретно-соціологічне дослідження
  2. Конкретно-соціологічне дослідження: поняття, етапи, види




Переглядів: 630

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СОЦІОЛОГІЧНИЙ СПОСІБ ДОСЛІДЖЕННЯ | ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.113 сек.