Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Припасування протигаза

Шолом-маску протигазу ГП-5виготовляють за п'ятьма розмірами.

Правильно підібрана маска повинна щільно прилягати до обличчя, але не спричиняти болю. Для визначення потрібного розміру маски сантиметровою стрічкою вимірюють окружність голови (через підборіддя і тім'яну область), при величині виміру: до 63 см – 0 розмір; 63, 5…65 см – 1-й; 65, 5…68 см – 2-й; 68, 5…70 см – 3-й; 71 см та більше – 4-й розмір.

Розмір протигаза ГП-7підбирають на підставі результатів виміру обхвату голови:

– горизонтальний: по надбрівних дугах, на 2…3 см вище країв вушної раковини і ззаду через маківку голови;

– вертикальний: через маківку, щоки, підборіддя.

Виміри голови округлюють до 5 мм. За сумою двох вимірів установлюють потрібний типорозмір – розмір маски і положення (номер) упорів лямок наголовника, у яких вони зафіксовані (N лобової лямки – N скроневих лямок – N щічних лямок).

Для захисту дітей застосовують фільтруючі протигази, ПДФ-Д(2Д), ПДФ-Ш (2Ш), ПДФ-7.

Протигази ПДФ-Д (2Д) (протигаз дитячий фільтруючий дошкільний), виготовляються для дітей віком від 1, 5 до 7 років. Вони комплектуються протигазними коробками типу ГП-5 і в якості передньої частини – масками МД-3 (маска дитяча тип третій), чотирьох розмірів: 1, 2, 3, 4-го.

Протигази ПДФ-Ш (2Ш) (протигаз дитячий фільтруючий шкільний) призначаються для дітей віком від 7-ми до 17 років. Вони комплектуються протигазними коробками типу ГП-5 і масками МД-3 двох розмірів (3 та 4-го) або шолом-масками ШМ-62 чотирьох розмірів: 0, 1, 2, 3-го.

Протигази ПДФ-7 призначаються для дітей віком від 7-ми до 17 років. Вони мають фільтруючо-поглинальну коробку (як у протигазі ГП-5 для дорослих) та маску МД-1 усіх 5 зростів.

Час захисної дії дитячих протигазів приблизно у два рази більше, чим у протигазів для дорослих.

Протигази ГП-5, ГП-7, ГП-8, а також дитячі протигази ПДФ-7 та ПДФ-Д(Ш) захищають органи дихання від таких НХР, як: хлор, сірководень, соляна кислота, сірчаний газ, синильна кислота, тетраетилсвинець, нітробензол, фенол, фосген, фторетан.

З метою розширення можливостей протигаза по захисту від різних НХР а також від окису вуглецю використовуються спеціальні додаткові (гопкалітові) патрониДП-1, ДП-2, ДПГ-1, ДПГ-3 та ПЗУ-ПК.

Додатковий (гопкалітовий) патрон використовується разом із протигазовою коробкою.

3. Промислові протигази

При створенні аварійних ситуацій на ОЕ, що використовують НХР, для захисту робітників і службовців застосовуються фільтруючі промислові протигази різних марок.

Захисні властивості коробок промислових протигазів від НХР істотно вище, ніж у коробок цивільних протигазів (без додаткового патрона).

Тому промислові протигази можуть використовуватися в більш широкому діапазоні концентрацій, тобто можливе їхнє використання на менших віддаленнях від джерела зараження в порівнянні із цивільними протигазами. Використання цивільних протигазів без додаткового патрона можливе тільки на більших віддаленнях (сотні й більше) метрів від джерела небезпеки.

Дитячі захисні камери

Камера захисна дитяча КЗД-4 (6) (тип четвертий або шостий)

призначена для захисту дітей у віці до 1, 5 років. Захисна дія камер базується на тому, що дифузійний матеріал дифузійно-сорбуючих елементів, маючи необхідну поруватість, забезпечує проникнення кисню в камеру і вихід вуглекислого газу з неї. Отруйні речовини поглинаються цим матеріалом і не потрапляють в середину камери.

Призначення і будова КЗД-6 такі ж, як і КЗД-4. Однак КЗД-6має деякі відмінності, так час перебування дитини в ній збільшений до 6 годин.

