Центр комутації (ЦК), блок-схема якого наведена на рис. 2.8, – це мозковий центр і одночасно диспетчерський пункт системи стільникового зв'язку, на який замикаються потоки інформації з усіх БС і через який здійснюється вихід на інші мережі зв'язку.
До складу ЦК входить декілька процесорів (контролерів), і він є типовим прикладом багатопроцесорної системи.
Власне комутатор здійснює переключення потоків інформації між відповідними лініями зв'язку – направляє потік інформації від однієї БС до іншої, або від БС до стаціонарної мережі зв'язку, або, навпаки, – від стаціонарної мережі зв'язку до потрібної БС.
Рис.2.8. Блок-схема центра комутації
Комутатор підключається до ліній зв'язку через відповідні контролери зв'язку, що здійснюють проміжну обробку (упакування/розпакування, буферне збереження) потоків інформації. Загальне керування роботою центра комутації і системи в цілому здійснюється від центрального контролера, що має потужне математичне забезпечення, яке включає перепрограмувальну частину (software). Робота ЦК здійснюється за активної участі операторів. Тому до його складу входять відповідні термінали, а також засобу відображення і реєстрації (документування) інформації.
Важливими елементами системи є бази даних:
– Домашній регістр, який містить відомості про всіх абонентів, зареєстрованих у даній системі, і про види послуг, що можуть бути їм надані. Тут же фіксується місце розташування абонента для організації його виклику і реєструються фактично зроблені послуги.
– Гостьовий регістр,який містить приблизно такі ж самі відомості про абонентів-гостей (ромерів), тобто про абонентів, зареєстрованих в іншій системі, проте таких, які в даний момент користаються послугами стільникового зв'язку в даній системі.