МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Закон Стефана-БольцманаЗакони випромінювання абсолютно чорного тіла Так, наприклад, при кімнатній температурі жодне тіло не випромінює видимого світла, хоч усі вони це світло поглинають.
3. За формулами (4) і (5) можна визначити випромінювальну здатність будь-якого тіла, якщо відомі коефіцієнт поглинання а(n, Т), який знаходять дослідним шляхом, і випромінювальна здатність абсолютно чорного тіла ε(n, Т), яку можна визначити дослідним шляхом або теоретично.
Зазначимо, що закон Кірхгофа стосується лише температурного випромінювання і для інших видів випромінювання не справджується.
Вище йшлося про доцільність введення стандартного випромінювача у вигляді абсолютно чорного тіла. Закон Кірхгофа показує, що для теорії теплового випромінювання різних тіл конче потрібно знати функцію е(n,Т), тобто випромінювальну здатність абсолютно чорного тіла. Проте експериментальні й теоретичні дослідження теплового випромінювання тіл привели спочатку до встановлення окремих важливих законів для теплового випромінювання абсолютно чорного тіла. До них належать закон Стефана—Больцмана та закон Віна.
У 1879 р. Стефан шляхом дослідних вимірювань, а пізніше в 1884 р. Больцман методом термодинамічного аналізу знайшли залежність інтегральної випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла від температури. Вони встановили, що сумарне випромінювання абсолютно чорного тіла пропорційне четвертому ступеню його абсолютної температури: (1)
де σ = 5,67 • 10-8 Дж/(м2 * с * К4) — стала Стефана—Больцмана. Зазначимо, що хоча закон Стефана—Больцмана справджується лише для абсолютно чорного тіла, проте його вираз можна внести в інтегральну форму закону Кірхгофа (2) і полегшити визначення випромінювальної здатності будь-якого тіла. Для цього досить виміряти температуру тіла і знайти його коефіцієнт поглинання:
Е(Т) = А(Т) * σТ4 (3)
Закон Стефана—Больцмана стосується лише інтегрального випромінювання і тому не дає інформації про спектральний розподіл енергії випромінювання. В пошуках спектрального розподілу енергії випромінювання чорного тіла вчений Він з термодинамічних міркувань встановив, що (4) де с – швидкість світла у вакуумі, а f – деяка функція частки від ділення частоти на абсолютну температуру (визначити яку термодинамічним шляхом неможливо).
З виразу (4) випливає, що максимум випромінювальної здатностіприпадає на деяку частоту випромінювання nмакс, яка зв'язана з абсолютною температурою співвідношенням (5) де b1 — стала, що залежить від вигляду функції f
Вираз (5) називають законом зміщення Віна—Голіцина. Закон зміщення показує, як зміщується максимум випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла при зміні його температури. Найчастіше закон Віна—Голіцина записують через довжину хвилі λмакс, що відповідає максимальному значенню випромінювальної здатності абсолютно чорного тіла, а саме: (6)
де b = 0,002896 м * К — стала Віна.
За виразом (6) довжина хвилі, що відповідає максимальному значенню випромінювальної здатності ε(n, Т), абсолютно чорного тіла, обернено пропорційна його абсолютній температурі Т (рис. 5). Закон зміщення широко застосовується. Посилаючись на цей закон, можна пояснити, чому при нагріванні тіл у їхньому спектрі спочатку більш яскраво вимальовується червона частина. Якщо в спектрі випромінювання тіла знайти lмакс — довжину хвилі, на яку припадає максимум енергії випромінювання, то за законом зміщення можна визначити температуру тіла. На цьому ґрунтується вимірювання високих температур і температури віддалених тіл. Наприклад, знайдено, що в спектрі Сонця l.макс= 0,55 мкм, отже, його температура Т~ 6000 К. Так само знайдено температуру поверхні Полярної Зорі 8200 К, зорі Сіріус 10 000 К та ін.
Рис. 5 Читайте також:
|
||||||||
|