Фільтруючі саморятівники

Використовуються в умовах загазованої атмосфери (при концентрації кисню в повітрі більше 17 %) під час проведення первинних заходів щодо боротьби з аваріями й евакуації промислового персоналу з небезпечної зони.

У фільтруючих саморятівниках повітря, що поступає з навколишнього середовища, спочатку проходить через спеціальний фільтр, що має каталізатор – для окислювання окису вуглецю в присутності кисню в менш токсичний двоокис вуглецю й адсорбент – для поглинання токсичних газів і пар, які виділяються при горінні. Після чого очищене від шкідливих речовин повітря надходить в органи дихання людини. Як каталізатори використовують або гопкалит, або дорогоцінні метали, наприклад, платину.

Саморятівник є засобом одноразової дії, випускається готовим до негайного використання

Перевагою фільтруючих саморятівників (при відомих обмеженнях в умовах їхнього застосування – таких, як зміст кисню й шкідливих речовин у повітрі) є невеликі маса й габарити, зручність і простота застосування, порівняно низька вартість. Завдяки цьому фільтруючі саморятівники широко використовуються у різних країнах світу. В Україні частіш за все застосовуються наступні типи фільтруючих саморятівників: ГДЗК, СПП-4.

4. Респіратори

Респіратори призначені для захисту органів дихання від радіоактивного пилу, при діях на місцевості, зараженій РР, БОР з вторинної хмарі та БЗ.

Респіраторикласифікуються наступним чином:

за конструкцією:

– респіратори у яких напівмаска разом з фільтруючим елементом складають лицьову частину протигаза;

– респіратори у яких змінні фільтруючі патрони приєднуються до напівмаски;

за терміном служби:

– одноразового застосування (ШБ-1 "Пелюстка", "Кама", Р-2), що після відпрацювання непридатні для подальшого використання;

– багаторазового використання (передбачена заміна фільтрів). До них належать: респіратор РПГ-67, РПГ-67А, РПГ-67Б;

за призначенням:

– протипилові (Р-2, Р-2Д, ШБ-1 "Пелюстка", "Кама");

– протигазові (РПГ-67);

– газопилозахисні (РУ-60М).

На підприємствах промисловості для захисту органів дихання людей від НХР у вигляді випаровувань газів при їх концентрації в повітрі не більше 10-15 ГДК широко використовуються протигазові респіратори РПГ-67і газопилозахисні РУ-60 (РУ-60М). Протигазові респіратори складаються з гумової напівмаски і змінних фільтруючо-поглинаючих патронів, пластмасових манжетів з клапанами вдиху, клапана видиху з запобіжним екраном, трикотажного обтюратора, а також наголовача для закріплення респіратора на голові.

Під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС широко застосовувалися протиаерозольний респіратор ШБ-1 "Пелюсток" трьох типів: "Пелюсток-200", "Пелюсток-40", "Пелюсток-5". Найбільш ефективним респіратором є ШБ-1 "Пелюсток-200". Конструктивно всі три типи респіраторів однакові і являють собою легку напівмаску з матеріалу ФПП ("фільтри Петрянова"), який одночасно є і фільтром.

4. Найпростіші засоби захисту органів дихання

До простіших засобів захисту органів дихання належать протипилова маска з тканини (ПТМ-1), ватно-марлева пов'язка та підручні засоби (носові хустки, рушники, тканина тощо), що здатні захистити органи дихання від радіоактивного пилу та деяких видів БЗ. Для захисту від ОР вони непридатні.

До ізолюючих засобів захисту органів дихання відносяться:

– ізолюючі протигази;

– ізолюючі саморятівники;

– шлангові протигази.

