Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принципи побудови систем та мереж стільникового зв'язку та її елементи

В Японії з 1993 р. діє стандарт PDC (Personal Digital Cellular – персональний цифровий стільниковий зв'язок), який подібний до стандарту D-AMPS.

В США в 1988 – 1992 роках була розроблена дворежимна аналого-цифрова система, яка дозволяла працювати в одному і тому самому діапазоні аналогової і цифрової систем у вигляді стандарту D-AMPS (Digital AMPS) – цифровий AMPS з діапазоном частот 800 МГц і 1900 МГц, чи IS-54 (IS – Interim Standard (проміжний стандарт).

У Європі в 1988 – 1992 роках було розроблено і з 1991 року впроваджено єдиний загальноєвропейський стандарту GSM (Global System for Mobile communications) – глобальна система мобільного зв'язку, діапазони 900, 1800 і 1900 Мгц.Це другий по поширеності стандарт світу, що обслуговує більше чверті всіх абонентів. Стандарт GSM, продовжуючи технічно удосконалюватися (послідовне введення фаз 1, 2 і 2+), у 1989 р. освоїв новий частотний діапазон 1800 Мгц, що дозволило освоїти порівняно з GSM 900 більш широку робочу смугу частот у поєднанні з меншими розмірами сот.

Таким чином, основними цифровими стандартами стільникового зв'язку можна вважати наступні:

– D-AMPS,іноді цей стандарт називають NA TDMA (північноамериканський TDMA);

GSM, діапазони 900, 1800 і 1900 МГц;

CDMA (Code Division Multiple Access – множинний доступ з кодовим поділом каналів, діапазони 800 і 1900 МГц).

Системи мобільного зв'язку третього покоління будуть розглянуті в подальших лекціях.

2.4.1. Функціональна схема

Система стільникового зв'язку будується у вигляді сукупності комірок, що покривають обслуговувану територію, які схематично зображують у вигляді рівновеликих правильних шестикутників (рис. 2.1).

Така коміркова структура системи пов'язана з принципом повторного використання частот (про що йдеться далі) – основним принципом стільникової системи, який дає можливість ефективно використовувати виділений частотний діапазон.

У центрі кожної комірки розміщується базова станція (БС), що обслуговує всі рухомі станції (РС) (абонентські радіотелефонні апарати) у межах своєї комірки (рис. 2.2). При переміщенні абонента з одної комірки в другу комірку відбувається передача його обслуговування від однієї БС до іншої. Усі базові станції системи, у свою чергу, замикаються на центр комутації (ЦК), з якого є вихід у так звану Взаємопов'язану мережу зв'язку (ВМЗ) країни. У місті – це вихід у звичайну міську мережу провідного телефонного зв'язку.

На рис. 2.3 наведена функціональна схема, що відповідає описаній структурі системи.

 

 
Рис.2.1. Комірки (стільники) системи, що покривають усю територію, що обслуговується Рис.2.2. Одна комірка з базовою станцією в центрі, що обслуговує всі рухомі станції в комірці

 

Далі, система стільникового зв'язку може включати в себе більш ніж одиш центр комутації. Можлива, наприклад, структура системи типу показаної на рис.2.4 – з декількома центрами комутації, один із яких умовно можна назвати головним чи ведучим.

Рис.2.3. Спрощена функціональна схема системи стільникового зв'язку: БС – базова станція; РС – рухома станція Рис.2.4. Система стільникового зв'язку з двома центрами комутації

 

Визначимо тепер поняття системи стільникового зв'язку та її границі. Система – це те, що замикається на один загальний домашній регістр(він буде визначений надалі). Найпростіша система містить один ЦК (рис. 2.3), при якому є домашній регістр, і вона обслуговує відносно невелику замкнуту територію (невелике місто), з яким не межують території, що обслуговуються іншими системами.

Система може містити два чи більше центри комутації (рис.2.4), з яких тільки при «головному» є домашній регістр, але територія, що обслуговується системою, як і раніше не межує з територіями інших систем. В обох цих випадках при переміщенні абонента між комірками однієї системи відбувається передача обслуговування, а при переміщенні на територію іншої системи – роумінг.

Роумінг (від англ. roat – бродити, мандрувати) – це функція, чи процедура надання послуг стільникового зв'язку абоненту одного оператора в системі іншого оператора. Абонент, що використовує послуги роумінгу, називається ромером (від англ. roamer).

Для реалізації роумінгу необхідно технічне забезпечення його здійснення (у найпростішому випадку – використання в обох системах єдиного стандарту стільникового зв'язку). В наш час у міру розвитку мобільного зв'язку поняття роумінгу помітно розширюється – з'являється можливість застосування роумінгу між системами стільникового і мобільного супутникового зв'язку.

На великих територіях може бути декілька систем, що межують, кожна з яких зі своїм домашнім регістром. У такому випадку при переміщенні абонента з однієї системи в іншу може мати місце і так звана міжсистемна передача обслуговування.

Ще одна особливість пов'язана з побудовою базової станції. У стандарті GSM використовується поняття система базової станції (СБС), до складу якої входить контролер базової станції (КБС) і декілька (до 16) базових приймально-передавальних станцій (БППС) – рис.2.5. Зокрема, 3 БППС, що розташовані в одному місці і замикаються на загальний КБС, можуть обслуговувати кожна свій 120º азимутальний сектор у межах комірки, а 6 БППС з одним КБС –60º сектор.

 

 

Рис.2.5. Система базової станції стандарту GSM: СБС – система базової станції; КБС – контролер базової станції; БППС – базова приймально-передавальна станція; РС – рухома станція

Перейдемо тепер до розгляду окремих елементів системи, показаної на рис. 2.3.