Ізолюючі протигази

Ізолюючий дихальний протигаз ИП-4 призначений для захисту органів дихання, шкіри, обличчя і очей від будь-яких шкідливих домішок незалежно від їх концентрації при виконанні робіт в умовах нестачі або відсутності кисню. В основу роботи ИП-4 покладено принцип хімічної регенерації в регенеративному патроні повітря, що видихається (поглинається вуглекислий газ та пари води і виділяється кисень). ИП-4 призначений тільки для роботи на суші. ИП-4 складається з лицевої частини із з'єднувальною трубкою, регенеративного патрона, дихального мішка, каркасу. До комплекту ИП-4 також належать плівки, що запобігають запотіванню окулярів, утеплюючий манжет і сумка. Лицева частина ИП-4 призначена для ізоляції органів дихання від оточуючого середовища, спрямування видихуваної газової суміші в регенеративний патрон, підведення очищеної від вуглекислого газу і водяних парів та збагаченої киснем газової суміші до органів дихання, а також для захисту очей і обличчя від будь-якої шкідливої суміші в повітрі. Регенеративний патрон призначений для виділення кисню, необхідного для дихання, а також для поглинання вуглекислого газу і вологи, що входять до складу видихувальної суміші. Процес регенерації супроводжується виділенням тепла, тому під час використання регенеративний патрон нагрівається. Дихальний мішок застосовується як резервуар для видихуваної газової суміші і кисню, що виділяється регенеративним патроном. Клапан надмірного тиску призначений для випуску надлишку газу з системи дихання під час роботи.

Каркас призначений для розміщення в ньому дихального мішка, запобігання сплющування мішка під час експлуатації апарата та закріплення регенеративного патрона. Сумка призначена для зберігання і перенесення протигаза, а також для захисту його вузлів від обливання НХР і механічних пошкоджень. Сумка виготовлена із спеціальної прогумованої тканини, стійкої до дії агресивних речовин.

Час роботи в ізолюючому протигазі визначається фізичним навантаженням і для ИП-4 складає: при легкому фізичному навантажені біля 180 хв. ; при середньому – 60 хв. ; при тяжкому – 30 хв. Робочий інтервал температур – від – 40 °С до + 40 °С.

Ізолюючий протигаз ИП-5 є індивідуальним аварійно-рятувальним засобом. Крім виконання аварійних робіт, він призначений для виходу із затоплених (затонулих) об'єктів бронетанкового озброєння методом вільного спливання з швидкістю до 1м/с або методом поступового підняття на поверхню води, а також дозволяє виконувати під водою неважкі роботи, може використовуватися і на суші.

Час роботи в ИП-5 складає: при легкому фізичному навантаженні – біля 90 хв. ; при середньому – 75 хв. Максимально допустимий час роботи при легкому фізичному навантаженні – 90 хв. ; на поверхні до 200 хв.

Ізолюючі саморятівники

До саморятівників ізолюючого типу належать портативні дихальні апарати на стисненому повітрі й хімічно зв'язаному кисні. У дихальних апаратах повітря для подиху подається з балонів. В апаратах на хімічно зв'язаному кисні, людина використовує для подиху видихуване повітря, збагачене киснем, що виділяється в регенеративному патроні в результаті взаємодії вологи видихуваного людиною повітря з хімічними речовинами, що генерують кисень. Застосовуються при концентрації кисню в повітрі нижче 17 %.

Головною перевагою ізолюючих саморятівників є можливість їхнього застосування при будь-якому змісті шкідливих речовин і кисню в атмосфері.

Застосовуються наступні типи ізолюючих саморятівників: СПИ-20, СПИ-50, СИП-1.

Саморятівники працюють на принципі поглинання видихуваної людиною вологи й диоксида вуглецю хімічним регенеративним продуктом при одночасному виділенні з нього кисню. Кисень для подиху надходить не із зовнішнього середовища, а виділяється всередині ізолюючого апарата.

Шлангові протигази

Використовуються при очищенні резервуарів і інших ємностей від нафтопродуктів, при аварійних роботах, у закритих об'ємах (ямах, колодах, відсіках).

Протигаз шланговий ПШ-1 є засобом захисту безнапірного типу і має призначення для одного працюючого. Протигаз ПШ-1 рекомендується використовувати при малих і середніх навантаженнях у тих випадках, коли чисте повітря можливо забирати на відстані не більше 10 м від робочого місця.

Шланговий протигаз ПШ-2 є засобом захисту з примусовою подачею чистого повітря і призначається на одночасне забезпечення захисту органів дихання двох працюючих на відстані 20 м від повітродувки або одного працюючого на відстані 40 м. В апараті передбачена подача повітря за допомогою електродвигуна, а також шляхом обертання повітродувки вручну.

Правила використання ЗІЗ

Забезпечення ЗІЗ

На випадок НС всі ОЕ забезпечуються засобами індивідуального захисту за планами відділів (штабів ЦО). В першу чергу ЗІЗ постачаються невоєнізованим формуванням, а потім робітники та службовцям.

Відділи (штаби ЦО) ОЕ організовують накопичення, зберігання та утримання ЗІЗ і МЗ у стані постійної готовності. У разі їх недостатньої кількості керівництво кожного об'єкту на новий звітний рік подає заявку на постачання ЗІЗ і МЗ та за оплату отримує їх. Зберігаються ЗІЗ на складах або в шафах цехів, причому місця їх розташування повинні бути максимально наближені до робочих місць. На складах ЗІЗ розподіляються між цехами та відділами і закріплюються кожним робітником та службовцем. Склади повинні бути сухими, вікна затемненими, в них необхідно дотримувати певну вологість і температуру. Формування ЦО зберігають ЗІЗ разом з спецмайном. Населення, яке не приймає участі у виробництві, отримує протигази на пунктах видачі у ЖЕКах, купує їх завчасно у магазинах чи самостійно виготовляє простіші засоби захисту органів дихання, а для захисту шкіри застосовує накидки, плащі, гумове взуття, гумові рукавиці.

Застосування ЗІЗ органів дихання

Користуються протигазами в одному з трьох положень в залежності від обстановки:

– "похідне" положення: протигаз знаходиться в дорослих на лівому, у дітей – на правому боці. Верхній край сумки повинен бути на рівні пояса, а клапан сумки із зовнішнього боку;

– положення "напоготові": у нього протигаз переводиться за сигналом "Повітряна тривога" або після команди "Протигази готуй" – пересувають сумку вперед, відкривають клапан сумки і закріплюють протигаз у цьому положенні тасьмою;

– у "бойове" положення протигаз переводять за сигналом "Радіаційна небезпека", "Хімічна тривога" і після команди "Гази", а також самостійно при виявленні застосування противником хімічної або бактеріологічної зброї, при випаданні РР. Відчувши небезпеку, слід затримати дихання і закрити очі, зняти головний убір, швидко вийняти шолом-маску і одягти її на голову; після цього, зробивши різкий видих, відкрити очі і відновити дихання; одягти головний убір.

Знімають протигаз після команди "Протигази зняти" або самостійно, коли буде встановлено, що небезпека ураження минула. Для цього необхідно однією рукою підняти головний убір, а другою, взявши за клапанну коробку, відтягнути шолом-маску донизу, потім вперед і вгору, аж потім зняти її; одягнути головний убір. Зняту шолом-маску необхідно протерти сухою тканиною і покласти в сумку.

Тренування щодо одягання протигазів розпочинається з нагадування про утримання протигазу в положеннях: "похідного", "напоготові", "бойового" та послідовності дій для правильного їх використання, тобто що слід робити під час одягання протигазу:

– затримати дихання, заплющити очі;

– зняти картуза і утримувати його між колінами (чи покласти поруч);

– витягти шолом-маску з сумки, взяти її обома руками за стовщені

краї так, щоб великі пальці були з зовнішньої сторони, підвести шолом-маску до підборіддя і швидким рухом догори і назад натягнути її на голову так, щоб не було зморшок, а окуляри прийшлися напроти очей;

– зробити видих, розплющити очі та відновити дихання.

Одягати протигази необхідно за командою "Гази", знімати – "Протигази зняти".

Тренування щодо одягання респіратора Р-2 проводиться за тією ж методикою.

Засоби захисту шкіри

За принципом захисної дії засоби захисту шкіри поділяються на ізолюючі і фільтруючі.

До ізолюючих засобів захисту шкіри належать: загальновійськовий захисний комплект, легкий захисний костюм Л-1, захисний комбінезон, комплект захисний аварійний КЗА, комплект хімічний ізолюючий КІХ і захисні покриття (крем, мазі пасти).

Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляють із повітронепроникних матеріалів, спеціальної еластичної морозостійкої прогумованої тканини.

Захисна дія ізолюючих матеріалів, з яких виготовляються спеціальні костюми та комбінезони, полягає в тому, що ОР, яка потрапила на них, затримується протягом певного часу.