2.4.2. Рухома станція (РС)

Розгляд елементів системи стільникового зв'язку почнемо з РС, спрощена блок-схема якої наведена на рис. 2.6і складається з таких блоків: 1. блок керування; 2. приймально-передавальний блок; 3. антенний блок.

Рис.2.6. Спрощена блок-схема рухомої станції

Приймально-передавальний блок.До складу цього блоку входять: передавач, приймач, синтезатор частот і логічний блок.

Антенний блок.До складу цього блоку входять: антена (у найпростішому випадку чвертьхвильовий штир) та комутатор прийом-передача (для цифрової станції це електронний комутатор, який підключає антену або на вихід передавача, або на вхід приймача)

Блок керування включає в себе: мікротелефонну трубку – мікрофон і динамік, клавіатуру і дисплей. Клавіатура (складальне поле з цифровими і функціональними клавішами) служить для набору номера телефону викликуваного абонента, а також команд, що визначають режим роботи рухомої станції. Дисплей служить для відображення різної інформації, що передбачається пристроєм і режимом роботи станції.

Приймально-передавальний блок, до складу якого входять передавач, приймач, синтезатор частот і логічний блок, є найскладнішим з усіх блоків. Розглянемо його детальніше.

До складу передавача входять:

аналого-цифровий перетворювач (АЦП) – перетворює сигнал з виходу мікрофона у цифрову форму і вся наступна обробка і передача сигнала мови здійснюється в цифровій формі – аж до зворотного цифро-аналогового перетворення;

кодер мови – здійснює кодування сигналу мови – перетворення, сигналу, що має цифрову форму, по визначених законах з метою скорочення його надмірності, тобто з метою скорочення обсягу інформації, що передається по каналові зв'язку;

кодер каналу – додає в цифровий сигнал, одержуваний з виходу кодера мови, додаткову (надлишкову) інформацію, призначену для захисту від помилок при передачі сигналу по лінії зв'язку; з тією ж самою метою інформація переупаковується (переміжується); крім того, кодер каналу вводить до складу переданого сигналу інформацію управління, що надходить від логічного блоку;

модулятор – переносить інформацію кодованого відеосигналу на несущу частоту.

Приймач по своєму складу в основному відповідає передавачу, але зі зворотними функціями блоків, що входять до нього:

демодулятор виділяє з модульованого радіосигналу кодований відеосигнал, що несе інформацію;

декодер каналу виділяє з вхідного потоку керуючу інформацію і направляє її на логічний блок, де вона перевіряється на наявність помилок, які по можливості виправляються; до наступної обробки прийнята інформація піддається зворотній (стосовно кодера) переупаковці;

декодер мови – відновлює сигнал мови, який поступає з кодера каналу сигнал мови, переводячи його в природну форму, із властивої йому надмірністю, але в цифровому виді;

цифро-аналоговий перетворювач (ЦАП) перетворює прийнятий сигнал мови в аналогову форму і подає його на вхід динаміка;

еквалайзер служить для часткової компенсації спотворень сигналу внаслідок багатопроменевого поширення, тобто він є адаптивним фільтром, що настроюється по навчальній послідовності символів, які входить до складу переданої інформації. Блок еквалайзера не є функціонально необхідним і в деяких випадках може бути відсутнім.

Крім передавача і приймача, до складу приймально-передавальногоблока входять також логічний блок (це по суті мікрокомп'ютер зі своєю оперативною і постійною пам'яттю, що здійснює управління роботою рухомої станції) та синтезатор частот (це джерело коливань несущої частоти, використовуваної для передачі інформації з радіоканалу).

2.4.3. Базова станція (БС)

У цілому базова станція, блок-схема якої наведена на рис.2.7, набагато більша і складніша за рухому станцію, що зумовлено її місцем в системі стільникового зв'язку.

Основні особливості БС: застосування двох приймальних антен (на рис.2.7 вони не показані), тобто застосування так званого рознесеного прийому (про нього буде сказано далі); застосування роздільних антен на передачу і на прийом; наявність декількох приймачів і такого ж числа передавачів, що дозволяють вести одночасну роботу на декількох каналах з різними частотами.

Для забезпечення одночасної роботи N приймачів на одну приймальню і N передавачів на одну передавальну антену між прийомною антеною і приймачами встановлюється дільник потужності на N виходів, а між передавачами і передавальною антеною – підсумовувач потужності на N входів.

Приймач і передавач мають ту ж саму структуру, що й у РС (рис. 2.6), за винятком того, що тут у них відсутні відповідно ЦАП і АЦП, оскільки і вхідний сигнал передавача, і вихідний сигнал приймача мають цифрову форму. Можливі варіанти, коли кодеки (або тільки кодек мови, або і кодек мови, і канальний кодек) конструктивно реалізуються в складі центра комутації, а не в складі приймально-передавальної БС, хоча функціонально вони залишаються елементами прийомопередавачів.

Рис.2.7. Блок-схема базової станції

Блок сполучення з лінією зв'язку здійснює упакування інформації, переданої по лінії зв'язку на центр комутації, і розпакування прийнятої від нього інформації. В якості лінії зв'язку БС із центром комутації використовується радіорелейна чи волоконно-оптична лінія.

Контролер базової станції, який є потужним комп'ютером, забезпечує керування роботою станції, а також контроль працездатності усіх вхідних у неї блоків і вузлів.

Для забезпечення надійності БС більшість її блоків і вузлів (дублюються).




Переглядів: 2640

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Цифрові системи другого покоління | Центр комутації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.