Загальновійськовий комплект складається із захисного плаща, захисних чобіт, рукавиць. Захисний плащ виготовляється із спеціальної прогумованої тканини. Його можна використовувати у вигляді накидки або як комбінезон. ЗЗК випускаються п'яти розмірів: перший розмір для росту до 165 см, другий від 165 до 170 см, третій від 170 до 175 см, четвертий від 175 до 180 см, п'ятий вище 180 см.

Захисні чоботи виготовляються з прогумованої тканини. Їх підошви підшивають брезентовою або гумовою зав'язкою. Випускаються вони трьох розмірів: перший – для взуття розміром 37…40, другий – 41…42, третій – 43 і більше.

Захисні рукавиці гумові, з обтюраторами або з видовженими крагами з імпрегнованої тканини. Рукавиці можуть бути зимові і літні. Зимові рукавиці утеплені вкладишами, які приєднуються ґудзиками. Оскільки ЗЗК не забезпечує повної герметичності, його, як правило, використовують в поєднанні з імпрегнованим одягом і білизною, що захищають тіло людини від дії БОР.

Легкий захисний костюм Л-1 використовується особовим складом розвідувальних та інших формувань ЦО при проведені радіаційної, хімічної, бактеріологічної розвідки, проведенні робіт по знезараженню.

Костюм виготовлений з прогумованої тканини і комплектується сорочкою з капюшоном, штанами з пришитими до них панчохами, двопалими рукавицями і підшоломником. Крім того, до комплекту входить сумка для перенесення костюма із запасною парою рукавиць.

Костюм Л-1 виготовляють трьох розмірів: перший – для росту до 165 см, другий – від 165 до 172 см, третій – вище 172 см. Розмір костюма проставляється на передній стороні сорочки внизу, у верхній частині штанів ліворуч та на верхній частині рукавичок. Маса Л-1 біля 3 кг. Костюм захищає від аерозолів і краплино-рідинних ОР на протязі декількох годин.

Захисний комбінезон виготовляються з прогумованої тканини і застосовуються для захисту людей при роботі в районі хімічного або радіоактивного зараження. Захисний комбінезон використовується в комплекті з гумовими чоботами, рукавицями та імпрегнованим підшоломником. Комбінезон складається із зшитих разом штанів, куртки, капюшону.

Маса 6 кг. Для комбінезону передбачено такі ж розміри, як і для легких захисних костюмів Л-1.

Захисні комбінезон захищають від аерозолів і краплинно-рідинних БОР протягом декількох годин.

Комплект захисний аварійний КЗА-1 призначений для комплексного захисту особового складу аварійно-рятувальних формувань від дії відкритого полум'я, інфрачервоного випромінювання, НХР під час ліквідування аварій, які супроводжуються пожежами.

Комплект захисний аварійний КЗА-1 складається з двох комбінезонів: один – тепловідбиваючий (виготовлений зі спеціальної тканини з вогнемаслобензостійким покриттям, коефіцієнт відбиття інфрачервоного випромінювання – до 80 %), другий – теплоізолюючий (виготовлений зі спеціального багатошарового матеріалу з високими теплозахисними, бактерицидними та фунгіцидними властивостями); а також чобіт і трипалих рукавиць.

Комплект хімічний ізолюючий КІХ-4М (КІХ-5М) – засоби комплексного індивідуального захисту персоналу ОЕ, що забезпечують життєдіяльність людини в умовах впливу токсичних, агресивних та інших небезпечних речовин при проведенні регламентних, ремонтних і аварійно-рятувальних робіт. Виготовляються із прогумованої тканини як єдине ціле. Розраховані на використання поверх літнього й зимового спецодягу.

Використовувати костюми можна не менше 5 разів.

Час захисту від впливу висококонцентрованого хлору й аміаку – не менше 60 хв. , а рідкого аміаку – не менш 2 хв. Час безперервного виконання робіт середньої ваги при температурі + 26 °C і вище – 20 хв. , при температурі нижче +25 °C – 40 хв. Маса КІХ без дихального апарата – 4, 5 кг.

Ізолюючі костюми КІХ-4М і КІХ-5М складаються з комбінезону, шолому і взуття. У деяких моделей є пристосування для примусової вентиляції підкостюмного простору, яке здійснюється від автономного джерела очищеного повітря.

Капюшон, що входить до комплекту на потиличній частині має хлястик і рамкоутримувач, за допомогою яких регулюють його положення на голові. Там же розташовано клапан скидання надмірного тиску, захищений запобіжником із щільного матеріалу. В оглядовий отвір вклеєне панорамне скло. Рукава суцільно кроєні, закінчуються пришитими три24 палими рукавичками. Штани закінчуються пришитими панчохами, поверх яких надягають гумові чоботи. З боку спини розташовано рознімання овальної форми, до країв якого пришито лаз у вигляді рукава, що закінчується ворсовою текстильною застібкою, двома планками та хлястиками. З лицьового боку шви герметизуються проклеєною стрічкою.

6. Фільтруючі засоби захисту шкіри

Вони призначені для захисту шкіри людини від дії БОР та НХР, що знаходяться в газоподібному стані.

Крім того, фільтруючі засоби захисту шкіри забезпечують захист від радіоактивного пилу і аерозолів, бактеріальних засобів.

До фільтруючих засобів захисту шкіри належать:

– комплект захисний фільтруючого одягу (ЗФО);

– виробничий і побутовий одяг.

Захисна дія фільтруючих матеріалів заснована на тому, що тканина фільтруючого захисного одягу просочена спеціальними хімічними речовинами, що тонким шаром обволікають нитки матеріалу. Проміжки між нитками залишаються вільними і повітропроникність тканини зберігається, проте пара БОР при проходженні через них поглинається. До фільтруючих засобів шкіри можна віднести також деякі види виробничого та побутового одягу, виготовленого з товстої, плотної тканини.

Комплект захисного фільтруючого одягу (ЗФО) складається з бавовняного комбінезону, чоловічої натільної білизни, підшоломника та двох пар онуч. Разом з комплектом ЗФО використовують гумові чоботи та рукавиці. Комбінезон і одна пара рукавиць просочені водним розчином спеціальної пасти, що забезпечує затримку і нейтралізацію пари БОР.

Комбінезони ЗФО випускають трьох розмірів – перший для росту 160 см, другий – від 160 до 170 см, третій – вище 170 см. Комплект ЗФО захищає людину від дії пари і аерозолів БОР протягом кількох годин.

В якості засобів захисту шкіри може використовуватись виробничий, побутовий, спортивний одяг. Виробничий одяг – спецодяг у вигляді курток і штанів, халатів і комбінезонів, особливо пошитих з брезенту, грубого сукна, прогумованої або вогнестійкої тканини, здатний захищати не тільки від РР, БЗ але на протязі певного часу і від краплинорідинних БОР. Так, спецодяг з брезенту захищає від дії краплино-рідинних БОР до 1 години зимою і до 30 хв. влітку. З побутового одягу найкраще застосовувати плащ та накидку з прогумованої тканини, покритої хлорвініловою плівкою. Такий одяг добре захищає шкіру від зараження РР, БЗ і не менше 10 хв. захищає від краплино-рідинних БОР.

Зимовий одяг (пальто, ватники) в літній час захищає від краплинорідинних БОР на протязі 20 хв. , а взимку до 1 години. Певну захисну дію мають і різні спортивні костюми. Для захисту ніг використовують взуття (чоботи, калоші), які не пропускають краплино-рідинних БОР на протязі 3–6 годин.

Для захисту відкритих ділянок тіла і одягу доцільно використовувати дощові плащі, краще з прогумованої тканини або синтетичних матеріалів. На короткий час вони можуть захистити навіть від крапельно-рідких ОР. Обов'язково повинен бути капюшон. При його відсутності можна використовувати поліетиленову плівку. Для захисту ніг придатні гумові чоботи. Захистити руки від ОР допоможуть гумові, а від РР і БЗ – шкіряні рукавички та рукавички з тканини. Від радіоактивного пилу, а також БЗ добре захищають саморобні захисні накидки, панчохи, рукавички.

3. Призначення, склад, правила використання медичних засобів МЗ – це медичні препарати, матеріали і спеціальні засоби, призначені для використання в НС з метою попередження ураження або зниження ефекту впливу вражаючих факторів та профілактики ускладнень.

До табельних МЗ належать:

– аптечка індивідуальна;

– індивідуальні протихімічні пакети;

– пакет перев'язувальний медичний.

Аптечка індивідуальна АІ-2 Призначена для профілактики і першої медичної допомоги при радіаційному, хімічному та бактеріальному ураженнях, а також при їх комбінаціях із травмами. Вона складається з набору медикаментних препаратів у пеналах, які знаходяться в пластмасовій коробці. На пеналах, вкладених в аптечку, вказані назви препаратів, кількість таблеток і маса.

Носять аптечку в кишені. У ній містяться:

гніздо № 1: шприц-тюбик з безбарвним ковпачком із знеболювальним засобом (промедол) – в аптечку не вкладений, а видається за спеціальним рішенням. Застосовується при різких болях, викликаних переломами кісток, великими опіками і ранами з метою попередження шоку. Порядок користування шприц-тюбиком: вийняти шприц-тюбик з аптечки, лівою рукою взяти за ребристий ободок, а правою – за корпус тюбика і енергійними крутильними рухами повернути за годинниковою 26 стрілкою до упору. Потім зняти ковпачок, який захищає голку і тримаючи шприц-тюбик голкою вгору, видавити з нього повітря до появи краплини рідини на кінчику голки. Після цього, не доторкаючись до голки, вколоти її в м'які частини стегна, сідниці чи руки та ввести вміст шприц-тюбика. Витягнути голку потрібно не розтискаючи пальців. В екстрених ситуаціях укол можна робити через одяг;

гніздо № 2: профілактичний засіб при отруєнні фосфорорганічними речовинами (ФОР) – тарен. Знаходиться в круглому пеналі червоного кольору (6 таблеток). Приймають одну таблетку за сигналом "Хімічна тривога" – перед тим, як надіти протигаз. При появі і наростанні ознак отруєння прийняти ще одну разову дозу, приймаючи препарат у подальшому через 4…6 год. Початок дії тарену – через 20 хв. після прийому. Дітям до 8 років на один прийом – чверть таблетки, 8…15 років – половину таблетки. Разова доза тарену в 10 разів зменшує уражальну дозу ФОР;

гніздо № 3: протибактеріальний засіб № 2 (сульфадиметоксин) призначається для профілактики інфекційних захворювань і при розладі органів травлення після радіаційного опромінення. Знаходиться у висувному круглому пеналі без кольору. Приймають його в першу добу після опромінення, при виникненні шлунково-кишкових розладів – по 7 таблеток за один прийом, і по 4 таблетки в наступні 2 доби. Дітям до 8 років дають у першу добу 2 таблетки, у наступні дві доби – по 1 таблетці; 8…15 років – у першу добу дають по 3, 5 таблетки, у наступні дві – по 2 таблетки;

гніздо № 4: радіозахисний засіб № 1 (цистамін) – має профілактичний ефект при ураженнях ІВ. Знаходиться у двох восьмигранних пеналах рожевого кольору (по 6 таблеток у кожному). За сигналом "Радіаційна небезпека", або перед входом на територію з підвищеним рівнем радіації за 35…40 хв. випити 6 таблеток, запивши водою. Захисний ефект зберігається 5…6 год. У разі необхідності (тривале опромінення або нова загроза) через 4…5 год. (але не раніше) після першого прийому випити ще 6 таблеток. Дітям до 8 років на один прийом дають 1, 5 таблетки, 8…15 років – 3 таблетки. Цистамін приймають також при появі ознак променевої хвороби;

гніздо № 5: протибактеріальний засіб № 1 (хлортетрацикліну гідрохлорид – антибіотик широкого спектру дії) призначений для загальної екстреної профілактики інфекційних захворювань (чуми, холери, туляремії, сибірської виразки, бруцельозу тощо), збудники яких можуть 27 бути застосовані як біологічна зброя. Знаходиться в двох однакових чотиригранних пеналах без кольору (по 5 таблеток в кожному пеналі). Приймати його треба при загрозі застосування БЗ або зараженні (ще до установлення виду збудника). Спочатку приймають вміст одного пеналу (5 таблеток), через 6 годин приймають вміст другого пеналу (також 5 таблеток). Разова доза – 5 таблеток одночасно, запиваючи водою. Повторний прийом такої ж дози через 6 год. Дітям до 8 років на один прийом – 1 таблетка, 8…15 років – 2, 5 таблетки. Може бути також застосований для профілактики інфекційних ускладнень променевої хвороби, великих ран та опіків;

гніздо № 6: радіозахисний засіб № 2 (таблетки йодистого калію по 0, 25 г) призначений для осіб, що перебувають у зоні випадання радіоактивних опадів: блокує щитовидну залозу для радіоактивного йоду, що надходить з диханням, продуктами харчування та водою. Знаходиться у чотиригранному пеналі білого кольору (10 таблеток). Приймати по 1 таблетці натощак, запиваючи молоком, протягом 10 діб (у випадку аварії на АЕС приймати постійно і ще 8 днів після останнього викиду). Дітям 2…5 років дають по пів таблетки, меншим 2-х років – чверть таблетки, немовлятам – чверть таблетки тільки в перший день;

гніздо №7: протиблювотний засіб (етаперазин) застосовується після опромінення, а також при нудоті в результаті травми голови, струсу мозку. Знаходиться в круглому пеналі блакитного кольору (5 таблеток). Приймати його рекомендується після опромінення, а також при появі нудоти після удару в голову (струс мозку) з метою попередження блювоти – 1 таблетку. Якщо нудота не пройшла через 3…4 години, прийняти ще одну таблетку. Можна приймати до 6 таблеток на добу.

Індивідуальний протихімічний пакет (ІПП) На сьогодні у спорядження формувань ЦО входять протихімічні пакети ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10, ІПП-11.

Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8 призначений для знезаражування ділянок тіла, одягу, спорядження, на які потрапили краплини рідини БОР. Він складається із скляного флакона з дегазуючим розчином і чотирьох ватно-марлевих тампонів, що знаходяться у герметичному пакеті. Дегазуючий розчин вступає в хімічну реакцію з БОР і знезаражує їх шляхом перетворення в нетоксичні або малотоксичні хімічні сполуки. Рідиною з ІПП-8 можна обробити близько 500 см2 одягу або відкритих ділянок тіла. При потраплянні краплино-рідинних БОР на відкриті ділянки шкіри та одягу необхідно змочити тампони рідиною 28 з флакона і протерти ними закраплені ділянки тіла та частини одягу, що прилягають до відкритих ділянок шкіри.

Під час обробки може з'явитися відчуття пекучості, але воно швидко проходить і не впливає на працездатність. Рідина флакона отруйна і небезпечна при потраплянні в очі. Використані тампони після обробки поверхонь, заражених БОР, не можна розкидати, їх збирають, спалюють або закопують в землю у відведених для цього місцях.

При відсутності ІПП, для обробки заражених ділянок тіла можна використовувати підручні засоби, що застосовуються в побуті: шампуні, мило, пральні порошки. Вказані засоби розчиняють у воді і отриманим розчином змивають БОР з заражених поверхонь. Замість тампонів можна використовувати папір, клоччя та інше.

Пакет перев'язувальний медичний (ППМ) ППМ застосовується для перев'язки ран, опіків і зупинки деяких видів кровотечі. Пакет складається з бинта та двох ватно-марлевих подушечок, одна з яких пришита до кінця бинта, а друга може переміщуватися.

Складені бинт та ватно-марлеві подушечки загорнуті в пергаментний папір і вкладені в герметичний чохол з прогумованої або іншої вогненепроникної тканини. В пакеті знаходяться шпилька, на чохлі вказані правила користування пакетом. Зовнішній чохол пакета, внутрішня поверхня якого стерильна, використовується для накладання стерильних пов'язок.

Крім індивідуальних МЗ, використовуються також знеболюючі, радіозахисні та протибактеріальні препарати, медичні розчини для захисту від БОР (НХР) та перев'язувальні засоби.

Питання для перевірки знань

1 Засоби захисту органів дихання?

2. Припасування протигаза методи визначення?

3. Визначення розміру протигазу ГП-7?

4. Промислові протигази та їх призначння?

5. Респіратори принцип дії ?


Лекція 9

Захист і способи знезараження суден і берегових об єктів морського транспорту від попадання та поширенню радіактивних речовин.

 

План лекції

1. Ядерна зброя.

2. Ударна хвиля ядерного вибуху.

3. Світлове випромінювання (СВ) ядерного вибуху

4. Проникаюча радіація.

5. Радіоактивне зараження.

Обсяг10 академічних годин

План лекції
Переглядів: 1306

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Безпеки мореплавства | Ядерна зброя

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.